Data publikacji:

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie?

Jest kilka sposobów na to, jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie. Możesz to zrobić szybko (jak szybko pozbyć się pnia po ściętym drzewie), dać sobie na to czas (nawet 2–3 lata), a możesz… zamiast walczenia z pniakiem, wykorzystać go kreatywnie, zdobiąc ogród. O tych wszystkich sposobach piszemy w artykule.
jak się pozbyć pnia po ściętym drzewie

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Grzybnia – preparat do usuwania pni drzew

Zastosuj grzybnię, jeśli chcesz się pozbyć pniaka po ściętym drzewie. Jest to prosty sposób – kupujesz w sklepie stosowny środek, aplikujesz go do wcześniej wywierconych w pniaku otworów i czekasz na efekty. Największym grzybowym amatorem drewna jest grzyb Peniophora gigantea. Ten preparat do usuwania pni drzew to naturalny przyjaciel rozkładu drzew w lasach. Nie jest szkodliwy dla zwierząt ani dla dzieci. Rozkłada tylko obumarłe pniaki, nie atakując „żywych”, czyli wzrastających roślin. Grzyb najlepiej się czuje w środowisku wilgotnym i zaciemnionym, więc możesz pniaczek przykryć warstwą ziemi. 
Jak szybkie efekty daje zastosowanie grzybni celem zniwelowania pniaka po ścięciu drzewa? To proces trwający około pół roku (zależy od wielkości pnia, gatunku drzewa i poziomu wilgotności panującej w okolicznym środowisku; może być też tak, że pniak zmurszeje dopiero po kilku latach – tego także musisz się spodziewać, decydując się na tę naturalną metodę, jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie). Po tym, jak pniak ulegnie rozkładowi, pozostaje ci tylko jedna czynność do wykonania. Użyj szpadla w celu rozdrobnienia pozostałości. Zasilą one podłoże próchnicą, żyzną dla kolejnych roślin, które zechcą opanować okoliczny teren. 

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Nawozy azotowe – preparat do usuwania pni drzew

Są one drugim prostym sposobem na to, jak szybko pozbyć się pnia po ściętym drzewie (usuwanie pni drzew chemicznie). Szybko to znaczy 2–3 lata. Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie dzięki nawozom azotowym (preparaty do usuwania pni drzew)? Jak usunąć pniaczek bez wykopywania go?
  • Odkop nieco pniak.
  • Zetnij kilka centymetrów poniżej poziomu ziemi.
  • Wywierć w nim kilka dość szerokich i głębokich otworów.
  • Poszatkuj siekierą powierzchnię pniaka pozostałego po ścięciu drzewa.
  • Pniak zalej nawozem azotowym (mocznik, saletra amonowa lub saletrzak). 
  • Przysyp ziemią, tworząc kopczyk. W tej wilgotnej przestrzeni szybko zaczną namnażać się grzyby, które przystąpią do procesu rozkładu drewna ze ściętego pniaka. 
  • Jakie są domowe sposoby na pniaki pozostałe po ścięciu drzewa?

    Domowe sposoby na pniaki, które zawalają podwórko, działkę lub ogród, gdy zetniesz drzewo:
  • Nawozy naturalne – obornik, gnojówka z pokrzyw, guano. Przy zastosowaniu skorzystaj z procedury, którą opisaliśmy dla niwelacji pniaka nawozami azotowymi (wyżej w artykule). Sposób ten jest przyjazny dla środowiska. Zasila glebę we wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe, dzięki temu teren wokoło ściętego pniaka będzie bardzo żyznym podłożem pod wzrost innych organizmów żywych. 
  • Czy sól na korzenie drzew niszczy rośliny? W internecie łatwo napotkasz na radę, by korzenie drzew niszczyć solą (jak pozbyć się korzeni krzewów?). Jest to dobra metoda na ich usunięcie. Weź jednak pod uwagę fakt, że uszkodzeniu ulegną też okoliczne rośliny oraz że… zbyt wysokie zasolenie gleby sprawia, iż przez kilka lat (a nawet kilkanaście!) na pobliskim terenie nie wyrośnie nic. Jeśli więc ściga cię presja czasu (domowe sposoby na pniaki pozostałe po ścięciu drzewa), to możesz zastosować sól. Jeśli jednak myślisz długofalowo o środowisku naturalnym w danym miejscu, powstrzymaj się od stosowania tej metody. 
  • Wypalanie pnia, wypalanie pniaków – jak spalić korzenie drzew? Jeśli pokusisz się na ten sposób, postępuj mądrze, by twoje działania nie odcisnęły negatywnego piętna na pobliskim środowisku naturalnym. Pniak pozostały po wycięciu drzewa możesz wypalić. Najpierw musisz go jednak przyciąć jak najniżej (jak najbliżej podłoża). Wypalanie karpy może potrwać kilka dni. W całym tym procesie pilnuj, by palenisko nie zagasło oraz… nie wznieciło pożaru na przylegających łąkach i lasach. Najlepsze efekty (najkrótszy czas palenia) uzyskasz przy suchym pniaku. Spalenie możesz przyspieszyć, gdy ponacinasz pniak klinem i siekierką. W ten sposób ogień będzie miał więcej możliwości, by penetrować teren. 
  • Wyrwanie karpy (pnia i korzeni) drzewa za pomocą traktora i lin – najlepiej powierz sprawy w ręce osób, które profesjonalnie zajmują się wycinką drzew i karczowaniem lasów, mają do tego odpowiedni sprzęt i stosowne doświadczenie. 
  • Możesz też zamówić profesjonalną firmę i sfrezować pień. Frezarka usuwa pozostałości po drzewie do głębokości 60 centymetrów w głąb ziemi.
  • Jak ciekawie zaaranżować pień po ściętym drzewie?

    Czasem zdarza się tak, że pień jest „oporny” na opisane wyżej działania, które nie wymagają włożenia większych nakładów finansowych. A może być też tak, że z góry zakładasz, że nie ma co walczyć z przyrodą, tylko wykorzystać możliwości, jakie daje, i… ciekawie zaaranżować pień po ściętym drzewie. Jak to zrobić?
  • Obsadź pniaczek roślinnością płożącą, która go zakryje, a przy tym sprawi, że po całkiem niedługim czasie stanie się on niewidoczny, świetnie wpisze się w ogrodową przestrzeń. 
  • Wydrąż dziurę w pniaczku. Wypełnij ją ziemią odpowiednią do kwiatów, jakie chcesz w nim zasadzić i posadź je. Niepotrzebny pniak na podwórku stanie się naturalną donicą, w której mogą pięknie prezentować się kolory i kształty twoich ulubionych kwiatów ogrodowych.
  • Zaaranżuj pniak jako miejsce na ogrodowe rzeźby, karmniki dla ptaków albo poidełka dla pszczół. 
  • Duże pnie możesz przerobić na stół ogrodowy. 
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.