Data publikacji:

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Każdy zna żarty o zamoczonych przez kota kapciach czy łóżku. Co zrobić, jeśli problem, jak pozbyć się zapachu kociego moczu, staje się zupełnie realny? Na szczęście istnieją specjalne środki, które skutecznie neutralizują nieprzyjemne zapachy, możesz też sięgnąć po proste, domowe metody wywabiania przykrych woni. Dowiedz się, jak usunąć zapach kociego moczu, a przy okazji również jak uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.
jak się pozbyć zapachu kociego moczu

Kot sika poza kuwetą? Znajdź przyczynę

Wbrew opinii niektórych osób, koty są z natury wyjątkowo czystymi zwierzętami, które nie znoszą zapachu własnych odchodów. Żeby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się, jak zapamiętale je zakopują. Szukając sposobu na to, jak pozbyć się zapachu kociego moczu, zastanów się przy okazji, jakie są przyczyny zostawiania przykrych niespodzianek.
Powody, dla których kot załatwia się poza kuwetą to między innymi:
  • brak kastracji i związana z tym potrzeba znaczenia terenu,
  • niewystarczająca dbałość o czystość kuwety,
  • żwirek o zapachu, którego kot nie toleruje,
  • stresujące środowisko,
  • choroba nerek lub pęcherza.
  • Dlaczego koci mocz śmierdzi?

    Mocz z natury ma nieprzyjemny zapach, czasami jednak jest wręcz trudny do zniesienia. Dlaczego koci mocz śmierdzi? Najczęściej dotyczy to niewykastrowanych kocurów, które potrzebują intensywnego zapachu, dzięki któremu znaczą teren. Zawarty w moczu testosteron ma za zadanie pokazać, kto rządzi na konkretnym terytorium.
    Innym powodem wyjątkowo nieprzyjemnego zapachu moczu są choroby układu moczowego, na przykład zapalenie nerek lub pęcherza.

    Jak pozbyć się zapachu kociego moczu – domowe sposoby

    Szukając sposobu na to, jak pozbyć się zapachu kociego moczu warto zacząć od domowych metod, które są bardzo skuteczne. Wybór zależy od tego, jakiego typu powierzchnia została zabrudzona. Jeśli ofiarą kocich zapędów padły firanki, pościel lub koc, nie zastanawiaj się i od razu wrzuć je do pralki, to będzie najszybsza, a przy okazji higieniczna metoda.
    Do przywrócenia twojej przestrzeni przyjemnego zapachu potrzebny będzie ci ocet, soda oczyszczona lub woda utleniona – każdy z tych środków pomoże w walce z nieprzyjemnymi woniami pozostawionymi przez zwierzę.

    Jak usunąć zapach moczu kota? Soda oczyszczona

    Soda jest doskonałym neutralizatorem zapachów i sama w sobie nie pachnie, dlatego w pierwszej kolejności warto wypróbować właśnie ją. Najbezpieczniej jest po prostu posypać nią równomiernie zabrudzone miejsce, na przykład za pomocą sitka, i pozostawić w ten sposób na dłuższy czas. Następnie całość wystarczy bardzo dokładnie odkurzyć. Kanapa, materac czy dywan będą dzięki temu zabiegowi odświeżone, a przy odrobinie szczęścia – przykry zapach odejdzie w zapomnienie.
    Posypywanie sodą to dobra metoda na to, jak usunąć zapach kociego moczu z kanapy lub innego miękkiego mebla, nie brudząc ich i nie powodując powstawania kolejnych plam.

    Jak usunąć zapach kociego moczu, mieszając sodę z octem?

    Niestety sama soda często nie wystarczy, więc jeśli wypróbowałeś tę metodę i nie zadziałała, pora przejść do kolejnej, Przygotuj pastę z sody i octu w proporcjach 1:1 i wsmaruj ją w zabrudzone miejsce. Wystarczy zostawić ją na około godzinę, a następnie delikatnie zetrzeć i przemyć miejsce czystą wilgotną szmatką.
    Ten sposób na to, jak usunąć zapach kociego moczu, sprawdzi się na miękkich meblach i dywanach. Zwróć uwagę, że z powodu plam czasami konieczne będzie mimo wszystko wypranie ich specjalnymi środkami, nawet jeśli zapach już dawno zniknie.
    Pasta z sody i octu powinna sprawdzić się także, jeśli szukasz sposobu na to, jak pozbyć się zapachu kociego moczu z paneli. Jej wadą jest jedynie przykra woń octu, ale ona sama wywietrzeje maksymalnie w ciągu kilku dni.

    Jak pozbyć się zapachu moczu kota za pomocą wody utlenionej?

    Woda utleniona również sprawdza się przy neutralizowaniu zapachów, a sama jest bezwonna, to duży plus. Minusem jest niestety ryzyko uszkodzenia powierzchni, którą zamierzasz wyczyścić, dlatego przed przystąpieniem do działania należy koniecznie sprawdzić reakcję na niewielkim, niewidocznym fragmencie.
    Przygotuj roztwór ze zwykłą wodą w proporcjach 1:10. Jeśli kanapa czy tapicerka krzesła nie odbarwią się, możesz nim wyczyścić plamy, licząc na to, że zapach szybko zniknie.

    Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Neutralizatory zapachu

    Zdarza się, że domowe sposoby nie działają. Jak inaczej pozbyć się zapachu kociego moczu? Wypróbuj neutralizatory zapachów, które kupisz w sklepie. Ich zalety to łatwość aplikacji i szybkość działania. Możesz mieć je zawsze pod ręką i nie bawić się sodą, octem czy wodą utlenioną, jeśli domowe sposoby cię nie przekonują. Środki neutralizujące mają w składzie specjalne składniki eliminujące kwas moczowy i źródło przykrej woni.
    Zwróć uwagę na to, by wybrany przez ciebie środek miał bezpieczny skład. Najlepiej zapytaj w sklepie zoologicznym, jak bezpiecznie usunąć zapach moczu kota, a z pewnością sprzedawca zaproponuje preparat w pełni bezpieczny dla ludzi i zwierząt.

    Co zrobić, żeby kot nie sikał poza kuwetą?

    Najlepsze, co możesz zrobić, to znaleźć przyczynę niepożądanego zachowania. Może to być poważna choroba lub silny stres w życiu kota. Weterynarz może zaproponować środki uspokajające, jeśli nerwowy okres wiąże się na przykład z przeprowadzką lub nowym członkiem rodziny.
    Niekastrowane koty znaczące teren należy jak najszybciej zabrać na zabieg sterylizacji, bez względu na to, czy są wychodzące, czy domowe. Oprócz pozostawiania zapachu moczu, niekastrowany kot może przejawiać inne niepożądane zachowania, bowiem niemożność zaspokojenia potrzeb jest dla niego silnym stresorem. Z kolei wypuszczanie poza dom takiego kota wiąże się z niekontrolowanym rozrostem kociej populacji.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym