Data publikacji:

Jak zabezpieczyć rany drzew?

Otarcia, złamania, podpalenia, ale także zwykłe przycinanie – wszystko to narusza powierzchnię drzewa, co może doprowadzić do jego całkowitego obumarcia. Mimo że na drodze ewolucji rośliny wykształciły wiele mechanizmów obronnych, w niektórych sytuacjach warto wesprzeć je w regeneracji. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć rany drzew, by wkrótce znów mogły z dumą zdobić twój ogródek.
Jak zabezpieczyć rany drzew

Opatrunek na drzewo – kiedy go stosować?

Rany na drzewach mogą pojawić się na skutek wielu sytuacji. Do najpopularniejszych zaliczamy złamanie gałęzi przez wiatr, wypadek czy poparzenie piorunem. Korze drzewa szkodzić mogą również silne mrozy oraz upały. Na powstawanie ran szczególnie narażone są drzewa owocowe, ale także klony i kasztanowce – a więc te gatunki, które często goszczą w przydomowych ogrodach.
W większości przypadków drzewo samo zaopatruje powstałą ranę, wytwarzając kalus – specjalną strukturę, która pełni funkcję tkanki łącznej. W przypadku silnych uszkodzeń sam kalus może okazać się jednak niewystarczający do pełnego zagojenia. Wówczas warto sięgnąć po opatrunek na drzewo – specjalny preparat, który zaimpregnuje jego powierzchnię i przyspieszy jej odbudowę. Odpowiedni środek to także jeden ze sprawdzonych sposobów na to, jak uratować drzewo obdarte z kory.

Czym smarować rany po cięciu drzew?

Aby zabezpieczyć ranę drzewa, możesz sięgnąć po jeden ze środków ogrodniczych. Należą do nich maści oraz preparaty emulsyjne.
Maści ogrodnicze sprawdzają się doskonale przy niewielkich ranach (na przykład po kontrolowanym skracaniu gałęzi). Są to preparaty grzybobójcze, które zabezpieczają drzewo przed atakiem groźnych drobnoustrojów.
Emulsje do drzew pełnią funkcję sztucznej kory i dobrze sprawdzają się w przypadku większych uszkodzeń czy chorób. Stosuje się je powszechnie do zabezpieczania kory drzew w przestrzeniach miejskich. Zwykle mają biały kolor, który wynika z wysokiej zawartości wapnia.

Jak zabezpieczyć rany drzew?

Zanim przejdziesz do zabezpieczenia rany na drzewie, oceń, jak głębokie są uszkodzenia. Drobne, płytkie wgłębienia mogą nie wymagać twojej interwencji – zdrowe drzewo powinno samoczynnie wytworzyć kalus, który wspomoże gojenie.
Jeśli uszkodzenie drzewa jest duże i głębokie, nie zwlekaj i jak najszybciej zabezpiecz wrażliwą tkankę.
  • Wygładź powierzchnię w okolicach ubytku, aby nie gromadziła się w niej woda i zanieczyszczenia. Ważne, by krawędzie rany były gładkie – do usprawni gojenie.
  • Nanieś na ranę preparat emulsyjny lub maść, w zależności od rozległości uszkodzeń.
  • Malowanie ran drzew – obowiązkowe po przycinaniu

    Pamiętaj, że stosowanie maści do drzewa to obowiązkowy etap corocznego przycinania gałązek. Otwarte rany drzewa są prostą drogą do infekcji grzybicznej, dlatego po cięciu natychmiast zabezpiecz je właściwym preparatem. Pamiętaj także, by przycinać swoje drzewa i krzewy ostrymi, sterylnymi narzędziami.

    Maść do drzew – jak zrobić ją samodzielnie?

    Maść do drzew możesz zrobić także zupełnie samodzielnie. Wystarczy zmieszać farbę emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego. Do litra emulsji dodaj 20 ml preparatu leczniczego, dokładnie wymieszaj, a następnie nanieś bezpośrednio na ranę drzewa.

    Gdzie kupić opatrunek na drzewo?

    Jeśli szukasz gotowych preparatów do ochrony drzew, sprawdź internetowe sklepy ogrodnicze. Znajdziesz w nim opatrunki do drzew konkretnych gatunków, dopasowane do ich specyficznych potrzeb. Pamiętaj, aby stosować je zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.
    Zdjęcie: Envanto Elements