Data modyfikacji:

Jak pozbyć się pająków z domu?

Jesienią pająki lgną do domów i mieszkań w poszukiwaniu schronienia i pokarmu. Zimno wygania je z ogrodów do spokojnego kąta, z dala od miejsc codziennego użytkowania przez ludzi. Jak pozbyć się pająków z domu? Czego nie lubią pająki? Skuteczne sposoby, jak odstraszyć pająki z ludzkich siedlisk. 
jak pozbyć się pająków z domu

Skąd biorą się pająki w domu?

Pająki wpraszają się do mieszkań i domów, ponieważ poszukują pożywienia, którym są mrówki, muchy, komary i rybiki. W pomieszczeniach, gdzie mieszkają ludzie, jest sporo cieplej niż na dworze jesienią, zimą i z początkiem wiosny. To też zachęca pająki do wejścia w domowe progi. 
Kurz i brud oraz okruchy pożywienia nie są bezpośrednią zachętą dla pająków do zasiedlenia danego domu. Mają jednak wpływ pośredni, ponieważ wabią odżywiające się nimi muchy, muszki, pluskwy i prusaki, które właśnie są podstawą jadłospisu pająków. Jeśli pająki pojawiają się w domu przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim (a jest to czas, kiedy trwa ich okres rozrodczy), to znaczy, że szukają partnerów do rozmnażania.
Pająki po prostu wchodzą do domu. Samodzielnie. Wykorzystują otwarte okna, otwory wentylacyjne czy drobne szpary.

Jak znaleźć pająka w pokoju?

Najczęściej pająki znajdują miejsce na swoje gniazdko w szczelinach za meblami, przy suficie, w narożnikach ścian, czyli w miejscach, do których człowiek rzadko zagląda (również podczas odkurzania). Jeśli więc zastanawiasz się, jak znaleźć pająka w pokoju, szukaj go we wskazanych przez nas miejscach. 

Dowiedz się, czego nie lubią pająki, a znajdziesz rozwiązanie, jak pozbyć się pająków z domu

Zapachy, których nie znoszą pająki, to:
 • Mięta, lawenda – jeśli nie chcesz, by do twojego domu wchodziły pająki oknem i balkonem, masz dwa rozwiązania: zamontować szczelne moskitiery (które nie wpuszczą pająka do mieszkania) albo podstawić na parapetach doniczki z miętą i/lub lawendą. Te zapachy działają odstraszająco na pająki. Możesz też obsadzić tymi roślinami grunt w ogrodzie blisko okien i balkonów. Tym sprytnym sposobem skierujesz kroki pająka w inną stronę. 
 • Olejki zapachowe – mięta pieprzowa, lawenda, drzewo herbaciane. Jeśli nie masz możliwości lub nie chcesz utrzymywać żywych roślin w mieszkaniu, to wiedz, że podane przez nas naturalne olejki zapachowe także skutecznie odstraszą pajęczaki. Jak zwalczyć pająki w domu? Kilka kropli wspomnianych olejków zmieszaj z wodą. Otrzymaną miksturą spryskuj miejsca, gdzie mogą pojawiać się pająki.
 • Roztwór wody i octu na pająki. Działa? Tak! Korzystaj z niego tak jak z oprysku olejkami eterycznymi. Pająki nie znoszą woni octu. 
 • Sok z cytryny – ten zapach drażni pająki i zniechęca je do wejścia do domu oraz do kontynuowania w nim swojego pobytu (jeśli pająk już zamieszkał w twoich progach). Jak wywabić pająka z kryjówki? Możesz spryskać drzwi i framugi oraz progi domowe sokiem z cytryny zmieszanym z wodą. 
 • Żołędzie i kasztany – ich zapach drażni owady. Rozłóż je na parapecie w formie jesiennej dekoracji oraz w kątach, gdzie powstają pajęczyny. 
 • Jak odstraszyć pająki?

  Pająki nie lubią intensywnego, kwaśnego zapachu. Natychmiast go wykryją i będą dane miejsce omijać szerokim łukiem. Woń może pochodzić z produktów naturalnych, perfum, detergentów. Spryskaj kwaśnym zapachem miejsca, w których pająki często się pojawiają, a zapobiegniesz ich powrotom w te strony. Użyj do tego na przykład kwasku cytrynowego. Do litra wody dodaj pięć łyżek kwasku. Całość wymieszaj. Wlej do atomizera i rozpyl na kratki wentylacyjne, parapety, progi, framugi oraz listwy przypodłogowe.
  Kot. Ogrzeje ci nogi w zimowe wieczory i jest zaciekłym wrogiem pająków. Koty lubią pająki, bo najpierw je gonią, by złapać i się nimi pobawić, a potem… zjeść. 

  Jak pozbyć się pająków z domu, jeśli domowe sposoby nie działają?

  Jeśli sposoby ekologiczne na wygonienie pająków z domu nie działają, a na przykład cierpisz na arachnofobię (lęk przed pająkami), może wypróbować:
 • Środki chemiczne, które skutecznie uchronią twoje mieszkanie przed pająkami. Na rynku dostępny jest dość szeroki wybór środków, którymi są koncentraty do zwalczania pająków. Te zaś, po rozcieńczeniu z wodą, rozprowadza się za pomocą spryskiwacza. Ich głównym zadaniem jest uśmiercenie pająków. Są one owadobójcze. 
 • Elektryczne odstraszacze pająków – emitują one ultradźwięki, które u owadów wywołują ból i zmuszają je do ucieczki. Urządzenie, by było skuteczne w walce z pająkami, musi być podłączone do prądu na stałe. 
 • Duże pająki w domu – jak się pozbyć? Zadbaj o czystość w domu

  Pająki nie żywią się okruszkami, które spadną pod twój stół, kurz pod łóżkiem to też dla nich żadna uciecha. Jednak kurz, brud i psujące się resztki jedzenia to wspaniałe zaproszenie do bytowania w domu insektów, które stanowią dietę pająków. Pająki w domu – jak się pozbyć? Zadbaj o czystość w domu, a pająki samowolnie opuszczą jego progi, bo nie będą mogły znaleźć sobie na jego terenie jedzonka.

  Jak się pozbyć pająków z domu? Czy likwidowanie pajęczyn pomaga? 

  Wieczorem sprzątasz i wciągasz do odkurzacza pajęczyny, a rano wiszą nowe? Nic dziwnego. Pająki to bardzo pracowite stworzenia. One łapią swoje ofiary właśnie w pajęczyny, więc misternie wite sieci są im potrzebne do codziennego funkcjonowania. 

  Co na pająki mieszkające w kartonach?

  Przede wszystkim postaraj się nie przechowywać rzeczy w papierowych pojemnikach oraz kartonach. Kartony są smakowitą pożywką dla różnych owadów. Idąc tym tropem, widzisz, że pająk ma co jeść. Lepszym rozwiązaniem na przechowywanie rzeczy są plastikowe pojemniki.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.