Data publikacji:

Jak zabezpieczyć łączenie blatów kuchennych?

Blat w dużej mierze decyduje o charakterze oraz wyglądzie kuchni i jest jednym z pierwszych elementów, które przykuwają wzrok po wejściu do pomieszczenia. Element ten powinien służyć nam przez wiele długich lat, musi więc być wykonany z odpowiednio trwałych materiałów, wytrzymujących spotkania z nożem lub gorącymi garnkami. Z tego też powodu przykuwamy tak dużą wagę do wybrania odpowiedniego blatu już na etapie projektowania. W przypadku większych kuchni bardzo często składa się on z kilku odpowiednio przyciętych części. Radzimy więc, jak zabezpieczyć łączenie blatów kuchennych, tak by ochronić je przed zniszczeniem oraz zachować ich estetyczny wygląd.
jak zabezpieczyć łączenie blatów kuchennych
Bez względu na to, jaki materiał wybierzemy do konstrukcji blatu kuchennego, jeżeli składa się on z kilku części, powinny one być odpowiednio zabezpieczone na złączeniu. W ten sposób zapobiegamy przedostawaniu się wody, wilgoci oraz różnych zabrudzeń pomiędzy stykające się ze sobą elementy. Stanowią one zagrożenie zwłaszcza w przypadku drewna oraz płyt laminowanych, które pod wpływem tych czynników zaczynają się odkształcać, a nawet kruszeć. Zagrożenie może stanowić też rozwijająca się w szparze pleśń, która może wejść w kontakt z żywnością pozostawioną na powierzchni blatu.

Najczęściej wykorzystywane sposoby łączenia blatów kuchennych

Łączenie blatów nie jest skomplikowaną czynnością, wymaga jednak precyzji i uwagi, bez względu na wybraną metodę. Pamiętajmy, że jeżeli nie czujemy się na siłach, by wykonać to zadanie, powinniśmy poprosić o pomoc specjalistę lub kogoś o większym doświadczeniu. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych niespodzianek.

Bezlistwowe łączenie blatów kuchennych

Jest to niezwykle dobrze wyglądające rozwiązanie i sprawdzi się w przypadku większości typów blatów. Nie skorzystamy z niej jednak bez odpowiedniego wcześniejszego przygotowania elementów blatu, które wymaga precyzji i specjalistycznych narzędzi. Od spodu blatu wykonuje się bowiem specjalne otwory na złącza śrubowe plus dodatkowe frezowania, ułatwiające łączenie elementów.

Łączenie blatów kuchennych za pomocą silikonu

Metoda, którą możemy zastosować na własną rękę. Drobną szparę pomiędzy obiema częściami blatu wypełniamy silikonem sanitarnym, który zabezpieczy ją przed wniknięciem wody i wilgoci. Specjaliści stanowczo zalecają sięgnięcie po produkty bezoctowe, w przypadku których nie ma ryzyka wywołania odbarwień na powierzchni drewna, kamienia lub laminatu. Pamiętajmy, że silikonowa spoina będzie z czasem ulegać zniszczeniu, po kilku latach konieczne może być jej położenie na nowo.

Łączenie blatów kuchennych z pomocą łączników

Aby skorzystać z tego sposoby w miejscach, w których blaty będą się ze sobą stykać, wykonujemy z ich boku precyzyjne otwory. Z jednej strony umieszczamy w nich metalowe łączniki, których końcówki wejdą w znajdujące się po przeciwnej stronie otwory. Jeżeli wszystkie elementy zostały dobrze zmierzone i zrobione, blaty po prostu mocno dociskamy do siebie.

Łączenie blatów kuchennych za pomocą listew

Tutaj stosujemy specjalne listwy, które wsuwa się i mocuje w szparze pomiędzy blatami. Mają one przekrój litery „T” i rozszerzają się w części, która jest widoczna na powierzchni. W sprzedaży znajdziemy modele w różnych kolorach i wzorach, wykonane z drewna lub metalu, które będą pasować do dowolnego wnętrza. Listwy przykręca się do otworów wykonanych w jednym z łączonych blatów.
Zdjęcie: Envato Elements