Data publikacji:

Jak usunąć farbę olejną ze ściany?

Kilkadziesiąt lub nawet jeszcze kilkanaście lat temu farby olejne, nazywane też lamperią, były bardzo modne. Obecnie stosowane są bardziej nowoczesne farby akrylowe, lateksowe, dekoracyjne lub różnego rodzaju tapety. Często podczas malowania stosuje się odpowiedni podkład i po prostu zakrywa stare warstwy nowymi. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Dlatego ludzie planujący remont i odświeżenie pomieszczenia mierzą się z problemem, jakim jest farba olejna na ścianie. Jak usunąć lamperię? Podpowiadamy!
jak usunąć farbę olejną ze ściany

Czy usuwanie farby olejnej jest konieczne?

Wiele osób rozpoczynających remont, zastanawia się, jak usunąć starą farbę emulsyjną ze ściany. Pojawia się także pytanie, czy jest to w ogóle konieczne. Odpowiedź na to jest jedna – to zależy. Jeżeli lamperia ma gładką powierzchnię, pozbawioną dziur, wżerów, pęknięć i innych uszkodzeń, można ją pozostawić na ścianach. Choć to, jak usunąć lamperię ze ściany, nie jest łatwym zadaniem, przykrycie jej inną farbą również będzie wymagało nieco pracy.
Aby zamalować farbę olejną, należy ją przede wszystkim odpowiednio przygotować. Konieczne jest zmatowienie jej powierzchni oraz odpylenie i odtłuszczenie. Następnie warto położyć podkład, na którym rozprowadzimy farbę nawierzchniową. Może być konieczne pomalowanie kilku warstw. Jeżeli ma się wątpliwości, czy nowa farba nie odklei się, można wykonać próbę na niewielkim fragmencie ściany.
Jeżeli jednak na powierzchni starej farby olejnej znajdują się uszkodzenia, pęknięcia czy ubytki lub lamperia łuszczy się i miejscami odchodzi od ścian, konieczne jest pozbycie się jej. W innym przypadku nowa farba może razem z poprzednią kruszyć się i odpadać.

Usuwanie farby olejnej ze ściany – od czego zacząć?

Zanim przejdziemy do tego, jak ściągnąć farbę olejną ze ściany, warto przygotować sobie odpowiedni sprzęt oraz zabezpieczyć resztę pomieszczenia. Istnieje kilka metod usuwania lamperii – ręczna, mechaniczna, termiczna oraz chemiczna. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Przy metodzie ręcznej potrzebna jest jedynie szpachelka. Metoda mechaniczna z kolei wymaga obecności wiertarki i szczotki drucianej. Przy metodzie termicznej konieczna jest opalarka do podgrzewania ścian oraz szpachelka. Z kolei przy chemicznej musimy posiadać specjalny środek do usuwania farby olejnej oraz pędzel. Niezależnie od wyboru metody, warto wyposażyć się w rękawice, okulary ochronne i maseczkę, aby nie wdychać pylącej się farby ani chemikaliów. Celem uniknięcia bałaganu, trzeba także zabezpieczyć wszystkie powierzchnie folią malarską.
Od czego zależy wybór metody? Od specyfiki pomieszczenia, w którym przeprowadzane są prace. W niewielkich pokojach sprawdzą się metody ręczna i termiczna. Skuteczna będzie także mechaniczna, jednak wymaga ostrożności, aby nie zniszczyć ścian. W dużych pomieszczeniach, gdzie jest znaczna ilość lamperii, najlepsza będzie metoda chemiczna.

Jak zdrapać farbę olejną ze ścian – metody ręczna i mechaniczna

To, jak ściągnąć farbę olejną ze ściany, za pomocą metody ręcznej jest bardzo proste. Konieczna jest do tego szpachelka i dużo samozaparcia, gdyż takie zeskrobywanie wymaga niemałego wysiłku i zajmuje wiele czasu. Problem nie jest ogromny, jeżeli lamperia w wielu miejscach samoistnie odkleja się i odchodzi od ściany. Gorzej, jeśli wciąż trzyma się mocno. Z tego względu metoda ręczna sprawdza się jedynie w małych pomieszczeniach lub w przypadku gdy lamperią pokryta jest np. tylko jedna ze ścian.
Znacznie szybszą i mniej czasochłonną metodą jest mechaniczna. Za pomocą wiertarki i nałożonej na nią szczotki drucianej zdrapuje się farbę olejną ze ścian. Można także użyć grubego papieru ściernego bądź szlifierki. Obowiązkowe przy tym są okulary ochronne oraz maseczka. Warto także zabezpieczyć meble oraz inne pomieszczenia, ponieważ podczas pracy powstaje bardzo dużo pyłu. Metoda mechaniczna wymaga bardzo dużej ostrożności, ponieważ łatwo przy niej uszkodzić samą ścianę.
Skłaniając się ku wyborowi metody mechanicznej i nie mając żadnego doświadczenia w tego rodzaju pracach, warto na samym początku przeprowadzić „jazdę próbną” i spróbować swoich sił na fragmencie ściany, który będzie później zasłonięty meblami.

Jak usunąć farbę olejną ze ściany – metody termiczna i chemiczna

Termiczne usuwanie farby olejnej jest równie proste, jak poprzednie metody, jednak nietrudno przy nim uszkodzić siebie bądź ścianę. Metoda ta polega na podgrzewaniu ściany specjalną opalarką, a następne zeskrobywaniu farby szpachelką. Ciepła lamperia z łatwością odkleja się od ściany. Termiczny sposób działa jednak tylko w przypadku powierzchni, które pochłaniają duże ilości ciepła. Warto również uważać, by nie przesadzić z wysoką temperaturą, ponieważ może ona uszkodzić samą ścianę. Nietrudno także o poparzenia.
Metoda chemiczna jest idealnym rozwiązaniem do usuwania lamperii z dużych powierzchni w miejscach, gdzie na co dzień nie przebywają ludzie. Choć doskonale radzi sobie z farbą, generuje przy tym drażniący i długo utrzymujący się zapach. Chcąc usunąć lamperię chemicznie, należy dokładnie rozprowadzić na powierzchni ściany środek do usuwania farby olejnej, pozostawić go na kilka minut, zgodnie z informacjami podanymi na etykiecie opakowania, a następnie za pomocą szpachelki wszystko zeskrobać. Na koniec ścianę można przetrzeć wilgotną ścierką. Należy jednak mieć świadomość, że ta metoda najlepiej sprawdza się przy usuwaniu maksymalnie trzech warstw farby.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!