Data publikacji:

Jak zabezpieczyć różę na pniu na zimę?

Róże na pniu to bardzo piękne, lecz delikatne rośliny. Stanowią ozdobę wielu ogrodów oraz tarasów, gdyż mogą być hodowane w donicach. Taka róża może być też wsadzona do pojemnika i ustawiona nawet na małym balkonie. Zajmuje niewiele miejsca, a jednocześnie wzbudza ogromny zachwyt. Róża sztamowa występuje w kilku wersjach, przy czym najbardziej imponująco może się prezentować róża płacząca. Roślina jest wrażliwa na mrozy. Sprawdź, jak zabezpieczyć róże na pniu na zimę!
ogród z różami

Jak zabezpieczyć na zimę róże na pniu?

Jeśli różna pienna nie zostanie okryta na zimę, może nie przetrwać mrozów. Sygnałem, że trzeba zabrać się za okrywanie takich róż, są zimne noce z temperaturą spadającą poniżej -5°C. Jeśli w ciągu dnia będzie dużo cieplej, to takie wahania temperatury również nie są bezpieczne dla róż na pniu. 
Przyjmuje się, że do działań zabezpieczających róże na pniu przed zimą trzeba zabrać się pod koniec października, najpóźniej na początku listopada. Nie jest to jednak jakąś sztywną regułą, gdyż pogoda w Polsce lubi być kapryśna i czasami noce są już zimne dużo wcześniej. Jesień może też być bardzo długo ciepła. Wówczas nie należy się spieszyć z okrywaniem róż na pniu. Trzeba to zrobić po pierwszych przymrozkach – i to bez zbędnej zwłoki. Uprzednio należy usunąć pozostałości po kwiatach, owoce i liście.
Przed zimą konieczne jest zabezpieczenie całego drzewka – zarówno korony, jak i pnia. Najprostszym sposobem jest owinięcie róży piennej za pomocą agrowłókniny w białym kolorze. Na korony krzewów można zamówić kaptury z agrowłókniny (wcześniej koniecznie trzeba sprawdzić, jaki mniej więcej rozmiar nadaje się do okrycia). Rośliny wkopane do ziemi zabezpiecza się też od dołu kopczykiem z ziemi.

Jak zabezpieczyć róże na pniu przed zimą?

Młode róże na pniu zabezpiecza się przed mrozami w wersji leżącej. Przy tej metodzie trzeba stworzyć dwa kopce usypane z ziemi. Ziemia ogrodowa musi być całkowicie wolna od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Nie mogą znajdować się w niej na przykład liście, gdyż może to spowodować choroby krzewu. Kopiec musi być zapewniony dla korzeni oraz korony rośliny. Jego wysokość powinna wynosić orientacyjnie 20 cm. Dodatkowo można go okryć przykładowo iglastymi gałązkami.
Chociaż młode krzewy są bardzo elastyczne, to ze szczególną ostrożnością trzeba podchodzić do ich wyginania, zwłaszcza w okolicach miejsca szczepienia. 
Trzeba pamiętać o tym, by koronę róży piennej przymocować do podłoża. Warto również zabezpieczyć sam pień róży sztamowej. Można to zrobić chociażby za pomocą słomy lub białej agrowłókniny. 
Starsze róże pienne nie są już tak elastyczne i muszą być osłaniane przed zimą w pozycji stojącej. Próba ich ułożenia na siłę w wersji na leżąco może zakończyć się uszkodzeniem drzewka. Tak więc sprawa związana z tym, jak zabezpieczyć róże na pniu przed mrozem, wymaga delikatności w działaniu.

Róża na pniu – jak zabezpieczyć przed zimą?

Jeśli chodzi o różę pienną hodowaną w donicy, to jej osłona przed mrozami wygląda nieco inaczej. W pierwszej kolejności należy wykopać dół pod donicę. Zadołowanie pojemnika zabezpieczy korzenie rośliny przed przemarzaniem.
Następnie postępuje się dokładnie tak, jak w przypadku róż piennych wkopanych do ziemi. Jeśli nie ma możliwości zadołowania takich donic, można je przenieść do pomieszczenia gospodarczego. Ostatecznością jest włożenie donicy do innego pojemnika, który jest wypełniony przykładowo styropianem, mogącym ochronić bryłę korzeniową przed zimnem. 
Odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć róże pienne na zimę, zależy zatem od warunków, jakie występują w miejscu, w którym rosną.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.