Data publikacji:

Jak zabezpieczyć trampolinę przed wiatrem?

Trampolina to jedna z najpopularniejszych zabawek ogrodowych. Mimo że jest to sprzęt kojarzący się z wesołą aktywnością dzieci, trzeba pamiętać o tym, że niezabezpieczone mogą stanowić spore zagrożenie. Podczas silnych podmuchów wiatru trampolina może zadziałać niczym żagiel i przefrunąć nawet kilkadziesiąt metrów. Jak przymocować trampolinę do ziemi, by zabezpieczyć ją przed wiatrem?
jak zabezpieczyć trampolinę przed wiatrem

Umieść trampolinę w zasłoniętymi miejscu

Pierwszą rzeczą, o którą warto zadbać, jest odpowiednie umiejscowienie trampoliny. Nie powinna być wystawiona na bezpośrednie podmuchy wiatru, dlatego nie należy umieszczać jej na odsłoniętym terenie. Zwłaszcza jeśli w danym miejscu dość często pojawiają się porywiste wiatry. Mimo sporej wagi trampoliny, uniesienie jej przez wiatr wcale nie jest rzadkie. Przypadki fruwających trampolin i wyrządzone przez nie szkody dość dobrze opisane są w internecie.
O uszkodzenia drogiego sprzętu rekreacyjnego nie jest trudno, a naprawy liczone są często w setkach złotych. Jeszcze większe wydatki czekają Cię, gdy poderwana przez wiatr trampolina uszkodzi dom, samochód, ogrodzenie lub inne elementy. Nieprzymocowana do podłoża konstrukcja stanowi też oczywiście zagrożenie dla ludzi i zwierząt, dlatego nie warto tego bagatelizować. Zanim przytwierdzisz trampolinę do ziemi, ustaw ją w miejscu osłoniętym przez wiatr, np. przy budynku, wśród drzew lub w pobliżu innego rodzaju naturalnych osłon. Nie zabezpieczy to trampoliny całkowicie przed wiatrem, ale podwyższy bezpieczeństwo konstrukcji.

Jak zabezpieczyć trampolinę przed wiatrem?

Do zabezpieczenia trampoliny przed podmuchami wiatru służą metalowe kotwy wbijane w ziemię. Przypominają w gruncie rzeczy duże śledzie stosowane do przytwierdzania namiotu. Mają specjalny uchwyt obejmujący stelaż trampoliny, dzięki czemu solidnie przytwierdzają ją do ziemi. Dodatkowo kotwy zabezpieczające można przykręcić do trampoliny za pomocą śrub, co zwiększa sztywność konstrukcji i zapobiega wybijaniu ich z ziemi pod wpływem drgań. Długość i liczbę kotew należy dobrać do wielkości trampoliny oraz rodzaju gruntu.

Spiralne kotwy do trampolin

Na gruntach luźnych, np. piaszczystych, proste kotwy mogą nie spełnić swojego zadania. Jeśli po pełnym wbiciu da się je wyjąć lekkim szarpnięciem, wiatr zrobi z nimi to samo. W takim przypadku warto użyć kotew spiralnych, które wkręca się w ziemię. Nie dość, że zapewnią większy opór, to na dodatek nie zniszczą trawnika. Do zestawu dołączone są najczęściej pasy mocujące, które należy przewlec przez stelaż trampoliny oraz ucho kotwy. Plusem tego rozwiązania jest to, że można w ten sposób przytwierdzić trampolinę z każdej strony, a nie tylko przy poziomych belkach znajdujących się przy gruncie.
Warto wspomnieć, że mocowanie trampoliny do podłoża zabezpieczy ją nie tylko przed wiatrem, ale także przed przypadkowym przewróceniem czy przesuwaniem. Dziecięce zabawy przyjmują czasem bardzo dynamiczną formę, a niestabilna trampolina mogłaby być dla nich bardzo niebezpieczna. Inna sprawa, że solidne kotwy mogą zabezpieczyć urządzenie także przed kradzieżą. Jeśli obawiasz się, że sprzęt może paść łupem złodziei, postaw jednak na kotwę antykradzieżową, której nie da się po prostu wyrwać z ziemi.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik