Data publikacji:

Jak spuścić wodę z bojlera centralnego ogrzewania?

Bojlery to duże i dobrze zaizolowane zbiorniki na wodę, w których wnętrzu znajdują się podgrzewające ją grzałki. Poza wbudowanym termostatem, kontrolerem trybów oraz przyłączami wodnymi zazwyczaj nie posiadają bardziej skomplikowanych elementów. O urządzenia trzeba jednak odpowiednio dbać i je konserwować. Z różnych przyczyn nieraz zachodzi potrzeba pozbycia się zalegającej w nich wody. W przypadku urządzeń używanych w systemach centralnego ogrzewania powodem takiego działania może być np. nasz dłuższy wyjazd z domu, wymiana sprzętu, grzejników lub rur. Przede wszystkim najlepszym czasem na opróżnienia bojlera jest koniec sezonu grzewczego, gdy nie chcemy zostawić w nim stojącej zimnej wody, która przyśpieszy korozję jego wnętrza.
jak spuścić wodę z bojlera centralnego ogrzewania
To, w jaki sposób spuszczamy wodę z bojlera, zależy w dużej mierze od jego typu i konstrukcji. Jak już jednak zaznaczyliśmy, mamy tu do czynienia z bardzo prostymi urządzeniami, z tego też powodu ich budowa jest siłą rzeczy bardzo podobna. Dzięki temu z zadaniem poradzi sobie nawet osoba bez jakiegokolwiek doświadczenia w pracy z instalacjami hydraulicznymi. Co więcej, proces będzie przebiegał także w standardowych podgrzewaczach wody o różnych wymiarach, które są zasilane np. energią elektryczną.

Spuszczamy wodę z bojlera – na co zwracamy uwagę?

W pierwszej kolejności warto zaznajomić się z dokumentacją posiadanego modelu bojlera. Jeżeli nie mamy do niej dostępu, musimy na własną rękę zlokalizować wszystkie potrzebne elementy. Najpierw szukamy rur doprowadzających i wyprowadzających wodę ze zbiornika. Zazwyczaj znajdują się one z boku lub od spodu urządzenia. Wszystko zależy jednak od budowy urządzenia.
Konstruktorzy wykorzystują bowiem proste właściwości fizyczne wody – kiedy przyjmuje ona niską temperaturę, zaczyna opadać na dno, mocno nagrzana unosi się z kolei do góry. Ułożenie rur z chłodną i gorącą wodą powinno więc odpowiadać takiej konfiguracji. Nieco inaczej sprawa może wyglądać, gdy mowa jest o zbiornikach zawieszonych lub ustawionych w orientacji poziomej.
Kiedy znaleźliśmy już dwa rodzaje rur, następnym krokiem będzie zidentyfikowanie pozycji zaworu bezpieczeństwa, zamontowanego pod bojlerem, ale u podstawy na jego ściance. To właśnie korzystając z tego elementu, będzie można usunąć wodę z jego wnętrza.

Spuszczanie wody z bojlera przez zawór bezpieczeństwa

Zanim przystąpimy do opróżniania wody, musimy oczywiście wyłączyć całą instalację grzewczą i zakręcić dopływ i odpływ wody do zbiornika. Teraz powinniśmy przygotować jakieś wiadro lub miskę, a także ewentualnie ręczniki lub ścierki na wypadek zalania podłogi.
Zbiornik na wodę podsuwamy pod zawór bezpieczeństwa i przechodzimy do jego otwarcia, do czego wystarczy tylko przekręcić znajdującą się w nim śrubę. Nie potrzebujemy do tego celu żadnych narzędzi, konieczne może być jednak użycie większej siły. Na wszelki wypadek, by uniknąć poparzeń, wodę z bojlera spuszczamy tylko po jej ostygnięciu.
Nie zapominajmy, by śrubę odkręcać powoli i stopniowo, czekając na pierwszy delikatny strumień wody. Jeżeli od razu zwolnimy cały zawór, ciecz wypłynie bardzo dynamicznie i pod dużym ciśnieniem, błyskawicznie wypełni miskę i rozleje się po całej podłodze, a my będziemy mieć problem z jej zatrzymaniem. Jeżeli woda nie chce jednak spływać, należy sprawdzić, czy poprawnie zakręciliśmy wszystkie zawory.
Powolna metoda opróżniania zbiornika ma jednak poważną wadę, której raczej nie unikniemy. Opróżnienie dużego bojlera zajmie bowiem dużo czasu, nawet do kilku godzin. W trakcie procesu będziemy musieli też regularnie podstawiać lub opróżniać miski/wiadra. Zadbajmy o to, by ze zbiornika wyciekła cała woda. Wody z instalacji można się pozbyć poprzez wykorzystanie zaworów w grzejnikach.
Po zakończeniu pracy zakręcamy ponownie zawór bezpieczeństwa. Teraz bojler jest gotowy do „hibernacji” albo konserwacji, takiej jak naprawa lub wymiana grzałki. Po pozbyciu się wody możemy też go zdemontować i wymienić na nowy model.

Czy po spuszczeniu wody istnieje ryzyko zapowietrzenia bojlera?

Wielu właścicieli bojlerów obawia się, że po całkowitym spuszczeniu z nich wody przy kolejnym uruchomieniu pojawi się ryzyko ich zapowietrzenia, a więc przedostania się do zbiornika powietrza, które utrudni jego całkowite napełnienie i obniży wydajność całej instalacji.
Zaznaczmy, że prawdopodobieństwo, iż tak się stanie, jest zazwyczaj bardzo niskie, tym bardziej jeżeli zostanie on wypełniony wodą pod dobrym ciśnieniem. Zbyt powolne napełnianie zbiornika jest więc niewskazane. Jeżeli mamy problemy z uzyskanie mocnego strumienia, warto przełożyć napełnianie na inny czas.
Oczywiście w razie wystąpienia niepożądanego działania urządzenia powinniśmy skonsultować się z jego instrukcją obsługi albo wezwać na pomoc specjalistę, który pomoże w identyfikacji ewentualnych problemów.
Zdjęcie: Envato Elements