Data publikacji:

Jak pozbyć się robaków z czereśni?

Czym zalać czereśnie, żeby nie było w nich robaków? A jeśli nie wyjdą wszystkie? Czy takie owoce można jeść? Czy robaki w czereśni są szkodliwe? Opowiadamy też o tym, kiedy pryskać czereśnie na robaka, by go potem nie zastać podczas popołudniowego czerwcowego podwieczorka w swojej miseczce z owocami. Jak pozbyć się robaków z czereśni?
jak się pozbyć robaków z czereśni

Co zrobić, żeby czereśnie nie miały robaków?

Jest kilka sposobów. Poczynając od prewencji, czyli dbania o owoce przed ich zerwaniem z drzewka, a kończąc na przygotowaniu do konsumpcji, czyli momentu, kiedy myjesz te soczyste kolorowe kuleczki i już ci ślinka cieknie na samą myśl o przepysznym, soczystym i słodkim, czerwcowym deserku. 

Jak pozbyć się robaków z czereśni? Na pomoc spieszy woda… Zwykła woda!

Białe robaki w wiśniach i czereśniach wyjdą samoczynnie z owoców, gdy te włożysz do sporej miski i zalejesz je zimną wodą. Odstaw naczynie na 30–60 minut. Pod wodą larwy żerujące w owocach zaczną się dusić. W celu uratowania się, wyjdą z czereśni i… utoną.
Po upływie wspomnianego czasu owoce wyjmij z miski przy pomocy łyżki cedzakowej. Na jej dnie dostrzeżesz martwe żyjątka, małe białe robaczki. To znak, że w moczonych owocach mieszkały robaki. Jeśli nie ujrzysz larw w misce, będzie to oznaczać, że czereśnie lub wiśnie były wolne od małych szkodników. 
Jak się pozbyć robaków z czereśni? Jeśli nie dysponujesz łyżką cedzakową ani sitkiem z wielkimi oczkami, wylej wodę z miski, a czereśnie ponownie przepłucz pod strumieniem bieżącej wody. Po 30–60 minutach leżenia w wodzie czereśnie są wolne od larw. Możesz być tego pewien. 

Czy robaki z czereśni są szkodliwe?

Zastanawiałeś się kiedyś, co się stanie, gdy zjesz zarobaczone owoce? Szpital? Pukanie żołądka? Biegunka? Nic z tych rzeczy. W zasadzie nie powinieneś odczuwać żadnych dolegliwości, które mogłyby być skutkiem tego, że zjadłeś czereśnie z robakami albo zarobaczone wiśnie. 
Co ciekawe – potocznie mówi się, że owoce są robaczywe. Ale specjalista entomolog (naukowiec zajmujący się badaniami owadów) powie, że owoce są zaczerwione, a więc zwierające larwy. W medycynie nie ma doniesień o zatruciu się larwami owadów w owocach. 
Taka „wkładka białkowa”, którą zapewne… nie raz spożyłeś, jedząc dowolne owoce (w tym polskie owoce ze sporymi pestkami, takie jak wiśnie, czereśnie, śliwki), nie szkodzi zdrowiu w żadnej sposób.
Może natomiast godzić w twoje poczcie higieny i komfortu spożywania posiłku. Być może na widok kręcącego się w owocach robaczka jesteś obrzydzony i zniechęcony do kontynuowania smacznej przekąski. Niemniej jednak zjedzenie go (czy robaki z czereśni są szkodliwe?), nie powinno w żaden sposób wpłynąć na twoje zdrowie. 

Jak pozbyć się robaków z czereśni? Jak zapobiegać?

Jeśli zależy ci, by w owocowych plonach, które w bieżącym roku zamierzasz zebrać z drzew czereśni, nie było robaków w owocach, możesz wykonać kilka zabiegów zapobiegających. Oto one:
  • Po każdorocznym zebraniu plonów lekko przekop ziemię pod drzewkami. W ten sposób zniszczysz część larw, które po wypadnięciu z owoców szukają na zimę schronienia w wierzchniej warstwie ziemi. Larwy wyschną w słońcu lub zjedzą je ptaki.
  • Każdej jesieni skrupulatnie wygrabiaj liście opadłe z drzewek i utylizuj je. W ten sposób usuniesz larwy, które znalazły bezpieczne schronienie przed zimą właśnie w liściach dających izolację przed zimnem. 
  • W maju na ziemi pod drzewkami czereśniowymi rozłóż agrowłókninę lub gęstą gazę. Po co? Uniemożliwisz wzrost muchówkom, które jednak przezimowały w ziemi lub liściach w postaci larw i na wiosnę przeobrażają się w postać dorosłą. Nie złożą one nowych jaj, z których potem nie wylęgną się larwy mieszkające w czereśniach. 
  • Na drzewach zawieś pułapki lepowe. 
  • Wykonaj oprysk – o tym w następnej części tego artykułu. Czytaj poniżej. 
  • Oprysk na czereśnie na robaki – kiedy pryskać czereśnie na robaka?

    Jeśli zauważysz muchówki, kręcące się w okolicach twojego sadu owocowego z czereśniami i wiśniami (poprzednie metody mogą nie gwarantować stuprocentowej skuteczności), jak najszybciej wykonaj oprysk środkiem owadobójczym. Zazwyczaj będzie to pierwsza połowa maja.
    Kiedy pryskać czereśnie na robaka? Jak pozbyć się robaków z owoców czereśni raz na zawsze? Stary, popularnie przyjęty zwyczaj mówi, żeby oprysk czereśni wykonać tydzień po pełni kwitnienia robinii akacjowej (akacji). 

    Skąd się biorą robaki w czereśniach?

    Te białe (biało-żółte) robaczki, które „widujesz” w czereśniach to larwy nasionnicy trześniówki („Rhagoletis cerasi” z łaciny) – muchówki z rodziny nasionnicowatych. Taka mała muszka chce oczywiście złożyć jajo, żeby dorobić się potomstwa. W tym celu nacina pokładełkiem skórkę owocu i składa jaja pojedynczo do miąższu czereśni. Po czym „oznacza” wybrany przez siebie owoc specjalną substancją chemiczną. Po co? By zabezpieczyć swoje „dziecko” przed nieproszonym gościem – jajem składanym przez inną samiczkę. Po 10 dniach z jaj wychodzą larwy. Tuż po wylęgu żerują płytko pod skórką. Następnie wgryzają się w głąb owocu i odżywiają jego miąższem. Smacznie zajadają przez około dwa tygodnie, a następnie wynoszą się z ich dotychczasowego domku – spadają na ziemię. W glebie zagrzebują się na głębokości około 5 cm, gdzie przepoczwarczają się i zimują w tak zwanych bobówkach. To z nich wiosną wylegnie się postać dorosła – nasionnica trześniówka. 
    Brzydzą cię robaki w czereśniach? Jak się ich pozbyć – przedstawiamy jedną sprawdzoną radę: półgodzinne moczenie owoców w zimnej wodzie. Wskazujemy, kiedy zrobić oprysk na drzewka czereśni, by pozbyć się z nich niechcianych biesiadników. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.