Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć trawę pampasową na zimę

Trawa pampasowa to piękna, lecz bardzo wymagająca roślina. Chodzi oczywiście o to, że trzeba ją odpowiednio ochronić przed mrozami, w przeciwnym razie nie przetrwa. Z założenia jest to trawa wieloletnia, ale w naszej strefie klimatycznej bardzo trudno jest ją utrzymać. Jest więc to roślina dedykowana cierpliwym ogrodnikom, którzy są w stanie poświęcić jej więcej czasu przed zimowymi miesiącami. Dowiedz się, jak zabezpieczyć na zimę trawę pampasową!
jak zabezpieczyć trawę pampasową

Trawy ozdobne w ogrodzie – jak zabezpieczyć trawę pampasową na zimę?

Trawa pampasowa pochodzi z Ameryki Południowej. W polskich ogrodach dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Preferuje stanowiska słoneczne i suchą glebę. Jesienią zachwyca swoimi barwnymi wiechami. Dla tej trawy niebezpieczna jest jedynie zima. Poza sezonem zimowym trawa pampasowa dobrze toleruje klimat w Polsce.
Trawę pampasową należy przed zimą związać w kępy. Można to zrobić w kilku miejscach za pomocą pasów wyciętych z agrowłókniny lub sznurka jutowego. Jeśli chodzi o to, kiedy wiązać trawy ozdobne, to najlepiej jest to zrobić, gdy zaczynają usychać. Sucha trawa to eliminacja ryzyka gnicia. 
Nie ma ściśle wyznaczonego terminu, w którym trzeba taki zabieg przeprowadzić. Nie można tego zrobić zbyt wcześnie, gdyż wówczas naraża się rośliny na choroby grzybowe i nawet całkowity brak odporności na niskie temperatury. Najlepiej jest obserwować pogodę – jeśli przez długi czas są temperatury poniżej zera, to jest to sygnał, że trzeba zabrać się za działanie.

Czym obsypać trawy ozdobne? Jak zabezpieczyć trawę pampasową przed zimą?

Korzenie trawy pampasowej muszą być zabezpieczone kopcem o wysokości do 30 centymetrów. Taki kopczyk można usypać z ziemi, z kory ogrodowej, z liści (liście nie mogą być mokre!) lub z torfu. Taki zabieg ma na celu ochronę korzeni przed przemarzaniem. Następnie snopki utworzone z trawy pampasowej trzeba okryć za pomocą słomy lub agrowłókniny.
Jeśli zima będzie bez śniegu i opadów deszczu, od czasu do czasu trzeba podlewać trawę pampasową. Nawadnianie powinno być minimalne.
Osłony zazwyczaj zdejmuje się na przełomie marca i kwietnia. Nie trzeba od razu pozbywać się całości osłon. Można podchodzić do tego zadania stopniowo, gdyż temperatury wczesną wiosną bywają różne. Gdy jest już ciepło, wtedy można rozwiązać trawy. Kępy trawy należy wyciąć sekatorem po całości przy samej ziemi. Trawa pampasowa wkrótce wypuści nowe pędy. Jeśli chodzi o kwitnienie trawy pampasowej, to mniej więcej następuje ono po 2 latach jej uprawy w ogrodzie.

Jak przezimować trawy ozdobne w donicach?

Osoby uprawiające trawę pampasową w donicach na tarasie mają dużo łatwiejsze zadanie do wykonania przed zimą. Wystarczy, że przeniosą donice z roślinami do chłodnego pomieszczenia z oknem (dopuszczalna maksymalna temperatura to 10 stopni Celsjusza). Pomieszczenie, w którym zimować będzie trawa pampasowa, nie może być ogrzewane. Od czasu do czasu trzeba pamiętać o podlaniu trawy pampasowej.
Jeśli trawa pampasowa ma zostać w donicach na tarasie, trzeba ochronić ją przed deszczem i śniegiem za pomocą zadaszenia. Najczęściej tak się dzieje, gdy jest już bardzo wysoka, przez co nie ma warunków do umieszczenia donic w budynkach gospodarczych czy w garażach. Postępuje się z nią identycznie jak z trawą pampasową wysadzaną do gruntu.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.