Data publikacji:

Jak tanio podzielić pokój?

Duże przestrzenie to synonim nowoczesnego budownictwa, jednak czasami chcielibyśmy zyskać dodatkową strefę w pokoju lub całkowicie oddzielne pomieszczenie. Żeby przedzielić pokój, można skorzystać z jednej z wielu możliwości, a wśród nich z parawanu, zasłon, budowy ścianki działowej czy też zakupu specjalnych paneli odgradzających. W dzisiejszym artykule omówimy każde z tych rozwiązań wraz ze wskazówkami montażowymi, a także ich wadami oraz zaletami. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie dostępne rozwiązania i poradzimy, jak tanio podzielić pokój.
jak tanio podzielić pokój

Jak zrobić dwa pokoje z jednego dużego?

Jak podzielić pokój na pół? Najbardziej podstawowym rozwiązaniem, gdy posiadamy duży pokój, a w szczególności z dwoma oknami, jest zbudowanie ścianki działowej. Ścianka nie ma właściwości nośnych, jest lekka i możliwa do samodzielnego wykonania. Dobrym wyborem do tej metody dzielenia pokoju jest wybór płyt gipsowo-kartonowych, które cechują się odpowiednim stopniem wytrzymałości do wykorzystania ich w takim zastosowaniu.
Żeby to zrobić, trzeba wybrać odpowiednie profile, przyciąć je i przymocować do ściany oraz podłogi. Warto je uszczelnić np. taśmą akustyczną. Dalej ustawiamy profile co około 60 cm w taki sposób, by mogły utrzymywać płyty. W konstrukcje wkładamy i wkręcamy płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli trzeba, całość można dodatkowo zaizolować wełną mineralną i zamknąć drugą płytą gipsowo-kartonową. Pozwoli to na uzyskanie dużo lepszych właściwości akustycznych.

Alternatywy dla ścianek działowych

Czym przedzielić pokój, jeśli nie chcemy budować ścianki działowej? Dobrym pomysłem może okazać się wybór:
 • drzwi przesuwnych – to jedna z najbardziej estetycznych możliwości. Drzwi są lekkie, a ich prowadzenie jest wygodne. Nie przytłoczą pomieszczeń, a jednocześnie pozwolą na skuteczne odgrodzenie się i stworzenie dwóch pokoi z jednego;
 • zasłony – to szybki i prosty sposób na podzielenie pokoju, jednak nie zagwarantuje właściwie żadnej izolacji cieplnej czy akustycznej. To dobry wybór w przypadku pokoi, w których znajduje się jedno okno;
 • paneli – panele są o wiele trwalszym rozwiązaniem od zasłonki. Jeśli wybierzemy przezroczyste lub szklane, nie będą blokowały dostępu do światła dziennego. Mogą być wykonane również z drewnianych lamelek lub PCV. W drugim przypadku dają możliwość umieszczenia na nich interesujących grafik;
 • szafy – która świetnie sprawdza się w przypadku pokoi dziecięcych, ponieważ wtedy każdy maluch ma własną strefę. Ponadto jest to rozwiązanie możliwe do szybkiego zrealizowania i odwracalne.
 • Jak podzielić pokój zasłoną?

  Przedzielenie pokoju zasłoną wymaga jedynie zamontowania prowadnicy lub karnisza. W tym przypadku rozpoczynamy od wymierzenia przestrzeni i zorientowania się, jak daleko sięgać ma zasłona. Następnie należy wyznaczyć miejsca, gdzie zamocujemy wsporniki i przymocować je. Żeby sprawdzić, czy wszystko jest prosto, najlepiej korzystać z poziomicy. W przypadku dużych przesłon trzeba pamiętać o tym, by wybierać karnisze, które są grube, wytrzymałe i nie będą się odkształcać. Zazwyczaj, jeśli karnisz ma powyżej 2 metrów długości, w połowie montuje się dodatkowy wspornik – w tym przypadku nie ma takiej możliwości. Alternatywą dla karnisza, która nie generuje tego problemu, jest specjalna szyna do zasłon.

  Jak podzielić pokój szafą?

  W pokoju można wydzielić w łatwy sposób przestrzeń, stawiając pośrodku szafę zwróconą w jedną ze stron. Może to być także regał, który będzie przebiegał przez większą część pokoju – jeśli nie chcemy, by ograniczał wpadające do pomieszczenia światło, powinien mieć usunięte plecy. Wówczas mebel będzie ażurowy i sprawi wrażenie wydzielenia przestrzeni, ale nie wpłynie negatywnie na komfort spędzania czasu w pomieszczeniu. Jeśli to wciąż za mała ścianka, można wspomóc się również parawanem. Ponieważ szafa oraz regały pozwalają na stosunkowo niewielki manewr w zakresie oddzielania pokoi, najlepszym pomysłem będzie w tym przypadku wybór nowoczesnej meblościanki.

  Jak podzielić pokój drzwiami przesuwnymi?

  Drzwi przesuwne w pokojach mogą być mocowane w różny sposób – przy pomocy szyny dolnej lub górnej albo obu. Można schować je w ścianie, jednak w już gotowych mieszkaniach i domach zamontowanie tego rodzaju drzwi jest na tyle problematyczne, że tylko niewielka część konsumentów się na to decyduje. Dodatkowo zazwyczaj, gdy chcemy wykonać je w celu rozdzielenia pomieszczenia, rzadko kiedy jest to potrzebne. Jest to metoda gwarantująca dobry poziom prywatności w obu pomieszczeniach i sprawia, że całość prezentuje się bardzo estetycznie. Drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów – szkła, drewna czy tworzyw sztucznych i ich mieszanek. Najlepiej zamówić je na wymiar, wraz z usługą montażu lub elementami mocującymi. Mają jednak niższy poziom izolacji akustycznej niż ścianki działowe.

  Panele jako świetny pomysł na przedzielenie pokoju z jednym oknem

  Panele mocujemy w specjalnej ramie na stałe. Przeważnie nie da się ich przesunąć i stają się trwałym elementem wnętrza, do czasu ich demontażu. Dostępne są różne rodzaje paneli dekoracyjnych – mogą mieć wypalaną grafikę, nadruk 3D lub ciekawą fakturę. Niektóre z nich mogą być wykonane z gipsu i przeznaczone do samodzielnego pomalowania na kolor, którym pokryte są ściany w pokoju. Oprócz paneli na rynku znajdziemy też modułowe ścianki działowe wykonane z rozmaitych ażurowych materiałów – najczęściej metalu lub drewna. Prezentują się w sposób bardzo korzystny i świetnie wydzielają strefy w pomieszczeniach. Niektóre z nich można otoczyć roślinami, a wówczas dają efekt ogrodu we wnętrzu domu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!