Data publikacji:

Jak ukryć kable bez kucia? Ciekawe sposoby

Widoczne kable od telewizora, komputera, lamp, drukarek czy innych urządzeń mogą zaburzyć estetykę nawet najpiękniejszego wnętrza. Dodatkowo często przeszkadzają w sprzątaniu oraz użytkowaniu pomieszczenia. Najprostszym rozwiązaniem jest ukrycie ich w ścianie, ale nie zawsze jest to możliwe. Jak ukryć kable bez kucia? Oto kilka sposobów na maskowanie kabli na ścianie.
jak ukryć kable bez kucia
Drukarka, lampa nocna, głośniki, nawilżacz powietrza, konsola, komputer stacjonarny no i oczywiście telewizor – to tylko początek listy sprzętu elektronicznego, który można znaleźć w wielu domach. Ogarnięcie takiej plątaniny kabli nie jest łatwe, dlatego najlepiej zaplanować miejsca podłączenia urządzeń już na etapie budowy lub remontu domu. Co jednak zrobić, gdy o przeróbkach nie może być mowy? Sprawdź, jak ukryć kable bez kucia!

Jak ukryć kable od tv bez kucia?

Telewizor coraz rzadziej ustawiany jest na szafkach lub regałach. Najestetyczniejszym, a przy okazji najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powieszenie telewizora na ścianie. Jak jednak poprowadzić kable od telewizora, aby nie były widoczne na tle ściany?
Najprostszym sposobem na okiełznanie zwisających kabli jest ukrycie ich w maskownicy. Listwa przyklejana do ściany pomieści również inne przewody prowadzące do telewizora, np. kable audio lub HDMI. Oczywiście maskownica w dalszym ciągu będzie widoczna, ale jest znacznie bardziej estetyczna niż kable puszczone luzem. Dostępnych jest wiele wzorów maskownic, więc wtopienie listwy w stylistykę ściany nie jest dużym problemem.
Inną metodą ukrycia przewodów jest obłożenie ściany za telewizorem okładzinami, np. drewnianymi, betonowymi lub gipsowymi, imitującymi cegłę. Montaż takich płytek lub kawałków desek jest bardzo prosty i nie wymaga gruntownego remontu. Przygotowując koryto w okładzinach uda Ci się ukryć kable, ale warto od razu zaplanować, w jaki sposób zostaną wyjęte przy wymianie telewizora. Najmniej miejsca zajmują kable o płaskim przekroju.
Jeśli telewizor znajduje się we wnęce meblowej, a przestrzeń pomiędzy bokiem telewizora i zabudową meblową jest niewielka, dobrym pomysłem jest wyprowadzenie przewodów bokiem. Dzięki temu widoczny będzie tylko niewielki fragment kabla, a dalsza część poprowadzona zostanie za zabudową meblową. Jeśli kolor ściany jest zbliżony do barwy kabla, efekt może być bardzo estetyczny.
Co jednak zrobić, gdy przewody muszą być poprowadzone w dół, bezpośrednio pod telewizorem? Zwisające kable nie wyglądają estetycznie i niweczą efekt telewizora wiszącego na ścianie. Gdy jednak nie możesz przykleić do ściany maskownicy, wybierz otulinę do kabli. To plastikowa opaska zakładana na przewody dostępna w wielu kolorach, która uporządkuje zwisające kable. Jeśli wybierzesz taką w kolorze ściany, na pierwszy rzut oka będzie wręcz niewidoczna. Dodatkowo możesz zasłonić ją kwiatem, zdjęciem, książkami czy plakatem w ramie – pomysłów na zamaskowanie kabli od telewizora jest wiele.

Ciekawe sposoby na organizację kabli

Uporządkowania wymagają często pozostałe kable, zwisające z szafek lub pałętające się po podłodze. Nie dość, że utrudniają sprzątanie, to dodatkowo mogą przyczynić się do zrzucenia sprzętu z półki. Jak okiełznać plątaninę kabli? Jednym ze sposobów jest spięcie ich opaskami w jedną wiązkę. Dzięki temu nie będą się plątać i nie zagracą przestrzeni. Często używane kable zasilające, np. do smartfona, laptopa czy tabletu, warto natomiast przytwierdzić do krawędzi biurka. Dzięki temu po odpięciu ich od urządzeń nie spadną do podłogę. Uchwyty na kable przyczepiane są na taśmę klejącą, więc ich montaż nie sprawi Ci problemu.
Jeśli korzystasz z przedłużacza, przykręć go pod biurkiem. Nie dość, że ukryjesz go przez wzrokiem, to dodatkowo zyskasz lepszy dostęp do gniazdek niż w przypadku przedłużacza wrzuconego pod nogi lub za biurko. W przypadku, gdy musisz przeciągnąć kable na drugą część pomieszczenia, np. kable głośnikowe, dobrym pomysłem jest poprowadzenie ich w listwach przypodłogowych. Wiele z nich ma wystarczającą ilość miejsca.

Jak ukryć kable w kuchni?

Problem z plątaniną kabli nie omija również kuchni. Coraz większa liczba urządzeń elektrycznych w kuchni sprawia, że podłączenie całego arsenału może stanowić nie lada problem. Wiele czajników, ekspresów do kawy, młynków czy robotów kuchennych ma miejsca na zwinięcie kabla, dzięki czemu nie włóczy się on po blacie. Gdy jednak nie ma takiej możliwości, warto schować przewód za innymi akcesoriami lub meblami.
Jak jeszcze uporządkować kable w kuchni? Jednym z rozwiązań jest wykonanie gniazdek w szafkach. Pozwala to podpiąć lodówkę, okap, taśmy ledowe lub inne urządzenia. Ciekawym sposobem na uporządkowanie kuchennego sprzętu jest też wykonanie dodatkowych gniazdek w blacie. W ten sposób zyskasz dodatkowe źródło prądu i unikniesz zwisających przewodów ze ściany. Co ciekawe, taką przeróbkę można wykonać w dowolnym momencie, nie tylko podczas budowy lub remontu domu.

Jak zamaskować kable na elewacji?

Zagwozdką jest też ukrycie kabli na elewacji. Jak zrobić to nie tylko schludnie, ale i bezpiecznie. W tym przypadku najlepiej wykorzystać specjalne kanały elektroinstalacyjne, przeznaczone do instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Zapewniają one wygodny dostęp do przewodów, dzięki czemu modernizacja sieci jest bardzo łatwa. Dodatkowo chronią kable przed wilgocią i nasłonecznieniem, co podnosi bezpieczeństwo instalacji
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik