Jak zaszczepić różę?
Wiele osób zastanawia się, jak się szczepi róże. Otóż najczęściej czyni się to przez okulizację. Polega ona na założeniu pąka odmiany szlachetnej na podkładce, czyli gatunku róży wybranej ze względu na większą mrozoodporność i żywotność. Najczęściej jest to dzika róża. W efekcie krzyżowania tych dwóch gatunków otrzymuje się roślinę, która łączy najlepsze cechy obydwu.
Jak rozmnażać róże i kiedy należy to robić?
Najpierw trzeba wybrać podkładkę do szczepienia róż. Może być to dzika róża albo róża wielokwiatowa. Dzika róża tworzy dużą liczbę odrostów, co bywa problematyczne. Podkładki do szczepienia róż można nabyć bezpośrednio od szkółkarza. Wybiera się rośliny dobrze wyrośnięte, o prostym, grubym pędzie przewodnim i rozbudowanym systemie korzeniowym. Musi być to roślina możliwie najbardziej odporna na czynniki środowiskowe i choroby. Kiedy rozmnażać róże, czyli w jakim okresie jest najlepszy moment na okulizację? Otóż okres od połowy lipca do końca sierpnia będzie najbardziej odpowiedni. Poza tym trzeba wykonywać ten zabieg w chłodniejsze dni z przelotnymi opadami.
Oto jak szczepić róże na pniu krok po kroku:
- Wykonaj nacięcie na korze podkładki w kształcie litery "T", a potem wsuń ostrze pod brzeg nacięcia i odchyl je na zewnątrz;
- Zraz trzymaj skierowany wierzchołkiem do siebie, następnie wbij nóż pół cm za pąkiem i wytnij pąk z 2,5 cm tarczką;
- Teraz oczko możesz założyć na podkładce - wsuń je pod rozchylone brzegi podkładki;
- Odetnij wystający fragment tarczki;
- Obwiąż miejsce okulizacji folią.
Wykonanie wszystkich kroków sprawi, że już w kolejnym roku roślina zakwitnie. Szczepienie ułatwi użycie sekatora do szczepień, zamiast noża.