Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć balkon przed deszczem?

Balkon to doskonałe miejsce na rekreację i odpoczynek. Już niewielkie przestrzenie zewnętrzne, z których skorzystać można, wychodząc z salonu czy innego pomieszczenia, stanowią przyjemne miejsce, by wypić popołudniową kawę czy zrelaksować się na świeżym powietrzu, czytając książkę. O ile promienie słoneczne docierające do balkonu bywają zazwyczaj przyjemnym zjawiskiem, o tyle w przypadku deszczu czy wiatru już niekoniecznie. Jak zabezpieczyć balkon przed deszczem, aby rozwiązanie to było praktyczne, estetyczne i funkcjonalne? Sprawdź i dokonaj aranżacji swojego balkonu w sposób, który sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej.
jak zabezpieczyć balkon przed deszczem

Deszcz i wiatr – jak zabezpieczyć balkon?

Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć taras przed deszczem, jest zabudowa. To rozwiązanie najskuteczniejsze, ale też niestety najdroższe. Jeżeli jednak balkon lub taras wyposażone są w meble i przedmioty, które nie powinny namoknąć, będzie to wyjście idealne. Jedną z najpraktyczniejszych opcji jest przeszklona zabudowa balkonu. Samodzielnie można ją wykonać, dobierając odpowiednie przeszklone panele i system montażowy, lub skorzystać z pomocy fachowców. Taka zabudowa wymaga jednak uzyskania pozwolenia i nakreślenia projektu planowanych prac.
Zabudowa ściankami przesuwnymi wykonanymi ze szkła to pomysł bardzo estetyczny, ale też doskonała odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć balkon przed wiatrem. W przypadku powierzchni zabudowanych w ten sposób zyskać można dodatkową przestrzeń, którą użytkuje się przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie mniejsze są również straty ciepła podczas ogrzewania mieszkania lub domu.

Markizy, zadaszenia i żagle – co wybrać, by zabezpieczyć balkon przed deszczem?

Balkon lub taras można zabezpieczyć również w inny sposób. Popularnym rozwiązaniem są markizy, które sprawdzą się jako zabezpieczenie zarówno przed deszczem, jak i palącym słońcem. Ich montaż jest prosty, a rozłożenie zajmuje dosłownie chwilę. Dodatkowo możliwe jest ustawienie różnych kątów nachylenia, co sprawdza się zwłaszcza podczas zacinającego deszczu.
Można również zdecydować się na tradycyjny, składany parasol lub zadaszenie mocowane w sposób stały. Do wyboru jest wiele różnych materiałów i wariantów kolorystycznych. Daszki z drewna, metalu czy stali doskonale więc komponować się będą niemal z każdym stylem budynku. Dla miłośników roślinności odpowiedzią na pytanie, jak zabezpieczyć balkon przed deszczem, będą również pergole. Pokrycie ich pnącymi, gęstymi roślinami skutecznie ochroni przed opadami.

Jak zabezpieczyć balkon przed zaciekami?

Podczas aranżowania tarasów i tym podobnej przestrzeni należy też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed możliwymi uszkodzeniami. Jednym z często pojawiających się problemów jest przeciekający balkon. Naprawa jest dość kosztowna i na pewien czas wyklucza z możliwości korzystania z tej przestrzeni, dlatego warto zadbać o właściwe zabezpieczenie wcześniej.
Doskonałym rozwiązaniem będzie tu użycie płynnej folii jako specjalnej hydroizolacji. Produkt ten jest niedrogi i bardzo łatwy w użyciu. Gwarantuje trwałość i skuteczność oraz cieszenie się przestrzenią balkonową na lata.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!