Data modyfikacji:

Jak wybrać materac dla alergika?

Częste pranie pościeli, wietrzenie pokoju czy utrzymywanie bezwzględnej czystości w może nie wystarczyć. Bardzo ważnym elementem wyposażenia sypialni alergika jest odpowiedni materac, który zapobiegnie rozwojowi szkodliwych bakterii, roztoczy i grzybów.

Materac dla alergika nie może być wykonany z materiałów mogących wywoływać uczulenia, więc eksperci zgodnie odradzają modele zrobione w całości z naturalnych włókien, takich jak wełna czy trawa morska. Modele tego typu nie tylko sprzyjają rozwojowi pleśni czy grzybów, ale również łatwiej przyciągają kurz. Materac dla alergika powinien również być łatwy w czyszczeniu co, w przypadku modeli naturalnych nie zdaje egzaminu.

Wyjątkiem od tej reguły są materace wykonane z lateksu, będącego pochodną naturalnego kauczuku. Wkład lateksowy hamuje rozwój bakterii i jest wyjątkowo niesprzyjającym środowiskiem dla roztoczy czy grzybów. Dodatkową zaleta materacy lateksowych jest możliwość czyszczenia ich wnętrza za pomocą pary.

Lateks, jako substancja naturalna, może jednak uczulać, ale podczas snu zwykle nie mamy z nim bezpośredniego kontaktu, ponieważ od wkładu dzieli nas pokrowiec. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy taki materac nie pogorszy naszej alergii.

Dobry materac dla alergika to również ten wykonany w całości z materiału syntetycznego, na przykład pianki, która dobrze przepuszcza wilgoć i powietrze.

Materace piankowe są uważane za zdrowe również dzięki ich budowie, która umożliwia wzorcowe dostosowanie się do kształtów ciała. Materace sprężynowe, zarówno kieszeniowe, jak i bonnele, mogą jednak być problematyczne, ponieważ ich wnętrze jest puste, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.

Materac dla alergika powinien mieć także zdejmowany pokrowiec o podobnych właściwościach. Najlepszym materiałem w tym wypadku jest bawełna, ponieważ przepuszcza powietrze i można ją wyprać.

Autor: Kasia Szulik