Data publikacji:

Jak zabezpieczyć żurawki na zimę?

Jak zabezpieczyć żurawki na zimę? Rośliny uprawiane w doniczkach owiń włókniną lub innym materiałem izolacyjnym i przenieś je w osłonięte miejsce. Byliny rosnące na otwartej przestrzeni okryj warstwą kompostu. Ale nie tylko o tym będzie w naszym artykule. Przeczytasz również: kiedy ścinać liście żurawek, dlaczego żurawka usycha oraz jak dbać o żurawki po zimie.

Jak zabezpieczyć żurawki na zimę?

Żurawki są ozdobne, wytrzymałe i mało wymagające. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba się o nie należycie zatroszczyć przed zimą. Co musisz wiedzieć o pielęgnacji żurawki przed zimą?
  1. Żurawki wykazują zimoodporność do -20°C, jednak szczególnie podczas dłuższych okresów mrozu oraz w regionach z surowymi zimami wskazana jest dodatkowa ochrona żurawki przed zimą. Co więcej robić?
  2. Rośliny uprawiane w doniczkach owiń włókniną lub innym materiałem izolacyjnym i przenieś je w osłonięte miejsce.
  3. Byliny, które rosną na otwartej przestrzeni, okryj warstwą kompostu.
  4. Zabezpieczenie żurawki na zimę zrób już po pierwszych przymrozkach. Najpierw usuń wszystkie „zwarzone” liście, a pozostałą powierzchnię gleby okryj cienką warstwą stoiszu.
  5. Nawożenie żurawki po zimie? Na początku okresu wegetacyjnego możesz podać roślinie porcję nawozu. W uprawie doniczkowej regularne zasilanie nawozem jest konieczne przez cały rok.

Jak przyciąć żurawkę? Kiedy ścinać liście żurawek?

Główny zabieg pielęgnacyjny wokół żurawki to usuwanie przekwitłych łodyg, które to najlepiej jest ściąć nisko nad ziemią. Co więcej – wskazane jest również usuwanie wiosną zwiędniętych liści. W ten sposób bylina wzmocni się i zagwarantuje bujny wzrost.
Jak przyciąć żurawkę, by uzyskać rozkrzewioną formę rośliny? Dobrze jest wykonać celowe cięcie na wysokości około 10 centymetrów jeszcze przed rozwojem liści – najlepiej w lutym. Do zabiegu używaj ostrych i zdezynfekowanych nożyc ogrodniczych. Dlaczego to tak ważne? W ten sposób unikniesz przenoszenia zarodników grzybów z innych roślin oraz z otoczenia. 

Dlaczego żurawka usycha?

Żurawki są bardzo wrażliwe na niedobory wody, której brak objawia się więdnięciem liści. Natomiast rosnąca w słońcu, żurawka szybko usycha, nawet jeśli jest często podlewana. Pamiętaj o zapewnieniu jej żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej ziemi – najlepiej o odczynie obojętnym. Jeżeli gleba będzie zbyt sucha, żurawka zmarnieje. 
Jak wyglądają żurawki po zimie? Z uwagi na to, że obecne zimy w Polsce nie obfitują w opady śniegu, które przykryłyby całość rośliny „ciepłą kołderką” i zabezpieczyły przed szkodliwymi dla niej warunkami zimowej pory, to żurawki po zimie często są przyklapnięte. Liście żurawek są potargane, połamane i nie wyglądają tak… jak powinny.
Co w takim przypadku zrobić? Rozwiązania są dwa. Oba równie dobre. Decyzja należy do Ciebie.
  • Nic nie robić. Poczekać, aż stare liście same odpadną i zastąpią je nowe.
  • Zniszczone części żurawek po prostu odetnij sekatorem (zarówno liście, jak i trzon rośliny). Zostaw tylko młode liście.

Co posadzić między żurawkami?

Odmiany żurawek o najbardziej dekoracyjnych liściach posadź na pierwszym planie lub na obwódkach rabat. Interesująco wyglądać będą one wśród niskich bylin, takich jak bodziszki, przywrotniki, funkie, paprocie. Możesz je zestawiać z tawułami, bukszpanem, iglakami i ozdobnymi trawami.
Żurawkę najlepiej posadź w półcieniu. Zielone liście i krwistoczerwone kwiaty żurawki pojawiają się w czerwcu i perfekcyjnie wyglądają posadzone w grupie.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.