Data publikacji:

Jak urządzić mały salon fryzjerski?

Urządzanie biura czy przestrzeni do pracy wygląda nieco inaczej, niż aranżacja salonu lub sypialni. Trzeba pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach, a także o wygodzie – nie tylko naszej, ale przede wszystkim klientów. W poniższym artykule podpowiadamy, jak urządzić mały salon fryzjerski. Zwracamy uwagę na kwestie czysto aranżacyjne. Ponadto zastanawiamy się, co koniecznie musisz kupić do takiego salonu. Zapraszamy do lektury!
jak urządzić mały salon fryzjerski

Jak urządzić mały salon fryzjerski? Wszystko, o czym musisz pamiętać

Zastanawiasz się, jak urządzić mały salon fryzjerski? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Na samym początku podpowiadamy, o jakich kluczowych kwestiach należy pamiętać, tworząc taki salon. Pamiętaj, że to właśnie on będzie twoją wizytówką. Musi więc być zadbany, czysty, schludny i dobrze wyposażony. Tak, aby ktoś od razu po wejściu chciał w nim zostać na dłużej. Tutaj niezwykle istotne jest pierwsze wrażenie. A więc o czym musisz pamiętać, urządzając swój mały salon?

Ustal budżet

To kwestia podstawowa. W salonie fryzjerskim nie możesz pójść na kompromisy. Taki salon jest bezpośrednim wyznacznikiem jakości twojej pracy. Jeśli będzie niekompletny lub słabo wyposażony, to klienci do niego nie przyjdą. Salon musi więc wyglądać profesjonalnie, a więc musi być w nim wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli masz ograniczony budżet, to dokładnie rozpisz, co musisz kupić na pewno, a na czym możesz poczynić oszczędności. Przykładowo wygodny fotel fryzjerski to coś, na czym nie warto oszczędzać. Z kolei wykończenie ścian czy dodatki mogą już być z niższej półki cenowej, np. zamiast tapety ściany pomalujesz samodzielnie i zawiesisz na nich swoje dyplomy w antyramach, a nie drogie obrazy czy plakaty.

Podziel salon na strefy

Wyznaczenie odpowiednich stref to kluczowa kwestia w urządzaniu każdego salonu fryzjerskiego. O jakich strefach mowa?
To pierwsze, co widzi klient po wejściu do salonu. Recepcja powinna znajdować się jak najbliżej drzwi wejściowych. Tak, aby klient od razu po wejściu doskonale wiedział, gdzie ma się udać, aby umówić wizytę czy omówić inne istotne kwestie. Jeśli twój salon jest mały, to w recepcji postaw jedynie niewielką ladę recepcyjną. Nie powinna ona zajmować zbyt wiele miejsca – to lepiej wykorzystać na stanowiska pracy.
Ta musi być nawet w małym salonie fryzjerskim. Jak zaaranżować taką niewielką poczekalnię? Na pewno muszą znaleźć się w niej miejsca do siedzenia. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, to postaw na krzesła. Wybieraj te o niezbyt rozbudowanych bokach.
Dodatkowo między krzesłami lub na przeciwko nich ustaw niewielki stolik. Połóż na nim magazyny modowe lub fryzjerskie. Możesz ustawić też rośliny, a nawet drobne słodkości.
W poczekalni musi też znaleźć się wieszak na ubrania klientów. Możesz postawić na ten stojący lub po prostu przykleić do ściany haczyki. To drugie rozwiązanie będzie bardziej budżetowe.
Najważniejsze miejsce w każdym salonie fryzjerskim. O tym, jakie meble muszą znaleźć się na stanowisku pracy, piszemy więcej poniżej. Jeśli prowadzisz salon w pojedynkę, to możesz stworzyć wyłącznie jedno stanowisko.
Najlepiej, jeśli będą znajdować się na uboczu. Można też odgrodzić je parawanem lub ścianką z dykty. W małym salonie z jednym stanowiskiem wystarczy jedna myjka.
Miejsce na przechowywanie sprzętów czy kosmetyków. Dodatkowo na zapleczu ty i twoi pracownicy musicie mieć miejsce do zjedzenia posiłków. Zaplecza w niewielkich salonach fryzjerskich są zazwyczaj bardzo małe, a więc tutaj lepiej zdecydować się na zabudowę pod sam sufit zaprojektowaną przez architekta. Wtedy wykorzystasz każdy centymetr przestrzeni i wszystko będziesz mieć na swoim miejscu. Zaczynając od kosmetyków, a na dokumentach kończąc.
W małym salonie fryzjerskim jedna łazienka wystarczy. Ważne jest to, aby była ona ogólnodostępna dla klientów. Nie należy więc robić jej na zapleczu. Z jednej łazienki mogą korzystać zarówno klienci, jak i pracownicy salonu.
Oświetlenie w salonie fryzjerskim to jeden z kluczowych elementów wyposażenia! Salon musi być bardzo dobrze oświetlony, a wybrane świetlówki powinny jak najlepiej pokazywać naturalne kolory i nie powinny ich przekłamywać. Najlepiej zdecydować się na światło naturalne białe o barwie 4000–4500 kelwinów.

Urządzanie salonu fryzjerskiego – co na pewno musisz kupić?

Jakie meble i sprzęt muszą znaleźć się w salonie fryzjerskim?
Na nich nie możesz oszczędzać! W końcu wygodny fotel to komfort klienta, ale także twój. Do wyboru masz duży fotel lub fryzjerskie hokery, do których należy oddzielnie dokupić podnóżki.
Najlepsze będą lustra od ziemi aż do sufitu. W salonie fryzjerskim jedno lustro na jedno stanowisko pracy zdecydowanie wystarczy.
To na niej będziesz kłaść wszystkie niezbędne kosmetyki, a także przybory, z których korzystasz podczas tworzenia danej fryzury czy uczesania. Im większa konsoleta, tym lepiej.
Powinny znaleźć się na zapleczu, przy myjce, a także przy stanowisku pracy. Przyjęło się, że do szafek chowa się sprzęty, a także drobne akcesoria, których nie warto zostawiać na zewnątrz, np. grzebienie, nożyczki, spinki, miseczki na farbę czy pędzelki. Na regałach możesz z kolei wyeksponować kosmetyki, których używasz, np. farby do włosów.
Co to odkurzacze centralne? To tak właściwie cały system odkurzania schowany w ścianach, podłodze i na zapleczu. Jedyne co później robisz, to podłączasz wąż ssący do specjalnego gniazdka i szybko zbierasz zanieczyszczenia z podłogi. Nie musisz więc po wizycie każdego klienta zamiatać lub wyciągać z zaplecza ciężkiego odkurzacza. Wystarczy chwila, aby szybko i efektownie posprzątać. To zdecydowanie coś, w co warto zainwestować. W końcu czysty i schludny salon, to salon, jakiego oczekują twoi klienci.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.