Data publikacji:

Remont mieszkania – jak się do niego przygotować?

Do remontu mieszkania warto się przygotować. Zminimalizuje to ryzyko błędów, a także ułatwi tobie i twoim domownikom funkcjonowanie w przestrzeni, która dopiero się kreuje. Sprawdź nasz poradnik i zobacz, od czego zacząć remont mieszkania.
remont mieszkania
Nawet drobny remont mieszkania wymaga odpowiedniego planu. Bądź co bądź – pewna przestrzeń lub nawet całe mieszkanie czasowo zostanie wyłączone z użyteczności, dlatego do zmian należy podejść z rozwagą. Zanim jeszcze chwycisz w dłoń pędzle, wałki i inne akcesoria budowlane, dobrze się do tego przygotuj – wtedy remont domu czy mieszkania pójdzie ci szybciej i sprawniej.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Wybierz dobrą porę roku

Moment wykonania remontu jest bardzo ważny – zwłaszcza, jeśli nie masz możliwości wyprowadzenia się z mieszkania na pewien czas. Zima to nienajlepsza pora na skuwanie i klejenie kafelek czy malowanie ścian – po pracach z użyciem chemii budowlanej, powinno się wywietrzyć mieszkanie. Tego typu remont zaplanuj na wiosnę lub lato. W chłodnych porach warto ograniczyć się do wymiany paneli lub wykładzin.

Stwórz projekt

Nie musi być profesjonalny – nawet jeśli będziesz miał go tylko w głowie, to już coś. To, jak mieszkanie ma wyglądać po remoncie, warto ustalić z pozostałymi domownikami. Kolory ścian, podłogi, nowy układ – to wszystko ma znaczenie. Określenie planu na samym początku, zmniejszy ryzyko nieporozumień.

Wybierz odpowiednie materiały budowlane

Kupowanie tynków, farb, klejów i akcesoriów budowlanych nie jest najlepszym pomysłem. Wówczas ryzykujesz, że wydasz zbyt dużo – bo w końcu czas cię nagli. Zaplanuj zakupy wcześniej, a żeby ograniczyć wyjazdy do sklepu – kup wszystko, czego ci trzeba w sieci. To znacznie ułatwi sprawę!

Poinformuj sąsiadów o remoncie

Jeśli w czas remontu nie chcesz żyć ze swoim sąsiadem jak Kargul z Pawlakiem, lepiej wcześniej poinformuj go, że planujesz głośne prace w domu. Jednocześnie, gdy już przyjdzie do remontu, staraj się nie być uciążliwy dla innych – hałasowanie kończ przed godziną 22:00.

Ustal kolejność prac remontowych

Nawet, jeśli masz do pomocy kilku zaufanych przyjaciół, nie remontuj wszystkiego na raz. Podziel remont na części – tak, abyś wraz z domownikami mógł w tym czasie spokojne życie gdzieś na drugim końcu mieszkania.

Remont domu i niezbędne zabezpieczenia

Nie zawsze remont odbywa się w pustych przestrzeniach – czasem chcesz dokonać zmian jedynie w części mieszkania, najlepiej bez wynoszenia wyposażenia. W takiej sytuacji, należy odpowiednio zabezpieczyć meble przed działaniem środków budowlanych.

Kup folię malarską i taśmę

Folia malarska przyda ci się do okrycia dużych mebli, takich jak szafy, ale również zabezpieczenia obrazów. Możesz nią przykryć całą podłogę, jeśli chcesz zaoszczędzić sobie czasu spędzonego na sprzątaniu. Taśma malarska przyda się do oklejenia listew, gniazdek i okien wówczas, gdy planujesz wykonać szybkie malowanie.

Na czas remontu, oklej folią sprzęty RTV i wynieś je do innego pomieszczenia, aby zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia przez pył budowlany.

Kurtyna ochronna na drzwi

Jeśli w mieszkaniu, w którym odbędzie się remont planujesz nocować, zaopatrz się w kurtynę zamykaną na zamek. Montuje się ją na drzwiach, dzięki czemu skutecznie izoluje remontowane pomieszczenie od reszty domu. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się pyłu budowlanego i nieprzyjemnego zapachu.

Ubrania ochronne

W trakcie remontu, chronić należy również i siebie. Mając kontakt z chemią budowlaną, nie zapominaj o zabezpieczeniach takich, jak rękawice, okulary czy maska przeciwpyłowa. Dobrze, jeśli dysponujesz odzieżą, która jest odporna na działanie środków chemicznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Co bardzo ważne – w trakcie remontu związanego z ciężkimi przedmiotami, pamiętaj o solidnych butach, które mogą uchronić cię przed uszkodzeniem stóp.

Ochrona roślin domowych

Wszelkie rośliny, które posiadasz, na czas remontu mieszkania najlepiej umieść gdzieś indziej. Jeśli masz możliwość, wynieś je do innego pomieszczenia. Jeśli remontujesz cały dom, poproś bliską osobę o przechowanie roślin. Kontakt z chemią budowlaną może być dla nich śmiertelnie groźny.

Remont mieszkania – na to bądź gotów

Jeśli planujesz kolejny remont mieszkania wiesz, że nie zawsze wszystko idzie jak z płatka. Jeśli czeka cię pierwsze w życiu remontowanie, zapamiętaj, że:
  • Remont prawie nigdy nie trwa tyle, ile zaplanujesz. Niespodziewane opóźnienia i utrudnienia to normalna sprawa. Bierz pod uwagę, że prace remontowe mogą się przedłużyć. Z tego samego powodu, nie planuj ich w okolicach ważnych uroczystości, np. świąt.
  • Remont najczęściej okazuje się droższy, niż planowałeś, dlatego bądź przygotowany na dodatkowe wydatki.
  • Podczas remontu mieszkania, najpewniej napotkasz niespodzianki – niekoniecznie miłe. Nie zdziw się, jeśli w trakcie remontu odkryjesz, że instalacja gazowa w kuchni wymaga prędkiej wymiany, a ściana – wyprostowania. Uzbrój się w cierpliwość i bądź gotowy na nowe wyzwania.
  • Zawsze lepiej jest kupić nieco więcej materiałów budowlanych – aby mieć pewność, że farby w ulubionym kolorze czy dobrego kleju do kafelek wystarczy. Jeśli kupujesz „na styk” ryzykujesz, że konkretny produkt będzie niedostępny akurat wtedy, gdy będziesz go potrzebował.
Dobre przygotowanie do remontu mieszkania z pewnością pomoże skrócić jego czas i ubezpieczyć się na wypadek przykrych wydarzeń. Pamiętaj o dobrym planie i zabezpieczeniu mieszkania na czas prac budowlanych. Powodzenia!
Zdjęcie: Envato Elements