Data publikacji:

Jak pozbyć się zapachu starego domu?

Nawet najpiękniej urządzona przestrzeń nie umożliwi komfortowego wypoczynku i pracy, jeśli wewnątrz będzie panował nieprzyjemny zapach. Co gorsza, szybko przesiąkną nim też ubrania. Jak pozbyć się zapachu starego domu? Najskuteczniejszym sposobem jest znalezienie źródła rozchodzącego się wokół zapachu stęchlizny i rozwiązanie problemu. Czasami niezbędny będzie osuszacz powietrza, pomocnym sprzętem jest też oczyszczacz wyposażony w neutralizator zapachów. Istnieją też domowe sposoby, które pozwolą na jakiś czas cieszyć się ładniejszym zapachem w domu.
jak pozbyć się zapachu starego domu

Jak pozbyć się zapachu starego domu? Szukaj źródła

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się zapachu starego domu, musisz najpierw dowiedzieć się, z jakiego powodu wewnątrz unosi się charakterystyczna woń. Domy nie zaczynają wydzielać nieprzyjemnego zapachu z powodu swojego wieku, odpowiedzialne są za niego pleśnie, które są dla nas bardzo szkodliwe. Jest to zatem nie tylko kwestia subiektywnego komfortu, ale też zdrowia.
Żeby pozbyć się grzyba, trzeba go najpierw zlokalizować. Czasami jest widoczny gołym okiem, ale zdarza się, że trzeba go dobrze poszukać. Najbardziej podejrzane są miejsca wilgotne i ukryte przed słońcem, a więc strych, garaż czy łazienka, ale w starszych domach pleśń może rozprzestrzeniać się dość szybko, zwłaszcza jeśli nie są one zadbane.

Jak się pozbyć zapachu wilgoci z domu? Czyszczenie i osuszanie

Żeby pozbyć się grzyba, konieczne jest bardzo dokładne wyszorowanie ściany. Dopiero po jej wysuszeniu można nałożyć środek grzybobójczy, który ją dodatkowo zabezpieczy. Niekiedy konieczne jest skucie tynku i położenie podkładu grzybobójczego. Dopiero później można na nowo otynkować i pomalować ścianę.
Bardzo ważną kwestią jest znalezienie źródła problemu, inaczej będzie on nawracał, nawet pomimo stosowania dobrych preparatów. Warto sprawdzić poziom wilgotności w pomieszczeniach, a jeśli jest zbyt wysoki, zastosować osuszacze. Grzybowi sprzyja zbyt niska temperatura w pomieszczeniu, dlatego warto dbać o jej optymalny poziom. Może się też okazać, że winna jest nieprawidłowa wentylacja budynku, powinno się zatem sprawdzić jej drożność.
Na co dzień w walce z grzybem pomocna jest profilaktyka – oprócz utrzymania właściwej temperatury konieczne jest regularne wietrzenie, a w miarę możliwości dopuszczanie do wnętrza promieni słonecznych.

Specyficzny zapach w starym mieszkaniu – jak się go pozbyć?

Nawet kiedy uda się zadbać o budynek, specyficzny zapach w starym mieszkaniu nie tak łatwo usunąć. Jak pozbyć się zapachu starego domu? Konieczne jest zadbanie o czystość nie tylko podłóg czy ścian, ale też mebli i wszystkich materiałów tekstylnych znajdujących się w domu.
Wszystkie znajdujące się w domu tekstylia należy wyprać. Dywany, kanapy czy tapicerowane krzesła najlepiej jest poddać praniu profesjonalnym odkurzaczem – można to zrobić samemu lub zlecić to zadanie firmie, która się w tym specjalizuje. Z kolei meble drewniane i inne gładkie powierzchnie trzeba bardzo dokładnie wyczyścić środkiem dezynfekującym, również wewnątrz. W domu nie powinno być żadnego miejsca, w którym znajdowałby się kurz.
To jeszcze nie koniec zadań – kratki wentylacyjne czy klimatyzator również kumulują nieprzyjemne zapachy, dlatego należy poddać je dogłębnemu czyszczeniu, żeby się go pozbyć. To jeden z najważniejszych elementów całego procesu, dlatego planując, jak krok po kroku pozbyć się zapachu starego domu, nie można o nim zapomnieć.

Jak zmienić specyficzny zapach w mieszkaniu? Oczyszczacze powietrza

Jeżeli zastanawiasz się, jak zmienić zapach w mieszkaniu, nie mając możliwości zrobienia większego remontu, lub pomimo starań, wciąż czujesz przykrą woń, możesz zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza z funkcją neutralizowania zapachów. To nowoczesne i bardzo skuteczne rozwiązanie.
Dobrze dobrany model pozbędzie się z mieszkania kurzu, pyłu i zapachu stęchlizny. Warto wybierać sprzęty wyposażone w funkcję jonizowania powietrza, dzięki czemu można pozbyć się również zarodników pleśni, które są ogromnym problemem w starszych domach.
Oczyszczacze powietrza z jonizatorem są skutecznym sposobem na to, jak pozbyć się zapachu starego domu. Należy tylko pamiętać, by kontrolować wilgotność w mieszkaniu i nie używać bez potrzeby funkcji nawilżania, jeśli sprzęt ją posiada.

Neutralizator zapachu stęchlizny – skuteczny czy nie?

Chcesz zwalczyć sam zapach, bez żadnych większych inwestycji? Wypróbuj specjalne preparaty, których zadaniem jest pozbycie się przykrych woni. Czy neutralizator zapachu stęchlizny działa? Tak, jednak jest to działanie krótkotrwałe, o ile pierwotna przyczyna nie zostanie uprzednio wyeliminowana. Niestety nie można liczyć na całkowite pozbycie się zapachu, jeśli wniknął głęboko w ściany, tapicerki i meble.

Jak pozbyć się zapachu starego domu domowymi sposobami?

Istnieją też domowe sposoby na to, jak pozbyć się zapachu starego domu. Na sięganiu po nie nic nie stracisz, a mogą okazać się bardzo skuteczne.
  • Soda oczyszczona sprawdzi się do czyszczenia materaca lub sofy. Wystarczy, że rozsypiesz ją na ich powierzchni i zostawisz tak przynajmniej na godzinę. Po tym czasie całość należy dokładnie odkurzyć. Niektórzy zalecają dodać do sody pokruszone kwiaty lawendy lub rumianku; procedura wygląda w tym przypadku identycznie. Sodę można również wykorzystać jako pochłaniacz wilgoci, ustawiając wypełnioną nią miseczkę w szafie lub szafce.
  • Ocet polecany jest na zapach stęchlizny. Próbujesz pozbyć się nieprzyjemnej woni z materiałów, które można zamoczyć? Wykorzystaj do tego wodę z octem. Ten domowy sposób zadziała również podczas czyszczenia różnych gładkich powierzchni w domu – szafek, blatów czy podłogi. Ocet nie tylko pomaga pozbyć się brzydkich zapachów, ale przeciwdziała też pleśni.
  • Spośród wszystkich sposobów na to, jak pozbyć się zapachu starego domu, najskuteczniejszym jest oczywiście pozbycie się jego przyczyny i gruntowne porządki, jednak wspomaganie się dodatkowymi sposobami znacznie zwiększy twój komfort.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym