Data publikacji:

Jak usunąć kamień z muszli klozetowej?

Lśniąca czystością toaleta to w zasadzie obowiązek każdego człowieka. Na rynku jest dostępnych wiele tańszych lub droższych produktów do czyszczenia WC. Niestety, nie wszystkie bywają skuteczne, mimo że producenci zapewniają, że stosowanie ich produktów daje gwarancję na idealne doczyszczenie muszli klozetowej. Ludzie najczęściej pytają, jak usunąć kamień z muszli klozetowej. Pytają też, czym czyścić rdzawe zacieki w muszli klozetowej. Sprawdź, czym najlepiej rozpuścić kamień w muszli. Dowiedz się, jak usunąć kamień z muszli domowym sposobem.
jak usunąć kamień z muszli klozetowej

Jak wyczyścić muszlę klozetową z kamienia?

Problemy takie jak kamień i osad w muszli klozetowej wynikają z twardości wody. Wytrącają się z niej różne substancje (na przykład sole wapnia). Nie da się ukryć, że częstotliwość mycia sanitariatów może mieć wpływ na to, ile tego osadu się zgromadzi. Każdy wie, jak trudny do usunięcia jest gruby kamień w muszli klozetowej – silny odkamieniacz do WC jest w tym przypadku bardzo potrzebny. Warto zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju osady w sanitariatach mogą stanowić pożywkę dla bakterii chorobotwórczych. Dlatego koniecznością jest częste mycie i dezynfekcja muszli klozetowej. Tak samo trzeba robić po usunięciu kamienia i wszelkich osadów.
Sam proces usuwania kamienia i osadu, jeśli będzie przeprowadzony w nieodpowiedni sposób, może przyczynić się w jakimś stopniu do uszkodzenia sanitariatu. Dlatego nie warto stosować niesprawdzonych metod. Z powodzeniem do ogólnego mycia WC można wykorzystywać urządzenia takie jak myjki parowe. Jest to doskonała propozycja dla alergików oraz dla ludzi, którzy źle znoszą zapach chemii gospodarczej. Stosując taką myjkę do standardowego sprzątania łazienki i toalety, w ogóle nie trzeba używać żadnych preparatów. Sama para potrafi pozbyć się mniejszych lub większych zanieczyszczeń. Jeśli osad jest zbyt obfity, przed użyciem myjki parowej trzeba zalać muszlę klozetową na przykład octem spirytusowym. Następnie, po upływie kilkunastu lub kilkudziesięciu minut można przystąpić do użycia pary. Systematyczne czyszczenie WC za pomocą takiej myjki utrudni odkładanie się kamienia i osadów.

Jak usunąć kamień z obrzeży muszli klozetowej?

Jednym z najbardziej znanych sposobów usuwania kamienia, rdzy i osadów z muszli klozetowej jest zalanie sanitariatu Coca-Colą. Zawarty w tym napoju gazowanym kwas fosforowy doskonale radzi sobie z tego rodzaju problemami. Wystarczy wylaną Coca-Colę zostawić na jakiś czas w sedesie. Może to być kwestia pół godziny lub kilku godzin, w zależności od ilości i grubości naleciałości. Po tym czasie wystarczy wyczyścić WC przy użyciu szczotki, tak jak normalnie myje się muszlę sedesową. Jak widać, popularny napój może przydać do porządków w gospodarstwie domowym.

Jak usunąć kamień z muszli domowym sposobem?

Okazuje się, że ocet ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Można nim oblać muszlę klozetową, a następnie zostawić ją w takim stanie na kilka godzin. Czyszczenie muszli klozetowej dzięki tej metodzie jest bardzo skuteczne. Ocet bardzo dobrze zwalcza zacieki i kamień. W lekkich przypadkach wystarczy ocet pozostawić w muszli klozetowej na kilkanaście minut. 
W ogóle nie należy zrażać się niezbyt miłym zapachem octu. Ulotni się za jakiś czas. Wystarczy otworzyć okno. Jeśli łazienka czy osobne pomieszczenie przeznaczone na WC nie ma okna, można uruchomić wentylator, ustawić pochłaniacz zapachów lub otworzyć drzwi. Wówczas trzeba zapewnić dopływ świeżego powietrza z innego pomieszczenia. Jeśli tego się nie zrobi, przykry zapach i tak sam zniknie.
Można też spróbować usunąć rdzawe zacieki za pomocą mieszanki octu z sodą. Może to też być soda zmiksowana z kwaskiem cytrynowym. Taką pastę należy nanieść na ścianki muszli klozetowej i pozostawić na kilkanaście minut. Do tego celu można również wykorzystać ocet jabłkowy z dodatkiem soku z cytryny. 
Ogromnym atutem tego rodzaju mieszanek jest nie tylko wysoka skuteczność, ale i łagodne oddziaływanie na środowisko. Środki naturalne zaliczają wielki come back. Nie jest powiedziane, czy wyprą standardowe produkty chemiczne, ale za ich stosowaniem przemawia ekonomia i troska o ekologię.

Jak usunąć kamień z dna muszli klozetowej?

Domowe metody, używanie myjki parowej lub profesjonalnych środków chemicznych mogą w szybki sposób usunąć kamień i osad z muszli klozetowej. W tym przypadku bardzo ważna jest systematyczność w czyszczeniu sedesu. Kamień i osady widać gołym okiem, więc gdy tylko pojawią się tego typu naloty na ściankach muszli klozetowej, warto od razu przystąpić do ich usuwania.
Użycie myjki parowej znacznie utrudnia występowanie tego typu problemów w łazience. Dlatego warto ją mieć na wyposażeniu w domu. Co więcej, przyda się do czyszczenia innych miejsc w mieszkaniu. Wystarczy wymienić lub zastosować inną nakładkę.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.