Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć truskawki na zimę

Truskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców. Kojarzą się ze smakiem lata. Są krzyżówką dwóch odmian poziomek: chilijskiej i wirginijskiej. Eksperyment z truskawką został wykonany na zlecenie Ludwika XIV, króla Francji. Dzięki Królowi Słońce truskawki do dzisiaj dają przyjemność ludziom na całym świecie. Sprawdź, jak zabezpieczyć truskawki na zimę!
jak zabezpieczyć truskawki na zimę

Jak zabezpieczyć truskawki przed zimą?

Truskawki lubią klimat umiarkowany, przez co idealnie nadają się do uprawiania w Polsce. Nie oznacza to, że można je zostawić na zimę bez ochrony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Oczywiście są osoby, które uważają, że truskawka w ciągu roku w wersji ekologicznej wymaga jedynie pielenia, nawadniania i zbierania owoców, ale zdecydowanie korzystniej jest im poświęcić więcej czasu. Nazwa „truskawka” najprawdopodobniej pochodzi od słowa „truskać”, które oznacza „łamać się” lub „trzeszczeć ”. Nawiązuje do delikatnych pędów tej rośliny.
Truskawki mają wiele odmian. Mogą różnić się na przykład kolorem i smakiem. Nie trzeba mieć wielkiego pola pod uprawę truskawek. Równie dobrze można je hodować na tarasie lub balkonie. Im więcej sadzonek, tym obfitsze zbiory. Truskawka najczęściej owocuje w czerwcu. Są odmiany, które dają owoce aż do końca lata.
W okolicach sierpnia powinno się truskawki nawozić wyłącznie nawozami odpowiednimi na jesień. Można też całkowicie zrezygnować z nawożenia truskawek. Plantatorzy wykonują przycinanie truskawek na zimę. Przy dużej plantacji jest to po prostu koszenie roślin. Wykonuje się to mniej więcej 2 tygodnie po ostatnich zbiorach. Dzięki temu zabiegowi truskawki odrastają silniejsze na wiosnę. Przycinanie to również odpowiedź na pytanie, co zrobić, żeby truskawki lepiej owocowały. Jeśli chodzi o to, czy obcinać truskawki na zimę, które są odmianą pnącą, to w tym przypadku cięcia się nie stosuje. 

Uprawa truskawki – jak zabezpieczyć na zimę?

Okrywanie truskawek za pomocą agrowłókniny najczęściej ma miejsce w przypadku uprawiania odmian wrażliwych na mróz i silny wiatr. Niektóre rejony w Polsce w trakcie zimy osiągają dużo niższe temperatury w sezonie zimowym. Wówczas również trzeba zabezpieczyć plantację. Takie działanie pozwoli uchronić każdą plantację truskawek przed stratami, które mogą powstać na skutek przemarznięcia roślin. Truskawki należy okryć agrowłókniną zaraz po wystąpieniu pierwszych przymrozków.
Na pytanie, kiedy przykryć truskawki na zimę, można odpowiedzieć, że najczęściej chodzi o koniec października lub początek listopada. Truskawki sygnalizują, że przechodzą w stan spoczynku poprzez zmianę zabarwienia liści, które najczęściej przybierają czerwony kolor. Trzeba zaobserwować pogodę (muszą faktycznie wystąpić przymrozki). 
Osłony powinny być zdjęte w okolicach lutego lub marca. Agrowłóknina dobrej jakości nie jest produktem jednorazowym – można ją stosować w kolejnych sezonach. Alternatywą jest folia perforowana lub słoma. W przypadku słomy zdania plantatorów są podzielone.

Jak zabezpieczyć truskawki na zimę na balkonie?

Przy truskawkach hodowanych w donicach na balkonach lub tarasach trzeba włożyć donicę do kartonu, który jest wyłożony styropianem. Truskawki trzeba okryć agrowłókniną. Zabezpieczy to je przed mrozem. 
Donice z truskawkami pnącymi można również przenieść do zimnego pomieszczenia (zalecana temperatura to około 0 stopni Celsjusza). Ważny jest dostęp do naturalnego światła i brak wilgoci w takim pomieszczeniu. Podlewanie powinno być minimalne. Po nadejściu wiosny truskawki trzeba zahartować przed ich wystawieniem na stałe na tarasy lub balkony.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.