Data publikacji:

Jak tanio urządzić ogródek działkowy?

Ogródek działkowy, zwany humorystycznie RODOS-em, to marzenie wielu osób mieszkających w miastach. Kawałek zieleni daje możliwość odetchnięcia od miejskich hałasów, zorganizowania imprez na świeżym powietrzu czy cieszenia się własnymi uprawami. Sprawdź, jak tanio urządzić ogródek działkowy – to naprawdę możliwe!
Jak tanio urządzić ogródek działkowy

Ogródek działkowy – oddech od miejskiego zgiełku

Ogródki działkowe w ostatnich latach cieszą się wielką popularnością. Coraz więcej osób marzy o własnej działce, na którą można wyskoczyć w weekend czy po trudnym dniu w pracy – z dala od hałasu, tłumów i zanieczyszczonego powietrza. Rosnący popyt na ogródki sprawia, że ich ceny stale rosną – za niewielką działkę zapłacimy aktualnie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Sam zakup ogródka jest sporym wydatkiem, a to nie koniec kosztów, jakie musi ponieść świeżo upieczony działkowicz. Działka zwykle wymaga przystosowania do wymagań nowych właścicieli, a niejednokrotnie gruntownego remontu.

Co powinno znaleźć się na ogródku działkowym?

Ogródek działkowy służy relaksowi na świeżym powietrzu. Podstawowych obiektów, które powinny się na nim znaleźć, nie jest wiele. Należą do nich:
 • altana,
 • toaleta,
 • miejsce do poboru wody,
 • oświetlenie.
 • W praktyce tyle wystarczy, by móc cieszyć się funkcjonalną działką. Jak przeprowadzić metamorfozę ogródka działkowego niewielkim kosztem? Mamy na to sposoby!

  Jak tanio urządzić ogródek działkowy? 7 wskazówek

  Czy ogródek działkowy można urządzić tanim kosztem? Oczywiście! Sprawdź 7 sposobów na to, jak zaoszczędzić na aranżacji działki.

  Postaw na minimalizm

  Z pewnością wiele razy widziałeś działki wyposażone w piękne domki, baseny, obfite ogródki czy place zabaw. Jednak postawmy sprawę jasno – nie są to elementy obowiązkowe dla każdego ogródka. Osoba, która chce zaoszczędzić na metamorfozie ogródka, może się bez nich obyć. Ogródek działkowy może składać się wyłącznie z wypielęgnowanego trawnika, altanki i niezbędnych udogodnień sanitarnych. Jeśli nie chcesz uprawiać warzywniaka na działce, po prostu obsiej ją trawą. Oczywiście, w takim wypadku warto zainwestować w dobrą i energooszczędną kosiarkę.

  Buduj samodzielnie

  Jeśli altana na twojej działce wymaga remontu lub po prostu jej nie ma, nie musisz wynajmować ekipy budowlanej do postawienia nowej. W sieci znajdziesz wiele tutoriali, które ułatwią ci zbudowanie nowego domku samodzielnie z niedrogich i dostępnych materiałów. Wystarczy, że znajdziesz kilka osób do pomocy, a twój ogródek zyska funkcjonalną altankę.

  Gotowa altana ogrodowa

  Nie masz zdolności budowlanych? Żaden problem – w sieci możesz znaleźć… gotowe domki działkowe! Po zamówieniu otrzymasz altanę w częściach do samodzielnego złożenia. To rozwiązanie może okazać się droższe od samodzielnej budowy domku, jednak z całą pewnością tańsze od angażowania grupy budowlanej.

  Namiot ogrodowy

  Kto powiedział, że altanę działkową trzeba koniecznie zbudować? Oszczędni mogą zamienić ją na duży namiot ogrodowy, który doskonale sprawdzi się we wszystkie ciepłe dni. Wraz z końcem sezonu wystarczy go rozmontować i przechować w piwnicy aż do nadejścia kolejnej wiosny.

  Toaleta turystyczna

  Dłuższy pobyt na działce wiąże się z koniecznością organizacji miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Choć do każdego ogródka działkowego można doprowadzić kanalizację, budowa toalety z prawdziwego zdarzenia to spory wydatek. Czy istnieje alternatywa? Owszem – toaleta turystyczna w zapewniającym intymność namiocie.

  Zamiast kuchni – grill lub kuchenka turystyczna

  Aby zaoszczędzić na metamorfozie działki, możesz zrezygnować z wyposażenia altanki w drogie sprzęty kuchenne. Na większości ogródków działkowych i tak nie ma możliwości przyłączenia parceli do sieci gazowej ze względów bezpieczeństwa. Herbatę czy ciepły posiłek możesz przygotować na małej kuchence turystycznej z wymiennymi kartuszami lub zwykłym grillu.

  Oświetlenie solarne

  Jak zaoszczędzić na prądzie na działce? Zamiast instalować tradycyjne oświetlenie, postaw na lampki solarne. Możesz przebierać w wielu modelach – lampkach wbijanych w trawnik, fantazyjnych girlandach czy modelach stołowych. Słońce samo zadba o to, by wieczorem w twoim ogródku nie zabrakło światła!

  Rośliny na działkę tanie w uprawie

  Być może chcesz, by w twoim ekonomicznie urządzonym ogródku znalazły się także piękne kwiaty. Uspokajamy – nie wszystkie rośliny wymagają starannej pielęgnacji, stosowania nawozów i odżywek. Niektóre doskonale poradzą sobie bez twojej pomocy. Należą do nich:
 • azalie,
 • irysy,
 • fiołki,
 • przebiśniegi,
 • astry,
 • płomyki,
 • bergenie.
 • Tanie dekoracje na działkę

  Z pewnością chcesz, by twój ogródek prezentował się imponująco. W tym celu nie musisz jednak kupować drogich figurek czy kwietników prosto z działu ogrodniczego. Wykaż się kreatywnością! Działkowe ozdoby możesz zrobić zupełnie samodzielnie, wykorzystując:
 • stare opony,
 • nieużywane donice,
 • europalety,
 • stare meble,
 • butelki i słoiki.
 • Każdy z powyższych przedmiotów może posłużyć ci do stworzenia ciekawego zieleńca.

  Jak urządzić małą działkę rekreacyjną? Podsumowanie

  Metamorfoza ogródka działkowego nie musi być kosztowna. Istnieją różne sposoby na to, by zaoszczędzić na remoncie działki. Pamiętaj, że ogródek ma służyć do kontaktu z naturą i relaksu, dlatego na dobrą sprawę nie potrzebujesz wiele więcej niż trawnika oraz miejsca, w którym schronisz się przed deszczem lub słońcem.
  Zdjęcie: Envanto Elements