Data modyfikacji:

Jak tanio zabezpieczyć skarpę? O czym należy pamiętać?

Sprawdzonym sposobem zabezpieczenia skarpy przed erozją gruntu jest obsadzenie jej roślinami. Kolejna metoda na zabezpieczenie pionowej skarpy to wyłożona i odpowiednio umocniona kratka. Dowiedz się, jak tanio zabezpieczyć skarpę. O czym należy pamiętać?
jak tanio zabezpieczyć skarpę

Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie skarpy przy ogrodzeniu? 

Względy bezpieczeństwa to raz. A względy estetyczne to dwa – skarpy i wzniesienia mogą być pięknym elementem ogrodu, jeśli są odpowiednio zagospodarowane i zabezpieczone przed erozją (przypominamy, że erozja to proces niszczenia powierzchni terenu przez wodę, wiatr, słońce, siłę grawitacji oraz działalność organizmów). 
Opcji wzmocnienia pochyłości i zabezpieczenia jej przed niszczeniem jest wiele. Różnią się między sobą walorami estetycznymi, wytrzymałością oraz kosztami, jakie się z nimi wiążą. Przy wyborze metody umocnienia skarpy należy wziąć pod uwagę stopień jej nachylenia, obecny stan ogrodu i planowany efekt wizualny, a także rodzaj gleby i warunki klimatyczne.
Zarówno zabezpieczenie pionowej skarpy, jak i mniejszych pochyłości jest obowiązkowe dla każdego właściciela działki. Umocniony brzeg stanie się urozmaiceniem ogrodu, ale przede wszystkim przestanie stwarzać ryzyko osunięcia się ziemi i zniekształcenia terenu lub uszkodzenia nieruchomości.
Do najczęściej stosowanych metod należy umocnienie skarpy kamieniami lub cegłami, murkami oporowymi, odpowiednio dobraną roślinnością, ażurowymi płytami z betonu, stalowym odrutowaniem bądź gabionem. Po profesjonalną ocenę właściwości terenu warto udać się do eksperta, natomiast zabezpieczenia pochyłości można podjąć się samodzielnie. Własnoręcznie przeprowadzone prace mogą być dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów związanych z zagospodarowaniem terenu.

Jak tanio zabezpieczyć skarpę? O czym należy pamiętać? Darń

Darń, krzewy, rośliny okrywowe czy byliny urozmaicą krajobraz i podniosą jego estetykę, a jednocześnie zabezpieczą zbocze przed erozją i obsuwaniem się. Często do taniej stabilizacji skarp wykorzystywana jest darń. W jej skład może wchodzić sama trawa lub trawa i drobne rośliny motylkowate. Gęsta i zwarta plątanina sięgających głęboko korzeni skutecznie przytrzymuje i stabilizuje grunt.
Czy trawa tworzy dobre umocnienie skarpy? Tak! Ale nie od razu. Potrzebuje nieco czasu do rozrostu, aby utworzyć zagmatwane korzenie, które dadzą stabilną matę. Początki takiego dywanu z trawy bywają jednej trudne i nie obiecują zbyt wiele.
Warto mieć świadomość, że zabezpieczenie skarpy przy domu czy w innym miejscu roślinnością wymaga wcześniejszego umieszczenia pod nią warstwy stanowiącej tymczasową ochronę przed erozją. Niezależnie od tego, jakie rośliny zostaną wybrane, wszystkie potrzebują czasu na rozbudowę systemu korzeniowego. W innym przypadku grunt pozostanie niestabilny, a same nasiona lub sadzonki mogą zostać spłukane nawet podczas podlewania. Tego rodzaju zabezpieczeniem są maty i siatki przeciwerozyjne. Często wykonane są z naturalnych materiałów, które po czasie rozkładają się i pozostawiają samą roślinność.
Szybkim sposobem na zabezpieczenie skarpy przy ogrodzeniu lub w innym trudnodostępnym miejscu jest gotowa darń w rolkach. Płaty rozwija się wzdłuż zbocza i układa ciasno obok siebie. Układaj płaty ciasno, jeden przy drugim, wzdłuż skarpy, a nie w poprzek! Efektem jest jednolita zielona powierzchnia.

Jak zabezpieczyć brzeg przed osuwaniem – jakie rośliny na skarpę ogrodową? 

Jeden ze sposobów na tanie zabezpieczenie skarpy przez erozją to obsadzenie jej roślinami. Polecamy do tego celu wykorzystać gatunki zadarniające, które tworzą silne rozłogi lub kłącza, oraz rośliny charakteryzujące się rozgałęzionymi i długimi korzeniami. Ziemia na skarpie szybciej przesycha. Z tego powodu lepiej jest wybierać rośliny wytrzymałe na okresową suszę.
Przed wykonaniem nasadzeń użyźnij podłoże kompostem. O czym należy pamiętać? O tym, by warstwa humusu pod byliny miała około 25 cm, a około 40 cm tam, gdzie będą rosły krzewy. Stromość stoku decyduje o gęstości rozmieszczenia roślinności – im stok jest bardziej stromy, tym gęściej należy rozmieścić sadzonki.

Umocnienie skarpy kamieniami – jak zrobić?

Wbite w ziemię kamienie powstrzymują wywiewanie i osuwanie się ziemi. Jak tanio zabezpieczyć skarpę? O czym należy pamiętać?
  • Jeśli nachylenie skarp jest niewielkie, wystarczy je odpowiednio wyprofilować i umocnić kamieniami polnymi. Możesz też użyć odpadów kamiennych, które dostaniesz w centrach ogrodniczych. Naturalnie wygląda piaskowiec i wapień. Do ogrodów pasuje też granit oraz marmur. W zasadzie to każdy kamień, którego struktura nie jest wygładzona.
  • Jeśli nachylenie gruntu przekracza 30 stopni (wiele osób uznaje, że nachylenie 40 stopni uroczo wygląda w ogrodach, a jest także możliwe do racjonalnego zagospodarowania), to należy wykonać solidną konstrukcję, która zapobiegnie ruchom gruntu.
  • Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni potrzeba od 80 do 120 kilogramów kamienia.
  • Jak wykonać umocnienie skarpy kamieniami?

    Przed układaniem kamieni na zboczu zastosuj polipropylenową tkaniną do ściółkowania, nazywaną też agrotkaniną. Najpierw na zboczu ułóż duże kamienie. Wciśnij je mocno w ziemię, by dobrze się trzymały. Następnie miejsca pomiędzy nimi wypełnij mniejszymi. Pomiędzy kamieniami nasadź zieleń – rośliny ukorzenią się i wydajnie wzmocnią skarpę, a z czasem zakryją także kamienie. 

    Po co stosować agrowłókninę pod kamienie na skarpie?

    Dzięki agrotkaninie między kamieniami na zboczu nie będą przerastały chwasty. Pamiętaj o tym, by w miejscach, gdzie na skarpie planujesz nasadzenia, ponacinać tkaninę do ściółkowania, by zrobić miejsca na roślinki. Proponujemy agrowłókninę w brązowych barwach albo ciemnych, zbliżonych do czerni. 

    Jak wykonać zabezpieczenie pionowej skarpy?

    Zabezpieczenie pionowej skarpy, a także umocnienie wysokich i bardzo stromych zboczy w ogródkach przydomowych, wymaga zabezpieczenia ścianami oporowymi (zwykle wykorzystuje się w tym celu konstrukcje żelbetowe). Za ich projektowanie odpowiada konstruktor ze stosownymi uprawnieniami. Taka konstrukcja nie musi być jednak ani nudna, ani przytłaczająca. Na murki oporowe dobrze jest używać kamienia.
    Pamiętaj jednak, by nie mieszać różnych rodzajów skał ze sobą, bo osiągniesz styl pstrokaty, daleki od estetyki. Ścianki oporowe wykonuje się najczęściej z betonu – monolityczne (wylewane w deskowaniu). Mogą też one być w całości prefabrykowane, murowane z kamienia, cegły, bloczków betonowych. Jeśli ci się podoba rozwiązanie, jakim jest skarpa pionowa układana z pustaków betonowych albo drewna (drewno należy łączyć z kamieniem dla zwiększenia trwałości obudowy skarpy oraz względów estetycznych), to zaproponuj to rozwiązanie projektantowi. Wyższe ściany, które są narażone na znaczne parcie gruntu, zabezpieczyć należy prętami stalowymi grubości 10–12 mm, łączonymi zbrojeniem rozdzielczym grubości 4,5–6 mm.
    Samodzielne zabezpieczenie pionowej skarpy roślinnością, ażurowymi płytami z betonu czy ogrodniczymi kamieniami nie jest dobrym pomysłem. Bez odpowiedniej wiedzy trudno stworzyć konstrukcję, która wytrzyma wywierane na nią siły i naprężenia.

    Zabezpieczenie skarpy płytami ażurowymi

    Jak tanio zabezpieczyć skarpę? Popularnym sposobem wzmacniania pochyłości jest montowanie na nich ażurowych płyt. Ze względu na stosunkowo niską cenę i wytrzymałość tego rozwiązania, są one często wykorzystywane do umacniania skarp nasypów i wykopów rowów przydrożnych. Sprawdzą się również w ogrodzie i na podwórku. Te betonowe wzmocnienia skarpy pozwalają uniknąć zarastania, a także znacząco poprawiają przepływ wody (teren biologicznie czynny).
    Zabezpieczenie skarpy płytami ażurowymi jest solidne i uniwersalne, dzięki czemu dobrze sprawdza się także na prywatnych działkach. Otwory w płytach można z powodzeniem obsadzić drobnymi roślinami, dzięki czemu całość zaprezentuje się naprawdę dobrze.
    Jak układać płyty ażurowe na skarpach? Zawsze od dołu w taki sposób, by każda płyta była ułożona równo względem innych. 
    Betonowe wzmocnienia skarp mogą przyjmować także formę palisad z mniejszych lub większych bloczków. Zarówno utworzenie z bloków gładkiego muru, jak i ułożenie ich na kształt stopni, skutecznie zabezpieczy brzeg przed osuwaniem. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku niewielkich różnić w wysokości terenu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.