Data publikacji:

Jak tanio zrobić schody?

Schody we wnętrzach pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również ozdobną. Muszą być więc nie tylko odpowiednio wytrzymałe i odporne na wieloletnie zużycie, ale także wykonane z estetycznych materiałów, zwłaszcza jeżeli ustawiamy je w reprezentatywnych pomieszczeniach domu. Niestety wykonanie tego elementu konstrukcyjnego jest zazwyczaj dość drogie, na co wpływa cena użytych materiałów, jak i kosztów montażu. Wiele osób zastanawia się więc, w jaki sposób zaoszczędzić i jak tanio zrobić schody. Postarajmy więc odpowiedzieć sobie na to pytanie.
jak tanio zrobić schody
W wielokondygnacyjnych wnętrzach nie unikniemy tematu schodów. Oczywiście teoretycznie można zastąpić je drabinami, ale rozwiązanie to ma mało sensu, poza bardzo małymi pomieszczeniami. Warto pamiętać, że zarówno rozmiar, jak i położenie oraz kształt schodów są ustalane zazwyczaj na etapie projektu domu lub mieszkania. Jeżeli mamy wpływ na jego kształt, już wówczas możemy dopasować ich proporcje i parametry w taki sposób, by zaoszczędzić dodatkowe pieniądze na materiałach. Oczywiście, kiedy remontujemy wnętrza, również nadarza się dobra sposobność, by zainstalować nowe i tanie schody. Koszty zmian mogą być jednak dość wysokie i przy nich bardziej opłacalne w ogólnym rozrachunku może okazać się wybranie droższych opcji.

Stawiamy tanie schody – co wpływa na ich cenę?

Co determinuje koszt wykonania schodów? Na jakie czynniki obniżające cenę warto zwracać uwagę?

Materiał, z jakiego wykonane są schody

Największy wpływ na cenę ma niewątpliwie materiał, z jakiego została wykonana cała konstrukcja. Może to być np. rzadkie drewno z rzeźbieniami, ręcznie kuty i kształtowany metal albo wysokiej klasy szlachetny kamień. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo. Musimy jednak pamiętać, że materiał powinien być dopasowany do wnętrza. Remontując zabytkową willę, nie decydujemy się raczej na najtańsze rozwiązania.
Tanie schody są najczęściej wykonywane z drewna lub metalu. W przypadku tej pierwszej opcji w ramach redukcji kosztów decydujemy się przede wszystkim na gatunki iglaste, szczególnie pospolitą sosnę, która gwarantuje zadowalającą trwałość i wygląd bez potrzeby wydawania dużych pieniędzy. Schody metalowe, w zależności od wielkość, mogą być jeszcze tańszą alternatywą. Metal jest łatwy w konserwacji i nie wymaga specjalnej uwagi. Konstrukcje wykonane z tego surowca są zazwyczaj minimalistyczne i bardzo proste, nie pasują one jednak specjalne do klasycznych wnętrz oraz aranżacji w stylu retro czy glamour.

Konstrukcja schodów

Mówimy tutaj przede wszystkim o typie schodów. Modele o skomplikowanym przebiegu, posiadające kolumny podpierające ich elementy i wielokrotnie zmieniające swój bieg, będą niewątpliwe znacznie droższe od tych o prostym przebiegu. Aby uniknąć kosztów związanych z ich ustawieniem, wracamy do wspomnianego już etapu projektowego. Oczywiście ze względu na specyfikę pomieszczenia czasem nie da się uniknąć niektórych droższych patentów, ale zawsze warto skonsultować się z architektem lub robotnikami i znaleźć jakąś alternatywę. Zamiast zajmujących dużą przestrzeń dwubiegowych schodów, możemy np. postawić na znacznie tańsze modele spiralne.
W generowaniu dodatkowych kosztów znaczenia ma też typ użytych stopni. Najwięcej zapłacimy za stopnie całkowicie zabudowane, spotykane najczęściej w modelach drewnianych. Znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są modele ażurowe, pasujące do wielu różnych typów wnętrz.

Balustrada schodów

Dobrym sposobem na oszczędności jest zrezygnowanie z balustrady, której montaż przedłuża stawianie schodów. Pamiętajmy jednak, by dobrze przemyśleć taki ruch. Jeżeli mamy do czynienia z wysokimi i stromymi schodami, balustrada będzie nieocenioną pomocą i zapobiegnie ewentualnym wypadkom. Dotyczy to zwłaszcza domów z małymi dziećmi.
Nawet jeżeli nie zrezygnujemy z balustrady, cały czas możemy na niej nieco zaoszczędzić. Dobrym sposobem jest wybranie modelu z uproszczoną metalową konstrukcją, pozbawioną zbędnych elementów ozdobnych i równocześnie pełniącą funkcję ochronną.

Dodatkowe elementy dekoracyjne

W ramach redukcji kosztów rezygnujemy też z dodatkowych elementów wykończeniowych. Jednym z nich są popularne obecnie listwy LED montowane w ścianie, przy której biegną schody, lub bezpośrednio pod każdym stopniem. Są one co prawda atrakcyjnym elementem wystroju pomieszczenia, ale ich funkcja użytkowa jest najczęściej minimalna. Koszty obniży też zastosowanie tańszych listew przyściennych i rezygnacja z chodnika lub wykładzin pokrywających stopnie.

Sposób montażu

Niemałe oszczędności może wygenerować również zrezygnowanie z profesjonalnej pomocy podczas montażu schodów i ich samodzielne ustawianie. W marketach budowlanych znajdziemy bogatą ofertę gotowych zestawów schodowych, które można dopasowywać w pewnym stopniu do wysokości kondygnacji, tak więc nie muszą być wykonane dokładnie na zadany wymiar. Produkty tego typu należą też przeważnie do najtańszych na rynku i wykonane są z prostych materiałów.
Zdjęcie: Envato Elements