Data publikacji:

Jak zamontować umywalkę nablatową?

Umywalka nablatowa to hit ostatnich lat w temacie aranżacji łazienek. Umywalki te charakteryzują się wyjątkową elegancją i minimalizmem, który podkreśla resztę wystroju pomieszczenia. Duża funkcjonalność umywalek nablatowych idzie w parze z łatwością montażu, z którą poradzi sobie nawet osoba wcześniej niewykonująca tego typu prac. Sprawdź, jak zamontować umywalkę nablatową bez zbędnych trudności.
Jak zamontować umywalkę nablatową

Co będzie nam potrzebne do montażu umywalki nablatowej?

Pierwszy etap montażu umywalki nablatowej powinien skupić się na skompletowaniu wszystkich niezbędnych elementów oraz narzędzi. Co będzie nam niezbędne do montażu umywalki nablatowej?
Przede wszystkim umywalka dostępna na Ceneo.pl wraz z odpowiednio dobraną szafką łazienkową. Istnieją dwa warianty, które sprawdzą się w zależności od naszych preferencji. Pierwszy wariant to wybór gotowego zestawu umywalki wraz z dedykowaną szafką. Zakup całego zestawu gwarantuje nam współgranie tych dwóch elementów zarówno pod względem montażowym, jak i wizualnym. Jeśli jednak chcemy postawić na oryginalne rozwiązanie, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na zakup osobnej szafki łazienkowej, a nawet stylowej, klasycznej komody, która nada naszej łazience niepowtarzalny charakter. 
Przy kolekcjonowaniu wszystkich elementów nie możemy zapomnieć o baterii umywalkowej oraz narzędziach, takich jak wyrzynarka i klucze nastawne, które przydadzą się podczas montażu. 

Wykonanie pomiarów 

Po skompletowaniu wszystkich materiałów i całego osprzętu możemy przejść do wymiarowania. Na początek wysokość umywalki. Ta powinna być dostosowana do domowników, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Przyjęło się, że najlepsza wysokość umywalki to około 90 centymetrów nad ziemią. W większości przypadków, kupując zestaw łazienkowych mebli wraz z umywalką, nie ma potrzeby wymierzania wysokości ze względu na zastosowanie przyjętych już rozmiarów. 
Przed wycięciem otworu na naszą umywalkę, powinniśmy zastanowić się nad jej umiejscowieniem na powierzchni blatu. Najczęściej spotykamy się z rozwiązaniem umiejscowienia umywalki na samym środku blatu. Takie symetryczne rozwiązanie jest schludne, ale też praktyczne - umożliwia nam łatwy dostęp do powierzchni blatu znajdującego się bezpośrednio za umywalką w celu wyczyszczenia go. 
Ostatni element to lokalizacja baterii. W tym aspekcie mamy dowolność - bateria może zostać zamontowana zarówno po lewej, jak i prawej stronie umywalki. Jedyne ograniczenie to konieczność utrzymywania odległości, która umożliwi nam swobodne podpięcie wężyków dopływu wody do wpływu. 

Wycięcie otworów w blacie 

A więc czas na wycięcie odpowiednich otworów. Na początek umywalka. By wykonać tę czynność dokładnie, postawmy umywalkę na blacie, a następnie wykonajmy ołówkiem obrys całego obwodu urządzenia sanitarnego. Powtórzmy zabieg z baterią umywalkową. W zależności od konstrukcji naszej szafki łazienkowej może również powstać konieczność wykonania otworu, który umożliwi podłączenie instalacji hydraulicznej do baterii. 
Otwory powinniśmy wykonać wyrzynarką. Jeśli mamy dostęp do specjalnych wierteł, otwór na baterię umywalkową możemy wykonać z wykorzystaniem otwornicy, która umożliwi nam wywiercenie idealnego okręgu. 
Przed włożeniem umywalki i baterii w otwory, powinniśmy zabezpieczyć je silikonem. Ten sam silikon wykorzystajmy również na łączeniu szafki łazienkowej ze ścianą. Z doświadczenia można wywnioskować, że blat często będzie zachlapany wodą, a więc takie zabezpieczenie jest koniecznością. 

Podłączenie umywalki do instalacji hydraulicznej

Zwieńczeniem montażu umywalki nablatowej będzie podłączenie baterii do instalacji hydraulicznej. Wraz z zakupem baterii otrzymujemy również syfon, który należy wpuścić wewnątrz umywalki. Syfon powinien zostać doprowadzony do rury odpływu wody. Umywalka natomiast wyposażona jest w dwa wężyki - powinny być one połączone z dopływem wody zimnej i ciepłej. W celu dostatecznego dokręcenia wszystkich elementów skorzystajmy z solidnego klucza nastawnego, który zagwarantuje nam stabilność całej konstrukcji.
Tak zamontowana umywalka nablatowa będzie nam służyć przez długie lata. Jej funkcjonalność oraz estetyka będzie zachwycała nie tylko domowników, ale też gości.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo