Data modyfikacji:

Zamiast parasola: markiza balkonowa

Nie tylko chroni przed deszczem i słońcem, ale dodaje balkonowi szyku Francuskiej Riwiery. Jeśli jesteś gotowa na nieco większą inwestycję, markiza przemieni Twój balkon w letnią oazę spokoju.

Podstawową funkcją markizy jest zacienianie przestrzeni znajdującej się pod nią, Większość z modeli jest także impregnowana i wykończona przeciwdeszczową powłoką, więc sprawdzą się również w czasie kapryśnej pogody. Dodatkowo, markiza obniża temperaturę na balkonie w upalne dni.

Zadaszenia tego typu mogą być chowane całkowicie lub częściowo, z kasetą zamkniętą lub otwartą. W zależności od modelu, markiza zwija się manualnie, za pomocą korby lub taśmy, a także elektrycznie, przy użyciu pilota. Modele na prąd mogą być wyposażone w czujniki słońca i wiatru. Gdy zarejestrują mocne nasłonecznienie, same się rozkładają, a jeśli wiatr będzie wiać zbyt mocno, zwiną się bez Twojej pomocy.

By markiza służyła Ci przez lata, powinna mieć solidną konstrukcję, najlepiej objętą gwarancją producenta. Samo zadaszenie musi być wykonane z wytrzymałego materiału, odpornego na płowienie, rozdarcie i warunki atmosferyczne (deszcz, grad), a także promieniowanie UV. Wzór jest kwestią gustu, ale najczęściej spotykanym motywem są pasy przywodzące na myśl francuską stylistykę. Markiza może być montowana do ściany, spodu balkonu znajdującego się nad naszym lub do krokwi dachowych.

Decydując się na zakup tego zadaszenia, trzeba przygotować się na spory wydatek. Niewielka markiza balkonowa o powierzchni 100 na 170 cm kosztuje nieco ponad 1000 zł, natomiast ceny siedmiometrowych modeli sięgają nawet 10 000 złotych.

Autor: Kasia Szulik