Data modyfikacji:

Jak przyciąć piwonie na zimę

Ich kwiaty są duże i pełne, rosną dość wysoko i wyglądają bardzo elegancko. Piwonie to rośliny, które każdy chce mieć w swoim ogrodzie. Należy jednak wiedzieć, że te kwitnące na przełomie maja i czerwca pąki potrzebują sporo uwagi i regularnego obcinania. Jak przygotować piwonie przed nadejściem zimy?   
jak przycinać piwonię

Piwonie – czy są wymagającymi roślinami?  

Tak naprawdę posiadanie i dbanie o piwonie nie musi być trudne. Nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy, nie potrzebują kupna nawozów czy witamin. Jedyne czego wymagają to przestrzegania ich regularnego przycinania oraz dostępu do wody. Podcinanie dotyczy każdej odmiany piwonii.
W polskich ogrodach najczęściej można spotkać piwonię chińską oraz jej krzyżówki. Charakteryzuje się średnią wysokością i pięknymi, pełnymi kwiatami. Roślina jest niezwykle elegancka przez swój wygląd oraz kolory, w sąsiednich ogrodach widzimy pudrowy róż, nieco intensywniejszy róż oraz biały.   

Piwonie – dlaczego trzeba przycinać?  

Zatrzymując się na chwilę przy tym zagadnieniu, aby zdecydować, czy ciąć piwonie, najpierw musimy wzbogacić swoją wiedzę o to, jaki jest jej cykl życiowy. 
Podstawą jest informacja, że piwonia zrzuca swoje listki przed zimą. Okres, w którym możemy spodziewać się pierwszych pąków to maj oraz czerwiec. Ciekawostką jest, że pąki pojawiają się wcześniej niż zielone liście. Gdy kwiat w pełni zakwitnie, nie utrzymuje się bardzo długo, zaraz przed zimą zasycha. Zamiera, aby ponownie z początkiem wiosny dać piękne listki.    

Kiedy przycinać piwonie?   

Stawiając pytanie, kiedy przycinać piwonie po przekwitnięciu, tworzą się dwa odmienne zdania posiadaczy tych pięknych roślin. Pierwsze z nich to przycinanie zaraz po przekwitnięciu, czyli jesienią; drugie wiosną, kiedy krzew pomału wychodzi ze stanu wegetacji.   
Odpowiedź dla tych dwóch obozów jest prosta – i jesień, i wiosna są dobrym wyborem. Są jednak pewne zależności. Jesienią zazwyczaj podcina się kwiaty, które już przekwitły. To jest bardzo dobry sposób, ponieważ wszystkie przeschłe lub podgniłe liście mogą znacznie obciążać naszą piwonię, co nie wpłynie na nią korzystnie. Inni ogrodnicy pozostawiają roślinę, żeby sama delikatnie zbrązowiała, opadła i wegetowała cały zimowy okres, a swoje postępowanie argumentują osłabieniem kondycji rośliny i brakiem odporności na niesprzyjającą pogodę. Jeszcze jeden sposób to ścięcie rośliny bardzo nisko, tuż przy ziemi, aby na wiosnę mogła swobodnie odrosnąć.
Jednoznacznie odpowiadając na pytanie, kiedy przycinać piwonię, zalecany jest wrzesień, natomiast ważne, aby nie robić tego po piętnastym dniu tego miesiąca. W taki sposób przycięta piwonia może pozostać bezpieczna przez wszystkie chłodniejsze dni. Natomiast jeśli nie wiemy, kiedy ścinać liście piwonii, to podpowiadamy, żeby pozostawić je do wiosny. Listki poradzą sobie podczas przymrozków. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, by nie podcinać rośliny ani jej liści podczas kwitnięcia – może to bardzo źle wpłynąć na jej kondycję i znacznie ją osłabić.
Do obcinania piwonii najlepiej jest użyć bardzo dobrze zaostrzonego sekatora. Miłośnicy ogrodnictwa doradzają, aby narzędzie, którym wykonujemy cięcie, było czyste. Zabrudzone ostrze może przenieść szkodliwe dla naszych kwiatów bakterie i grzyby. Piwonie obcina się mniej więcej na 1/3 wysokości. Zalecane jest około 6 lub 8 centymetrów od pąków. Aby nie poszarpać łodygi, dobrze jest użyć jednego, zdecydowanego cięcia. Pamiętajmy także o usuwaniu wszystkich przekwitłych, brązowych, uszkodzonych i gnijących fragmentów krzewu. Na podcinanie piwonii koniecznie wybierzmy suchy i ciepły dzień.  
Młode piwonie trzeba ścinać po 3 latach kwitnięcia i koniecznie pierwszy raz jesienią, tuż przed nadejściem zimy.  

Jak dbać o piwonię?   

Z powyższego artykułu wiemy już, jak pielęgnować piwonię zanim nadejdzie zima oraz tuż przed rozpoczęciem jej sezonu.
O piwonię trzeba dbać, żeby dawała piękne kwiaty. Jeśli widzimy, że jest w złej kondycji, warto ją przesadzić. To bardzo częste u starszych roślin. Nie musimy się martwić, piwonie doskonale znoszą zmiany i zakwitną nawet w miejscach, które są mocno zacienione. Jak przesadzić piwonie? Trzeba zrobić sporą dziurę, ponieważ korzenie tego krzewu są dość duże, najlepiej dodać do ziemi trochę torfu i humusu – do tak przygotowanego miejsca wkładamy roślinę. Dookoła podsypujemy ziemią. 

Piwonie – ciekawostki  

Wielu ogrodników stosuje zabieg z zostawianiem na okres zimowy obciętych liści na przyciętych łodygach. Znawcy tłumaczą, że zapewnia to pojawianie się pięknych pąków wiosną kolejnego roku.   
Uznanie, że najlepszym sposobem na ochronę piwonii przed zimą jest jej przykrycie, jest mylnym rozwiązaniem. Owszem, znacząco zmniejszymy ryzyko działania mrozu, ale osłabimy ją przed nadchodzącą wiosną. Pąki kwitnące na wiosnę są nadal narażone na to, że zamarzną, a przykrywanie ich zimą tylko spotęguje działanie minusowych temperatur.      
Piwonie to rośliny, które mogą zdobić nasz ogród przez wiele lat. Szacuje się, że istnieją ponad stuletnie okazy.  
Od kilku lat piwonie cieszą się ogromnym uznaniem w branży ślubnej. Panny młode wybierają bukiety i dodatki z uwzględnieniem tej majestatycznej rośliny.  
Warto wiedzieć, że piwonie znalazły swoje zastosowanie w medycynie. Można je wykorzystać przy chorobach reumatycznych, zapaleniach skóry czy problemach z trawieniem. Jednak polecamy skonsultować ten temat ze specjalistą.      
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!