Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć lawendę na zimę

Lawenda to roślina pochodząca z krajów basenu Morza Śródziemnego. Nazwa ma związek z łacińskim słowem „lavare”, czyli „myć". Roślina wykazuje silne właściwości odkażające. Może być stosowana jako środek przeciw owadom. Ma również zastosowanie w medycynie, na przykład jako substancja kojąca nerwy. Lawenda to niekwestionowana wizytówka Prowansji. Piękno tej rośliny jest cenione na całym świecie. Można ją hodować w polskich warunkach klimatycznych, ale trzeba wiedzieć, jak zabezpieczyć na zimę lawendę. Sprawdź, jak przezimować lawendę w ogrodzie!
jak zabezpieczyć lawendę na zimę

Jak zabezpieczyć lawendę przed zimą?

Lawenda to roślina wrażliwa na mrozy. Dlatego należy zatroszczyć się o jej ochronę w czasie zimy przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Nie powinno się kierować zjawiskiem cieplejszych zim, gdyż ta pora roku bywa w Polsce dość nieprzewidywalna. Nawet jeśli zima jest ciepła, to zazwyczaj w styczniu i w lutym są mocno minusowe temperatury i śnieg. Można też zauważyć późniejsze pojawienie się prawdziwej wiosny. Dlatego, by lawenda zdobiła ogród w kolejnym sezonie, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki.

Jak zabezpieczyć na zimę lawendę?

Odpowiedź na pytanie, jak przezimować lawendę w ogrodzie, jest uzależniona od odmiany rośliny. W przypadku lawendy wąskolistnej jest duża szansa na to, że system korzeniowy nie ulegnie całkowitemu przemarznięciu. Korzenie tolerują temperaturę do -20 stopni Celsjusza, ale bez okrycia będzie to oznaczać zmarnowanie naziemnej części lawendy. 
Mroźne zimy bez śniegu to zagrożenie dla tej dość delikatnej rośliny. By ją uratować, wystarczy wraz z nastaniem pierwszych przymrozków okryć ją na przykład agrowłókniną w kolorze białym, słomą lub gałązkami iglastymi. Część rośliny przy samej ziemi można zabezpieczyć za pomocą torfu, ziemi lub kory ogrodowej. Tak osłonięta lawenda bez problemu odrodzi się na wiosnę. Warto wiedzieć, że w przypadku agrowłókniny trzeba ją będzie usunąć przy odwilży, gdyż może dojść do zagrzybienia lawendy.

Jak zabezpieczyć lawendę w doniczce na zimę?

W przypadku hodowli hiszpańskiej lub francuskiej lawendy trzeba mieć świadomość, że te odmiany nie nadają się do pozostawienia w ogrodzie. Taką lawendę można hodować wyłącznie w donicach. 
Zimowanie lawendy w donicy jest dość proste. Najlepiej jest ją przenieść do zamkniętego, chłodnego pomieszczenia, które powinno mieć dostęp do okna. Jeśli lawenda nie zostanie przeniesiona, to na wiosnę nic z tej lawendy nie zostanie, a na ogrodnika czeka wydatek na nowe sadzonki.

Co zrobić, gdy lawenda po zimie jest sucha?

Jeśli lawenda nie będzie osłonięta przed mroźnymi zimami, to może się okazać, że jest sucha, co nie oznacza, że w 100% uschnięta. Ponieważ sucha lawenda nie kwalifikuje się do dalszej hodowli, to przed jej usunięciem z ogrodu warto sprawdzić, czy pędy są łamliwe.
Jeśli nadal są elastyczne, to można zastosować zabieg ratujący lawendę. Jest to kąpiel, czyli włożenie lawendy na przykład do wiadra z wodą. Kąpiel lawendy może trwać nawet kilka godzin. Po tym zabiegu trzeba przenieść rośliny do zaciemnionego pomieszczenia. Nie chodzi o to, by było to pomieszczenie w 100% ciemne, ale żeby chroniło roślinę przed działaniem promieni słonecznych. Dobrym manewrem jest posadzenie rośliny do zupełnie innego miejsca w ogrodzie. Takie dodatkowe prace z pewnością sprawią, że przed kolejną zimą lawenda zostanie właściwie zabezpieczona przed zimą.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.