Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć piwonie na zimę

Piwonia (peonia) to roślina pochodząca z Chin. Jest uprawiana od IV wieku. Z czasem jej urodę doceniono w Europie i od wielu lat zdobi polskie ogrody. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jej duże kwiaty najczęściej występują w odcieniach różu, fioletu, purpury i bieli. Pojawiają się też nowe odmiany piwonii – mogą to być peonie dwukolorowe. Sprawdź, kiedy przyciąć piwonie po przekwitnięciu i jak zabezpieczyć piwonie na zimę!
jak zabezpieczyć piwonie na zime

Kiedy przyciąć piwonie po przekwitnięciu?

Uprawa piwonii nie jest skomplikowana. Co do zasady, trzeba roślinę systematycznie nawadniać i nawozić, a także przycinać. Istnieją różne szkoły związane z tematem przycinania piwonii. Jedna twierdzi, że piwonie należy przycinać od razu po przekwitnięciu, zaś inna uważa, że można to zrobić na jesień lub na wiosnę. 
Na zimę nie trzeba przycinać peonii chińskiej i drzewiastej. Po przekwitnięciu należy jednak usunąć obumarłe kwiatostany. Taki zabieg można wykonać wczesną wiosną. 
Nie wolno przycinać tych roślin w czasie trwania sezonu. Zabierając się za przycinanie piwonii, trzeba przeprowadzić dezynfekcję sekatora. Chodzi o to, by nie zainfekować rośliny chorobami, które przez przypadek mogą przenieść się z innych roślin.

Piwonie – jak zabezpieczyć na zimę te piękne rośliny?

Przed posadzeniem piwonii trzeba wybrać dla nich nasłonecznione miejsce w ogrodzie. Od tego zależy między innymi intensywność kwitnienia. Piwonie nie za bardzo lubią przesadzanie – objawia się to tym, że nie chcą kwitnąć przez kilka lat. 
Piwonie co do zasady są odporne na mróz i nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów w tej dziedzinie. Potrzebują chłodu do tego, by mogły się zawiązywać ich pąki kwiatowe. 
Wyjątkiem są młode piwonie. W czasie do 3 lat od momentu wysadzenia rośliny do gruntu należy zabezpieczać piwonie przed mrozem za pomocą ziemi, ściółki lub kory ogrodowej. Nie trzeba nic więcej robić. Nie stosuje się żadnych okryć na zimę, gdyż to może przyspieszyć pojawienie się pąków. Tak więc pod tym względem piwonia nie jest kłopotliwa w uprawie. Nie trzeba za bardzo martwić się o to, jak zabezpieczyć piwonie przed zimą.
Jeśli piwonia (chińska lub lekarska) jest uprawiana w donicach na tarasie lub balkonie, to w tym przypadku stosuje się standardowy zabieg. Polega on na tym, że donice z roślinami wkłada się do kartonów zabezpieczonych od wewnątrz styropianem. Można też donice postawić na grubszym styropianie, a następnie owinąć agrowłókniną w białym kolorze. Do donicy należy nasypać kory ogrodowej. Nie trzeba zabezpieczać nadziemnej części piwonii.

Piwonia drzewiasta – jak zabezpieczyć na zimę?

Ten rodzaj piwonii może osiągnąć wzrost nawet do 1,5 –2 metrów. Na taką wysokość rośliny trzeba nieco poczekać, gdyż piwonia drzewiasta rośnie wolno. Krzew wytrzymuje temperatury do -30 stopni Celsjusza, jest więc mrozoodporny. Dotyczy to dorosłych okazów. 
Młode peonie drzewiaste są delikatne i wymagają zabezpieczenia przed zimą. Oznacza to, przed przez okres 2–3 lat trzeba chronić peonie za pomocą kopczyków oraz osłon z białej agrowłókniny. Po tym czasie peonia drzewiasta powinna poradzić sobie w zimie bez takich praktyk. Wyjątkiem są przymrozki w czasie przedwiośnia lub wiosny, które zagrażają pąkom. W tej sytuacji przed ich wystąpieniem trzeba będzie rośliny osłonić za pomocą agrowłókniny.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.