Data publikacji:

Jak pozbyć się nornicy z ogrodu?

Nornica to niewielkie stworzonko z wyglądu przypominające nieco mysz. Niestety, jeśli nornica zasiedli się w ogrodzie, może spowodować wiele szkód. Stąd też wiele osób chce się jej jak najszybciej stamtąd pozbyć. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak pozbyć się nornicy z ogrodu. Przedstawimy kilka skutecznych porad i sposobów. Zapraszamy do lektury!
jak pozbyć się nornicy z ogrodu

Jak pozbyć się nornicy z ogrodu? Jak rozpoznać, że w ogrodzie masz nornicę?

Nie wiesz, jak pozbyć się nornicy z ogrodu? Zanim przedstawimy na to kilka skutecznych sposobów, najpierw dowiedz się, jak rozpoznać to, że w twoim ogrodzie pojawiły się nornice.
Nornica to mały ssak zaliczany do rodziny chomikowatych. Mimo że nornica jest niewielka (jej długość z ogonem nie przekracza 15 cm), może wywołać duże szkody. Nornice możesz spotkać na łące, w lasach, na polach, ale także w ogrodzie. Co ciekawe, nornice to zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia zauważenie ich bywa więc problematyczne. Dlaczego nornica uważana jest przez ludzi za szkodnika ogrodowego? Ponieważ buduje pod ziemią system długich nawet na kilkanaście metrów korytarzy, tym samym niszcząc niskie rośliny i korzenie drzew (zwłaszcza tych młodych).
Jak rozpoznać, że w waszym ogrodzie jest nornica? Przede wszystkim zobaczycie charakterystyczne kopce na powierzchni ziemi. Te do złudzenia przypominają te tworzone przez krety. Ponadto twoje rośliny cebulowe, np. kwiaty tj. tulipany zacznę wysychać. Co więcej, rośliny będą nadgryzione na kłączach, owocach, pąkach czy liściach. Charakterystyczna jest też obgryziona kora drzew. Nornice najczęściej atakuję młode drzewa. Gdy nornice zasiedlą się w waszym ogrodzie, zauważycie też pod ziemią płytkie tunele i system korytarzy.

Jak pozbyć się nornicy z ogródka? Domowe sposoby na nornice

Chcesz pozbyć się nornic z ogrodu? Wypróbuj kilka domowych sposobów na to, aby przegonić szkodnika. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.

Posadź rośliny, których nie lubią nornice

Za niektórymi roślinami nornice nie przepadają, dlatego warto posadzić je w ogrodzie. Pomoże to przegonić nornice, które już zasiedliły się w ogrodzie, ale także odstraszy je przed powrotem. Jakich roślin nornice nie lubią? Sprawdzi się czarna porzeczka, czosnek, gorczyca, mięta, wilczomlecz czy rącznik pospolity.

Pozwól psu biegać na działce

Nornice nie lubią innych zwierząt tj. ptaki czy psy. Te pierwsze również mogą wywoływać szkody w ogrodzie, dlatego jeśli masz psa, pozwól mu biegać po ogrodzie. Skutecznie przegoni on szkodnika.

Czosnek na nornice

Tak jak już wspominaliśmy, nornice nie lubią czosnku. Jeśli nie chcesz go sadzić, możesz też włożyć czosnek w tunel nornicy. Często podczas kopania uda się na taki trafić.

Liście orzecha włoskiego na nornice

Działają one podobnie jak czosnek. Jeśli odkryjesz tunel nornicy, możesz zasypać go liśćmi orzecha włoskiego.

Ustaw w ziemi butelkę

Popularny odstraszacz kretów sprawdzi się też na nornice. Wystarczy, że użyjesz plastikowej dużej butelki. Teraz wbij w ziemię patyk i nałóż na niego butelkę. Podczas wiatru ta będzie wydawać dźwięki, co skutecznie spłoszy nornice. Ale także krety. Warto ustawić w ogrodzie kilka takich butelek.

Niszcz tunele

Podczas kopania ogrodu trafisz na tunel nornicy? Zniszcz go. Co możesz zrobić? Przede wszystkim wlej do niego wodę. Możesz też takie tunele zatykać, np. kamieniami.
Ostrożnie podczas wykonywania takich prac! Nornice są często nosicielem hantawirusa. Ten po ugryzieniu przed nornicę może zarazić człowieka i doprowadzić do gorączki krwotocznej, a nawet niewydolności nerek. Podczas niszczenia tuneli nornic, zawsze noś więc grube gumowe rękawice. Nornice nie gryzą człowieka same z siebie, ale zatykanie tuneli może sprawić, że nornica poczuje się zagrożona i wówczas zaatakuje.

Cynamon na nornice

Jeśli zauważysz tunel nornicy, to wsyp do niego cynamon - silny aromat cynamonu to coś, czego nornice nie lubią. Cynamon możesz rozsypać też na wierzchu gleby w całym ogrodzie. Odstraszy to nie tylko nornice, ale też inne szkodniki.

Osłaniaj młode drzewa

Nornice w twoim ogrodzie atakują młode drzewka? Zanim szkodnik wyniesie się z twojego ogrodu na dobre, może minąć trochę czasu, a więc należy odpowiednio zasłonić swoje uprawy. W sklepach znajdziesz plastikowe osłony na młode drzewa. Te świetnie sprawdzą się też wtedy, kiedy masz w ogrodzie nornice. Wówczas będziesz mieć pewność, że te szkodniki nie będą obgryzać ich kory.

Kawa na nornice

Kawa działa podobnie jak cynamon - nornice nie lubią jej zapachu. Możesz więc wsypać ją do tunelu nornic, a także wysypać na wierzchu gleby. Świetnie sprawdzi się też samodzielnie wykonany napar z kawy do oprysku roślin. W proporcjach 1:4 zmieszaj kawę z wodą (1 porcja kawy na 4 porcje wody). Gdy kawa wystygnie, przelej ją do spryskiwacza i rozpyl w swoim ogrodzie. Nornice nie lubią zapachu, ale też gorzkiego smaku kawy. Ponadto taki oprysk pozytywnie wpłynie na twoje kwiaty - doskonale je odżywi.

Jak pozbyć się nornicy z ogrodu, kiedy domowe metody zawodzą?

Próbowaliście powyższych metod, ale żadna z nich nie działa? Możecie przejść do bardziej drastycznych działań. Poniżej opisujemy kilka z nich.

Odstraszacze dźwiękowe

W sklepach ogrodniczych znajdziesz odstraszacze dźwiękowe na krety czy nornice.

Karbid

Czym jest karbid? To preparat, którego substancją czynną jest węglik wapnia. Karbid świetnie sprawdza się do odstraszania nornic, a także kretów. Ponadto to środek naturalny, więc w przeciwieństwie do środków chemicznych, jest o wiele bezpieczniejszy - dla ciebie, twoich roślin i innych zwierząt w ogrodzie, które mogą być pożyteczne. Karbid ma postać granulatu i wsypuje się go do korytarzy nornic czy kretów. Co ważne, karbid nie zabija nornic. To jedynie zapach tej substancji odstrasza je z ogrodu.

Środki chemiczne

Ostateczność. Jeśli mimo stosowania powyższych metod w twoim ogrodzie nadal są nornice, możesz sięgnąć po środki chemiczne. Pamiętaj jednak, że te mogą być groźne nie tylko dla nornic, ale także twoich roślin, ciebie i innych mieszkańców twojego ogrodu. Dokładnie więc przeczytaj zalecenia na opakowaniu takich środków!
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.