Data publikacji:

Skuteczne zabezpieczenie drewna w ziemi: Ochrona przed wilgocią i rozkładem

Planujesz zbudować drewnianą altanę lub płotek wokół klombu w ogrodzie? A może chcesz zrobić solidne, stylowe ogrodzenie z drewna? Każdy element, który będzie wkopany w podłoże, powinien być właściwie przygotowany. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć drewno w ziemi.
jak zabezpieczyć drewno w ziemi
Drewniane konstrukcje, które planujesz wznieść, zazwyczaj są osadzone głęboko w ziemi. To jednak naraża je na stały i nieprzerwany kontakt z wilgotną glebą. Dlatego drewno ma tendencję do pleśnienia, gnicia i korodowania. Odpowiednie przygotowanie bali, słupków czy innych konstrukcji z drewna, które będą miały styczność z ziemią, jest po prostu koniecznością. Poznajmy sposoby zabezpieczenia drewna w ziemi.

Jak zabezpieczyć drewno w ziemi – ciśnieniem, chemicznie czy olejem lub opalaniem

Niezależnie od tego, czy budujesz płot, parkan, płotek grodzący altany, rabaty kwiatowe, czy też stawiasz huśtawkę lub plac zabaw dla dzieci, elementy, które będą wkopane w ziemię, możesz zabezpieczyć, używając środków chemicznych lub domowymi sposobami. Drewno do budowy domów lub większych i cięższych konstrukcji zabezpiecza się fabrycznie – próżniowo. Do prostszych prac sprawdzą się impregnaty dostępne na rynku. Preparaty te tworzą wodoodporną powłokę, która zabezpiecza drewno przed wnikaniem w nie wilgoci i obecnych w ziemi mikroelementów, które powodują próchnicę drewna.
Najkorzystniej i najefektywniej jest pomalować drewniane pale kilkoma warstwami preparatu. Możesz też zdecydować się na stary i skuteczny domowy sposób konserwacji drewna. Do pomalowania elementów, które będą w ziemi, użyj mieszanki oleju lnianego, terpentyny i benzyny lakowej. Na litr oleju weź 300 g terpentyny i 100 ml benzyny. Wszystko rozpuść w kąpieli wodnej i nasmaruj cieczą dokładnie drewno. Innym domowym sposobem jest opalanie drewna – drewno należy potrzymać np. nad płomieniem gazowym.

Jak zabezpieczyć drewno? Nałóż kilka warstw impregnatu

Jeśli decydujesz się na impregnat chemiczny, poszukaj tego dedykowanego impregnacji elementów zakopywanych w ziemi. Polecana marka to np. Remmers. Preparaty te głęboko penetrują drewno, chronią je i konserwują. Impregnat nakładaj grubym pędzlem – trzy warstwy powinny wystarczyć. Pamiętaj, by drewno wyschło po każdym pomalowaniu. Element można umieścić w gruncie nie wcześniej niż po 12 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy.

Jak przygotować drewno do zabezpieczenia?

By drewno zaimpregnować jakimkolwiek środkiem, należy je do tego odpowiednio przygotować.
Materiał musi być czysty – należy usunąć starą farbę, brud, ziemię czy jakiekolwiek inne plamy. Najlepiej wyczyść powierzchnię drewna przy użyciu suchej szczotki. Jeśli materiał jest mocno zabrudzony, bo np. używasz drewna z recyklingu, koniecznie umyj je wodą z detergentem – wystarczy zwykłe mydło. Zanim nałożyć impregnat, pozwól, by drewno dokładnie wyschło. Pozostałości lakieru lub starej farby możesz zeszlifować papierem ściernym lub szlifierką.
Pamiętaj też, by nie nakładać impregnatu, jeśli pada deszcz – drewno należy zabezpieczać, gdy jest sucho, a optymalna temperatur to minimum 10 stopni Celsjusza.

Zabezpieczanie drewna w ziemi metalowym klinem

Niektóre drewniane elementy można też wkopać w ziemię, umieszczając je najpierw w metalowych klinach. To właśnie te części będą w ziemi odporne na wilgoć, zaś element drewniany będzie nad ziemią. Taki montaż możliwy jest jedynie w przypadku cienkich i lekkich konstrukcji jak płotek czy pergola. Altana lub domek letniskowy będą wymagać solidniejszych podstaw i gruntownego zabezpieczenia. A najsolidniejszą podstawę dają betonowe fundamenty.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.