Data modyfikacji:

Jak przystroić stół wielkanocny w stylu nowoczesnym?

Elegancko udekorowany stół podczas śniadania czy obiadu w Wielkanoc pomoże nadać świętu wyjątkowy, niecodzienny charakter i przyjemny klimat. Jak udekorować stół wielkanocny w stylu nowoczesnym? Jakie dodatki i kolory wybrać? Podpowiadamy!
jak przystroić stół wielkanocny w stylu nowoczesnym

Dlaczego warto ozdobić stół wielkanocny?

W większości domów święta Bożego Narodzenia i Wielkanocne to czas, w którym spotyka się cała rodzina, często widząc się w pełnym gronie jedynie te kilka razy w roku, przy szczególnych okazjach. Zadbanie o wyjątkowy klimat podczas takich spotkań sprawia, że każdy z uczestników czuje, iż jest to dzień inny od pozostałych, odświętny i ważny. W estetycznym, starannie przygotowanym otoczeniu lepiej się też czujemy i z większą przyjemnością spożywamy posiłki, rozmawiamy i nadrabiamy rodzinne zaległości. Warto więc zadbać o elegancki stół wielkanocny w stylu nowoczesnym, który w gustowny sposób pokaże rangę tego szczególnego dnia.

Dekoracja stołu wielkanocnego w stylu nowoczesnym

Przeglądając inspiracje w poszukiwaniu najciekawszych rozwiązań na udekorowanie stołu wielkanocnego w stylu nowoczesnym, z łatwością można zauważyć, że na rynku dostępnych jest wiele różnych ozdób. Z pewnością pomysły dla siebie znajdzie fan klasyki, minimalizmu, kolorów, oryginalnych rozwiązań, a także dekoracji wykonywanych własnoręcznie. Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, z których warto skorzystać, planując wielkanocne ozdoby.

Szykując stół wielkanocny w stylu nowoczesnym, pamiętaj, aby:

  • wybrać 2-3 kolory, które staną się motywem przewodnim, wokół którego zorientowane będą wszystkie ozdoby – dzięki temu już na pierwszy rzut oka cała część dekoracyjna będzie wyglądać na przemyślaną i dopracowaną nawet w najmniejszych szczegółach;
  • postawić na kwiaty i naturalne ozdoby, ponieważ Wielkanoc to czas rozpoczynającej się wiosny, której po szarej i nieprzyjemnej zimie każdy wyczekuje – żywe kwiaty i pachnące dodatki sprawią, że pomieszczenie wypełni świeżość i pobudzająca energia;
  • zdecydować się na jedną strukturę naczyń i pojemników, tzn. staraj się unikać łączenia różnych niepasujących do siebie elementów, jak na przykład wiklina z porcelaną, a do tego kolorowe szkło, glina i złoty dzbanek. Na stole wielkanocnym w stylu nowoczesnym każdy element powinien być przemyślany i pasujący do pozostałych;
  • postarać się przemycić elementy klasyczne, charakterystyczne dla polskiej Wielkanocy – może to być gustowny króliczek, baranek czy kolorowe jajko.

Jeżeli tylko masz na to czas i nie boisz się spróbować, to polecamy też wykonać część dekoracji własnoręcznie, na przykład z wykorzystaniem świeżych żonkili, kolorowych malowanych ręcznie pisanek czy gałązek bawełny lub bazi.

Pomysły na dekoracje stołu wielkanocnego w stylu nowoczesnym

Szykując stół wielkanocny w stylu nowoczesnym, warto przemyśleć każdy element. Obrus, serwetki, zastawa, wazony i dzbanki, a także ozdoby powinny ze sobą współgrać. Polecamy też wybrać główny motyw kolorystyczny, który przewijać się może w kilku mniejszych elementach na stole czy w jego pobliżu.

Obrus na stół wielkanocny w stylu nowoczesnym

Wybierając obrus, możesz postawić na klasyczną białą bawełnę, która w niemal każdym polskim domu kojarzy się ze świętowaniem, ale jest też wiele opcji kolorystycznych, które świetnie sprawdzą się na stole wielkanocnym w stylu nowoczesnym.

Jedną z alternatywnych możliwości jest na przykład piękna butelkowa zieleń, która nadaje wnętrzu dużej elegancji. Taki obrus możesz rozjaśnić jasną zastawą i dodatkami, a także kolorowymi żonkilami czy tulipanami.

Ciekawym pomysłem na stół wielkanocny w stylu nowoczesnym jest też postawienie na naturalne elementy, takie jak obrus z lnu lub „szorstkiej”, gniecionej bawełny w kolorze jasnej szarości, beżu czy brązu.

Elegancka i klasyczna zastawa czy kolorowa oryginalność?

Zastawa i dekoracje stołu wielkanocnego w stylu nowoczesnym mogą opierać się o klasyczne rozwiązania, albo iść w stronę bardziej pomysłowych i odważnych elementów. Na ciemnym obrusie na pewno bardzo dobrze będzie wyglądać jasna, biała lub beżowa zastawa stołowa.

Natomiast, jeśli decydujesz się na obrus w jasnych barwach, zastanów się nad talerzami lub podstawkami w wyrazistym kolorze, przykładowo w czerwieni, zieleni czy granacie.

Wiele osób lubi też pastelowe kolory jako motyw przewodni na stole wielkanocnym w stylu nowoczesnym. Takie barwy możesz wykorzystać w zastawie lub na przykład wybierając elegancki bieżnik na obrus.

Nowoczesne wazony na świeże kwiaty

Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć pachnących, świeżych wiosennych kwiatów, dlatego pamiętaj o tym, by przygotować stylowy, nowoczesny wazon.

Minimalistyczne dodatki

Szykując dekoracji stołu wielkanocnego w stylu nowoczesnym, warto zadbać o minimalistyczne i gustowne dodatki, na przykład pod postacią wydmuszek czy starannie przygotowanych pisanek. Świetnie sprawdzą się też eleganckie wiklinowe koszyczki oraz szklane ozdoby.

Elementy natury na stole wielkanocnym w stylu nowoczesnym

Poza świeżymi kwiatami warto postawić na przykład na dekoracyjne gałązki bawełny lub ozdobne stroiki wielkanocne. Wiosenny klimat można też podkreślić poprzez postawienie na stole naczynia ze świeżą rzeżuchą lub trawą.

Kolorowe dekoracje, które pokochają dzieci

Jeśli przy świątecznym stole zasiądą dzieci, na pewno ucieszą się z ozdób i dekoracji nawiązujących do postaci wielkanocnego zajączka, kurczaczka, baranka czy do kolorowych pisanek.

Świece na stole wielkanocnym w stylu ozdobnym

Klimat każdych świąt podkreślą dodatkowo zapalone na stole świece, umieszczone w stylowych świecznikach lub na przykład w szklanych kulach.
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!