Data publikacji:

Jak zabezpieczyć okno w kabinie prysznicowej?

Wbrew pozorom okna w łazienkach nie należą do tak dużej rzadkości, zwłaszcza jeżeli mowa jest o domach jedno- lub wielorodzinnych. Czasem są elementem projektu pomieszczenia, innym razem ich obecność to efekt przeprowadzonej przebudowy. Okno łazienkowe pozwala cieszyć się naturalnym światłem, wizualnie powiększa pomieszczeniu i umożliwia szybkie pozbycie się nadmiaru wilgoci. Jego odpowiednie zabezpieczenie przyprawia jednak o ból głowy wiele osób. Radzimy więc, w jaki sposób możemy zabezpieczyć okno w kabinie prysznicowej.
jak zabezpieczyć okno w kabinie prysznicowej
Umieszczenie okna w kabinie prysznicowej jest zazwyczaj wynikiem zmiany układu łazienki oraz jej przebudowy. Nieraz, zwłaszcza w przypadku niewielkich i wąskich powierzchni, nie mamy innego wyjścia, jak zdecydować się na tego typu rozwiązanie. Okno może trafić do kabiny, gdy decydujemy się na zastąpienie nią wanny, albo wówczas, gdy rozbudowujemy łazienkę lub adaptujemy nowe pomieszczenie do tego celu. W takich sytuacjach usunięcie lub zamurowanie otworu okiennego jest bardzo trudne, zwłaszcza w domach wielorodzinnych.
Posiadanie okna w kabinie prysznica ma jednak sporo zalet. Poza wspomnianym już naturalnym światłem, które pozwala oszczędzić na rachunkach za prąd, otwór hamuje też rozwój grzybów na posadzce i ścianach pokrytych kaflach. Pleśń nie lubi bowiem słonecznego promieniowania UV. Ostatecznie okno może być też bardzo interesującym elementem aranżacji łazienki.

Zabezpieczenie okna w kabinie prysznicowej – sugerowane metody

Okna w łazienkach zabezpieczamy i zasłaniamy przede wszystkim po to, by zapewnić sobie odpowiedni komfort oraz poziom prywatności. Nie chcemy jednak oczywiście tracić z tego powodu dostępu do światła dziennego, tak więc wybrane metody powinny przepuszczać promienie słoneczne, ale też nie przeszkadzać, gdy chcemy uchylić okno.

Konstrukcja okna w kabinie prysznicowej

Największym wyzwaniem jest wybranie odpowiedniej stolarki okiennej. Decydując się na prysznic z oknem, będziemy zmuszeni je najprawdopodobniej wymienić. Okno powinno być odporne na dużą wilgotność oraz zachlapanie wodę, zaleca się więc stosowanie modeli wykonanych z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego.
Kolejną ważną kwestią jest parapet. Od strony łazienki musi zachowywać kilkuprocentowy spadek, co ułatwia spływanie z niego dużych ilości wody. Dobrym pomysłem jest też wybranie półprzezroczystych szyb ze szkła mrożonego lub mlecznego, tańszy może tu być jednak zakup specjalnych wodoodpornych folii. Ścianę wokół okna i parapetu należy też odpowiednio zaizolować przed wilgocią jeszcze przez położeniem kafli. Stosujemy tutaj standardowe materiały, takie jak folia w płynie oraz silikony.

Akcesoria do okna w kabinie prysznicowej

Dodatkowym zabezpieczeniem okna są też montowane w nim akcesoria. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tutaj wodoodporne żaluzje lub rolety, które montuje się w standardowy sposób. Sprawdzą się one również w przypadku otworów umieszczonych na poddaszach. Alternatywą jest też użycie klasycznych zasłon prysznicowych, które skracamy, dopasowując do ramy okiennej, lub pozwalamy im sięgnąć podłogi. W tym wypadku możemy eksperymentować znacznie bardziej z kolorami i wzorami, dopasowując je do wystroju łazienki.
Zdjęcie: Envato Elements