Data publikacji:

Jak tanio wykończyć schody betonowe wewnętrzne?

Sposobów na wykończenie schodów wewnętrznych z betonu jest dosyć dużo. Mogą to być nakładki, specjalna powłoka impregnacyjna, płytki ceramiczne, materiały drewnopodobne czy okładzina. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad różnymi możliwościami w zakresie robót wykończeniowych, a także sprawdzimy, jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Dowiedz się, jak tanio wykończyć schody betonowe wewnętrzne.
jak tanio wykończyć schody betonowe wewnętrzne

Czym tanio wyłożyć schody wewnętrzne?

Co położyć na schody betonowe wewnętrzne? Dobrym pomysłem będzie wybór płytek. Najczęstszym wyborem w tym zakresie są klasyczne modele ceramiczne, terakota, gres. Płytki można znaleźć w najróżniejszych przedziałach cenowych, wzorach oraz kolorach, co sprawia, że jest to jedna z ulubionych metod wykończania schodów dużej części konsumentów. Schody z płytek powinny mieć właściwości antypoślizgowe i możliwie jak najwyższą klasę ścieralności, jeśli jednak zależy nam na obniżeniu kosztów, dobrze sprawdzi się już klasa III.

Wady i zalety płytek na schody betonowe

Zaletą wyboru tego rozwiązania jest możliwość zastosowania tego samego materiału na schodach wewnętrznych i zewnętrznych. Zyskujemy schody wysokiej jakości, które prawdopodobnie przetrwają lata i będą prezentować się solidnie, a do tego jest to stosunkowo tani sposób na ich wykończenie. Nieco droższą alternatywą dla płytek może być lastryko lub stopnie drewnopodobne. Wśród wad tego rozwiązania można wymienić jedynie ryzyko, że w razie upadku na schodach może być on bardziej niebezpieczny, niż w przypadku miększych materiałów. Ponadto płytki w sytuacji, w której uderzymy w nie ciężkim przedmiotem, mogą pęknąć – dlatego decydując się na wybór tej opcji, warto kupić zawsze kilka sztuk produktu na zapas. Jeśli decydujemy się na samodzielne układanie płytek, może się to okazać dosyć czasochłonne.

Czym pomalować betonowe schody wewnętrzne?

W nowoczesnych aranżacjach stawia się na surowe materiały, zatem schody betonowe można pozostawić w takiej formie, w jakiej są. Wówczas wystarczy pomalować je jedynie farbą do betonu. Można wybierać spośród kolorowych farb, jak również bezbarwnych powłok zabezpieczających przez nadmiernym pyleniem i brudzeniem się. Jak odnowić stare schody betonowe wewnętrze? Być może zerwanie z nich aktualnej okładziny, delikatna obróbka i pozostawienie ich w swej naturalnej formie będzie strzałem w dziesiątkę. Żeby to zrobić, trzeba usunąć wszystkie kruszące się elementy, a ubytki wyrównać zaprawą do betonu odporną na ścieranie.

Mocne i słabe strony schodów z surowego betonu

Jeśli mamy odpowiedzieć na pytanie: „jak tanio wykończyć schody betonowe wewnętrzne?”, to zdecydowanie najtańszą możliwością z całego niniejszego zestawienia będzie wybór impregnatu. Zapewni on równe podłoże, po którym łatwo będzie się przemieszczać, a schody będą estetyczne i dosyć dobrze zabezpieczone. Wadą tego rozwiązania jest to, że powierzchnia może być mniej miła w dotyku, niż w przypadku zdecydowania się na pozostałe możliwości. Alternatywą, która wciąż umożliwia uzyskanie „betonowych” schodów, a jednocześnie pozwala na pewniejsze zabezpieczenie stopni, są płyty z betonu architektonicznego na schody, które je czymś pokryją, a wyglądem będą przypominać beton.

Okładzina jako pomysł na schody betonowe

Schody pokryte okładziną dywanową to świetny pomysł – będą ciepłe w dotyku, a chodzenie po nich okaże się przyjemnością. Zwiększą się również ich właściwości antypoślizgowe. Raz na jakiś czas konieczne będzie jednak zaawansowane czyszczenie środkami do dywanów. Zaletą zastosowania wykładziny są niskie koszty takiego rozwiązania, jednak trzeba brać pod uwagę, że po kilku latach może ona wymagać wymiany na nową. Decydując się na okładzinę, trzeba pamiętać o bardzo dokładnym wymierzeniu schodów, tak by nie pozostały żadne wolne przestrzenie przy stopniach.
Okładzinę najczęściej zamawia się na wymiar, tak by jak największymi jej kawałkami pokrywać schody w jednej linii. Oczywiście dostępne są również gotowe wykładziny na schody – wówczas zazwyczaj kładziemy je pośrodku schodów, a boki pozostawiamy niepokryte niczym. Najlepiej jednak wybierać tę możliwość, gdy chcemy odnowić stare schody, np. z drewnianymi stopniami, a nie pokryć goły beton. Żeby przytwierdzić okładzinę do schodów, należy skorzystać z takich modeli, które mają samoprzylepną powierzchnię, lub z taśm dwustronnie klejących. Jeśli nie lubimy wykładzin dywanowych, może warto rozważyć możliwość wykończenia schodów panelami winylowymi z samoprzylepną powłoką z jednej strony – to szybki, tani i równie miły w dotyku pomysł na schody betonowe.

Czym są nakładki na schody betonowe?

Nakładki na schody betonowe mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak konsumenci najczęściej decydują się na wybór tych drewnianych. Wśród innych opcji można wymienić te powstałe z tworzyw sztucznych (przeważnie polietylenu), wykładziny czy gumy. Zamawia się je na wymiar, a następnie przytwierdza do schodów. Mogą być już pokryte wszystkimi potrzebnymi środkami lub wymagać olejowania czy impregnacji. Nakładki to świetny wybór dla każdego, kto szuka pomysłu na schody betonowe lub chciałby odnowić stare schody, które straciły już swój urok.

Czy warto zdecydować się na nakładki na schody betonowe?

Zaletą nakładek na schody betonowe jest to, że zyskujemy idealnie dopracowane schody o nienagannej estetyce. Jest to rozwiązanie nieco droższe niż np. impregnat czy okładzina, ale wciąż dużo tańsze w odniesieniu do drewna, kamienia czy lastryko. Na realizację zamówienia zapewne będzie trzeba poczekać kilka tygodni, jednak po odebraniu nakładek ich montaż przeprowadza się wyjątkowo szybko. Nakładki są trwałe, najczęściej już zaimpregnowane i nie wymagają żadnych dodatkowych czynności konserwacyjnych.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!