Data publikacji:

Jak przechowywać buty?

Osoby, które uwielbiają mieć wiele par butów na każdą okazję, często mają nie lada problem z ich magazynowaniem. Jeśli nie masz szczęścia do posiadania ogromnej garderoby ze specjalnym miejscem na obuwie, musisz sobie radzić inaczej. Na szczęście nie brakuje prostych i praktycznych pomysłów na to, jak przechowywać buty. Niektóre z nich skupiają się na tym, jak je ukryć, inne natomiast na ciekawym sposobie ich wyeksponowania. Poznaj estetyczne i dyskretne sposoby na przechowywanie obuwia.
jak przechowywać buty

Jak przechowywać buty po sezonie? Najpierw pielęgnacja

Jeszcze zanim zaczniesz zastanawiać się, jak przechowywać buty w garderobie czy piwnicy i w jaki sposób pomieścić wszystkie swoje ulubione pary, zajmij się odpowiednią konserwacją obuwia, które chcesz dłużej przechowywać.
Każdą parę po sezonie musisz dokładnie wyczyścić, usuwając wszelki brud, błoto i kurz. Używaj miękkiej ściereczki, najlepiej z mikrofibry. Do większych zabrudzeń, zwłaszcza pojawiających się na białej, gumowej części buta, będzie przydatna magiczna gąbka. Tekstylne buty możesz wyprać w pralce, jednak musisz pamiętać, że ryzykujesz w ten sposób skróceniem ich żywotności, dlatego lepszym pomysłem będzie pranie ręczne. Obuwie skórzane powinieneś natomiast wypastować i wypolerować, a niektóre buty dodatkowo również zaimpregnować, zwłaszcza jeśli mają być przechowywane w stosunkowo wilgotnym miejscu. Bardzo istotne jest, żebyś przed następnym krokiem odczekał aż każda para będzie całkowicie sucha. Na sam koniec do każdego buta włóż zwiniętą gazetę, dzięki temu jego kształt zostanie zachowany.

Jak przechowywać buty, gdy brakuje miejsca?

Mając w domu ogromną ilość miejsca przeznaczonego na ubrania i obuwie, nie będziesz mieć szczególnego problemu z tym, jak przechowywać kozaki lub buty zimowe, kiedy akurat trwa pełnia lata. Zmieścisz też spokojnie niezliczone pary szpilek, botków czy sandałków. Problem zaczyna się jednak, kiedy miejsce jest mocno ograniczone, a ty masz słabość do kupowania wciąż nowych par. Na szczęście są sposoby na to, jak przechowywać buty, żeby nie były widoczne, nawet kiedy nie masz możliwości wstawienia w przedpokoju ogromnej szafki.
Jak przechowywać buty w niewielkim domu? Możesz wykorzystać specjalne mniejsze i większe pudełka lub organizery, które umieścisz na półce w szafie, na jej drzwiach, a nawet pod łóżkiem. Dobrym miejscem na trzymanie butów jest też piwnica, strych czy garaż, pod warunkiem, że wewnątrz panują odpowiednie warunki. Jeśli masz możliwość zaplanowania wyglądu szafy, możesz zawczasu zorganizować w niej specjalne szufladki lub przegródki na obuwie.

Jak przechowywać buty w piwnicy?

Rzadziej używane pary możesz zanieść do piwnicy, na strych, do garażu lub do schowka. Niestety, nie każde tego typu miejsce nadaje się do tego celu, dlatego zanim zaniesiesz tam swoje ukochane pary, sprawdź, czy wewnątrz panują sprzyjające warunki. Przede wszystkim nie może być tam wilgoci, ponieważ ryzykujesz uszkodzeniem i pleśnieniem obuwia. Sprawdź, czy wewnątrz nie ma charakterystycznego zapachu grzyba i czy na ścianach nie osadzają się krople wody. Jeżeli twoje buty są cenne, możesz również użyć higrometru, by upewnić się, że wilgotność nie jest zbyt wysoka. Ważne jest również, by nie było tam zbyt zimno ani zbyt gorąco, ponieważ skrajne temperatury nie służą butom, zwłaszcza skórzanym.
Jak przechowywać buty w piwnicy? Najwygodniejszą opcją jest specjalnie przeznaczona na nie szafka lub prosta komoda z szufladami, w której bezpiecznie ułożysz obuwie. Inną możliwością są dobrze zabezpieczone pudła na buty ustawione na półkach pośród innych rzeczy.
Pamiętaj, żeby nie układać butów jedne na drugich. Zostaw im odpowiednią ilość miejsca, żeby nie uległy uszkodzeniu i deformacji. Ciekawą opcją są też większe pudła na kilka par, w których możesz poukładać je rodzajami. Najlepiej jeśli będą przezroczyste, w przeciwnym razie musisz dobrze je opisać, by wiedzieć, gdzie szybko znaleźć konkretne buty.

Jak przechowywać buty w szafie?

Dobrze zaprojektowana szafa rozwiąże problem zabezpieczenia butów po sezonie lub ukrycia wielu par. Producenci mebli mają wiele pomysłów na to, jak dyskretnie przechowywać buty: specjalne przegródki, zamknięte moduły, wysuwane metalowe koszyki czy stojaki. Osoby, które skupiają się na estetyce i których buty zawsze są perfekcyjnie zadbane, mogą pozwolić sobie na gablotę, w której ulubione pary będą pięknie wyeksponowane na podświetlanych półkach.
Planując taką przestrzeń, pamiętaj o tym, żeby zachować odpowiednią ilość miejsca między półkami, szczególnie jeżeli jesteś w posiadaniu wysokiego obuwia. W twojej szafie nie ma żadnego specjalnie przygotowanego miejsca? Możesz po prostu przechowywać buty w pudełkach i pokrowcach, przeznaczając na nie kilka półek na górze szafy lub na jej dnie.

Jak przechowywać buty w domu? Szafka lub regał na buty

Najprostszym sposobem na to, jak przechowywać buty w domu, jest oczywiście zamknięta szafka na buty lub odkryty regał. Meble te są specjalnie przygotowane do układania na półkach obuwia, dlatego są wygodne w codziennym użytkowaniu. Szafki i regały mogą być niewielkie lub imponujących rozmiarów – zależy to od tego, jaką ilością miejsca dysponujesz oraz czy planujesz umieścić tam wszystkie swoje buty, czy tylko te, których aktualnie używasz najczęściej.
Ciekawym rozwiązaniem są szafki na buty z siedziskiem, które nie tylko świetnie prezentują się wizualnie, czyniąc przedpokój bardziej przytulnym, ale też są praktyczne. Siedzisko jest przydatne zwłaszcza dla osób mających problemy ze stawami, ludzi starszych lub dzieci, ale nie tylko. Wkładanie butów w pozycji siedzącej jest po prostu dużo wygodniejsze.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym