Data publikacji:

Jak zabezpieczyć szybę kominka przed okopceniem?

Kominki pozostają marzeniem wielu osób, nie tylko cieszą one oko i są niezwykle atrakcyjnym akcentem dekoracyjnym każdego wnętrza, ale też wprowadzają do niego sporo ciepła, które poprawia nastrój w chłodne i deszczowe dni. Oczywiście posiadanie kominka to nie tylko same przyjemności. Aby służył nam przez lata, musi być regularnie czyszczony i kontrolowany. Jednym z problemów występujących w przypadku palenisk są okopcone szyby zabezpieczające komorę spalania. Radzimy, jak zapobiec temu zjawisku.
Fireplace

Jak uniknąć okopcenia szyby kominka?

Najlepszym zabezpieczeniem kominkowej szyby jest zastosowanie się do kilku podstawowych wskazówek, które nie tylko pozwolą uniknąć częstego i męczącego czyszczenia tego elementy, ale również mogą przedłużyć jego życie. Warto podkreślić, że ryzyko wystąpienia zabrudzeń zmniejsza się znacząco w przypadku nowoczesnych modeli palenisk, które wyposażone zostały w specjalne kurtyny powietrzne lub korzystają ze specjalnego samoczyszczącego się szkła z powłoką ograniczającą odkładanie się na nim sadzy.
Pierwsza zasada korzystania z kominka, która pozwoli uniknąć problemów z okopceniem, związana jest bezpośrednio ze spalanym drewnem. Aby zminimalizować ilość zabrudzeń, unikajmy drewna pochodzącego od gatunków iglastych, w którym znajduje się znacznie więcej naturalnych żywic, które generują duże ilości dymu. Podobnym problem sprawia wciąż wilgotny i niedostatecznie wysuszony materiał.
Druga wskazówka powinna być oczywista dla większości z nas. Jeżeli stosujemy w kominku niedozwolone paliwo, np. karton lub papier, nie powinniśmy dziwić się, że szyby znacznie szybciej pokrywają się sadzą.
Trzecia zasada dotyczy samego procesu spalania. Przy małej ilości tlenu w palenisku ogień zaczyna się „krztusić”, co generuje znacznie więcej czarnego dymu. Nie zamykajmy więc zanadto dopływu powietrza do wnętrza paleniska.
Na koniec warto też dodać, że generowanie sadzy przyśpiesza też źle dobrany wkład kominkowy, którego moc nie jest odpowiednia do wypełnianych przez niego zadań i miejsca instalacji. Dlatego też zawsze w przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistami i monterami, którzy doradzą odpowiednie produkty. Postawmy też na wkłady od renomowanych i markowych producentów, unikając atrakcyjnych cenowo modeli odznaczających się gorszym wykonaniem.

Czym czyścić szybę kominka?

Jeżeli szyba kominka robi się czarna, pora na jej porządne czyszczenie. Do tego celu możemy wykorzystać dedykowane preparaty chemiczne albo odwołać się do tańszych domowych metod. W ramach tych drugich możemy skorzystać z płynu do mycia naczyń, czasami w tandemie z roztworem sody oczyszczonej, octu lub amoniaku. Zabrudzenia ścieramy suchymi szmatkami lub gąbkami. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi, a także założeniu rękawiczek ochronnych. W razie naprawdę opornego brudu warto wydać trochę więcej i kupić specjalistyczny środek. Oczyszczoną szybę należy wytrzeć do sucha i wypolerować, by pozbyć się wszelkich smug i zacieków. Tutaj przyda się zwykły płyn do mycia powierzchni szklanych.
Zdjęcie: Envato Elements