Data publikacji:

Jak zabezpieczyć hibiskusa na zimę

Hibiskus bagienny to roślina rosnąca w naturalnych warunkach na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej. Lubi obszary z bagnami, położone blisko zbiorników wodnych różnego rodzaju. Roślina znana jest również pod nazwą hibiskus bylinowy, ketmia i róża chińska. Na szczególne uznanie zasługują okazałe kwiaty hibiskusa. Kolory kwiatów zależą od odmiany rośliny. Najczęściej kwiaty są czerwone, różowe, białe i kremowe. Sprawdź, jak zabezpieczyć hibiskusa na zimę i co posadzić obok hibiskusa!
jak zabezpieczyć hibiskusa na zimę

Hibiskus – jak zabezpieczyć na zimę?

Przede wszystkim przed zdecydowaniem się na wsadzenie do ogrodu hibiskusa, trzeba znać jego preferencje. Hibiskus bagienny najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych i ciepłych. Lubi rosnąć w punktach osłoniętych od wiatru. Nie toleruje zbytnio przeciągów. Potrzebuje dość dużo wody (lubi wilgoć, ale bez przesady). Gleba dla tej rośliny powinna być przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym. Rośliny wysadza się go gruntu wiosną. Można je też uprawiać w donicach.
Jeśli chodzi o pytanie, jaki nawóz do hibiskusa ogrodowego stosować, to najlepsze w tym przypadku będą nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone dla roślin kwitnących. Trzeba unikać nawozów ze zbyt dużą dawką fosforu. Nawożenie powinno odbywać się od wiosny do letnich miesięcy (maksymalnie do sierpnia). Można też zdecydować się na nawóz, który długo działa (stosuje się go raz na cały sezon).
Ogólnie rzecz biorąc, ketmia jest mrozoodporna. Wytrzymuje bardzo niskie temperatury (nawet do -26 stopni Celsjusza). Oczywiście dotyczy to okazów dorosłych. Nawet przy sporej odporności na mróz hibiskusa trzeba okryć, gdyż bardzo źle znosi przymrozki. Młody hibiskus nie poradzi sobie w zimie bez osłon.
Wiele osób pyta o hibiskus bagienny – kiedy przycinać roślinę? Trzeba to zrobić przed nadchodzącą zimą. Przycina się pędy na wysokość 10 cm od gleby. Roślina wiosną odrośnie. Mocne przycinanie dotyczy młodych okazów. Z czasem stosuje się na wiosnę cięcie odmładzające lub zapobiegawcze.

Hibiskus bagienny – zimowanie

Przyciętego przed zimą hibiskusa należy obłożyć stroiszem (z gałęzi sosnowych lub jodłowych). Można zakryć go kopczykiem usypanym z ziemi ogrodowej, torfu, ściółki lub kory ogrodowej. Większe rośliny można osłonić za pomocą białej agrowłókniny. Wówczas okrywę trzeba obwiązać sznurkiem. Można też wykorzystać maty wykonane ze słomy.
Hibiskus bagienny uprawiany w pojemnikach będzie wymagać przeniesienia go do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 12 stopni Celsjusza. Pomieszczenie musi mieć dostęp do naturalnego światła. Młode hibiskusy powinny być ustawione bliżej okna. Hibiskus pozostawiony na zimę w donicy na tarasie nie ma szans na przetrwanie.

Co posadzić obok hibiskusa?

Ketmia to bardzo dekoracyjna roślina. W ogrodzie może funkcjonować jako imponująca ozdoba, dla której najlepszym towarzystwem są rozmaite trawy i krzewy iglaste. Można też posadzić krzewy kwitnące – najlepiej sprawdzą się hortensje i rododendrony.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.