Data publikacji:

Jak zabezpieczyć drewniany taras?

Deski tarasowe z drewna to idealny materiał wykończeniowy. Musisz jednak wiedzieć, że drewno to wymagający surowiec – w przeciwieństwie do płytek czy kostki brukowej o drewno należy systematycznie dbać i obchodzić się z nim wedle ściśle określonych zasad. Jeśli zatem jesteś szczęśliwym posiadaczem drewnianego tarasu, przekonaj się, jak zabezpieczyć drewno i dbać o taras, aby wyglądał świetnie przez długi czas.

drewniany taras
Przyjrzymy się drewnianym tarasom, które pełnią bardzo ważną rolę w każdym domu. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące zabezpieczenia drewna.

Zacznij od początku, czyli wybierz solidne drewno

Jeśli twój taras ma służyć ci w dobrym stanie przez długi czas, zwróć uwagę na wybór odpowiedniego materiału.

Drewno świerkowe

Jeśli postawisz na rodzimy surowiec, czyli drewno świerkowe sprawdź, czy zostało ono poddane ciśnieniowej impregnacji w autoklawie. W efekcie tego zabiegu materiał jest chroniony przed działaniem wilgoci.

Lapacho

Jeśli twój taras będzie narażony na powstawanie rys, bo w jego pobliżu znajdują się np. ścieżki wysypane żwirem, który będzie nanoszony na butach, warto wybrać deski tarasowe z twardego drewna jak np. lapacho, które jest bardzo odporne na ścieranie.

Kompozyt

Jeśli obawiasz się, że deski tarasowe mogą szczególnie ucierpieć pod wpływem działania niesprzyjających warunków atmosferycznych, rozwiązaniem może okazać się kompozyt. Deski tego typu są wykonane z mieszaniny mączki drzewnej i PCW, dzięki czemu wyglądają jak drewno, ale są znacznie wytrzymalsze. W tym przypadku sezonowa konserwacja nie będzie potrzebna.

Jak zabezpieczyć drewno, czyli lakierowanie lub olejowanie

Szacuje się, że deski tarasowe powinny być malowane przynajmniej dwa razy do roku – na początku oraz na koniec sezonu. Najpopularniejszą metodą, jak zabezpieczyć deski tarasowe, jest olejowanie. Olej wnika w głąb drewna i impregnuje materiał. Dzięki temu w większym stopniu chroni surowiec przed działaniem wilgoci czy słońca. Dodatkowo za pomocą oleju możesz nadać drewnu ciekawą barwę, jeśli postawisz na preparat barwiący.

Z kolei lakierowanie desek tarasowych to znacznie bardziej kłopotliwa sprawa. Po pierwsze powłoka lakieru może się łuszczyć pod wpływem intensywnego słońca – lakier nie wnika w drewno, a tworzy na jego powierzchni grubą, zabezpieczająca strukturę. Wszelkie ubytki w tej powłoce stają się miejscem wnikania wilgoci. Co więcej, aby przeprowadzić renowację lakierowanych desek tarasowych, musisz wcześniej je zeszlifować. To wymaga dodatkowego nakładu pracy.

Zanim przystąpisz do co sezonowego malowania desek tarasowych, dokładnie oczyść taras. Warto użyć w tym celu myjki ciśnieniowej, która pozwoli usunąć drobny piasek zalegający w szczelinach odprowadzających wodę z powierzchni podłogi.

Jak dbać o taras? Miotła w dłoń!

Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz przed wilgocią, zrób wszystko, aby warstwa ochronna desek tarasowych nie została naruszona. Staraj się zatem systematycznie utrzymywać porządek na tarasie. Drobny piasek i żwir mogą prowadzić do powstawania rys. W rezultacie materiał stanie się mniej odporny na działanie wody. Szczególnie dużo uwagi należy przyłożyć do porządkowania tarasu, jeśli twoje ścieżki ogrodowe są wysypane drobnym żwirem. Może się on nanosić na deski tarasowe np. na podeszwach butów i z czasem powodować powstawanie uszkodzeń.

Pomyśl o zadaszeniu tarasu

Zacienienie balkonu to najskuteczniejszy sposób na to, jak zabezpieczyć drewno zamontowane w zewnętrznym salonie. Markiza, żagiel czy pergola z zadaszeniem z poliwęglanu zabezpieczą taras przed nadmiernym działaniem wilgoci i słońca. Dzięki temu możliwe będzie rzadsze wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, jak olejowanie, niż w przypadku tarasów eksponowanych na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Zalińska-Woźny