Data publikacji:

Jak zrobić tanio płot drewniany?

Koszty ogrodzeń wykonanych przez profesjonalne firmy ogrodzeniowe są przeważnie dosyć spore, szczególnie jeśli mamy do ogrodzenia duży teren. Warto zatem pomyśleć o samodzielnym wykonaniu drewnianego płotu. W dzisiejszym artykule przedstawimy najróżniejsze rodzaje drewnianych płotów, opowiemy, jak je wykonać, oraz przytoczymy podstawowe zalety tego rozwiązania. Dowiedz się, jak zrobić tanio płot drewniany.
jak zrobić tanio płot drewniany

Kwestie techniczne oraz wybór materiału do zrobienia płotu drewnianego

Ogrodzenia drewniane są tanie i ładne. Świetnie komponują się zarówno z nowoczesnymi budynkami, jak i tymi budowanymi w technologii tradycyjnej – wszystko zależy od wybranego rodzaju oraz koloru drewna. Płot można zrobić, przytwierdzając do pionowych palików poziome deski lub decydując się na zamówienie drewnianych paneli ogrodzeniowych. Poszczególne deseczki zazwyczaj łączymy wkrętami, jednak wcześniej należy je nawiercić wiertłem o grubości 3 mm.
Jakie drewno na ogrodzenie z desek nieobrzynanych? Najtańsza jest zdecydowanie sosna, jednak nie cechuje się ona najwyższą trwałością spośród wszystkich rodzajów drewna. Wśród tych najbardziej polecanych znajduje się świerk i modrzew. Dla osób preferujących nowoczesne aranżacje dobrze sprawdzi się bambus. W wyższych cenach dobrym wyborem będzie dąb lub buk, a także jesion.
Decydując się na określony rodzaj drewna, warto spojrzeć na ten wybór nie tylko poprzez pryzmat ceny, ale również konieczności konserwacji desek. Raz na dwa lata zazwyczaj konieczne jest ponowne malowanie płotu. Raz na rok trzeba przeprowadzać impregnację lub olejowanie. Niektóre gatunki drewna wymagają więcej uwagi, inne natomiast nieco mniej. Skoro kwestie techniczne zostały omówione, przejdźmy do konkretów – dowiedz się, jak zrobić poszczególne rodzaje płotów drewnianych!

Jak zrobić płot z desek poziomych?

Jak zrobić płot z desek poziomych? Żeby zrobić płot z desek poziomych w prosty i tani sposób, najlepiej będzie zakupić sztywne oraz grube słupki (drewniane, betonowe lub metalowe). Do nich na dystansach należy przytwierdzić kantówki, na których w dalszej kolejności będziemy mocować poziome deski. Każdą z desek przytwierdzamy do kantówki przy pomocy wkrętów, dokładnie wcześniej wymierzając odległości tak, by całość prezentowała się równo. Układamy je od góry do dołu, by w razie drobnych nierówności móc je łatwo zatuszować. Pomiędzy każdą z deseczek należy pozostawić około 1–2 cm wolnej przestrzeni.

Jak zrobić płot żaluzjowy drewniany?

Płot żaluzjowy drewniany jest jednym z najcięższych do wykonania samodzielnie płotów, dlatego najczęściej zaleca się zakup gotowych modułów oraz ich złożenie w miejscu docelowym. Procedura wygląda wówczas podobnie do poprzedniej, tylko jest znacznie szybsza. W zestawach modułowych znajdziemy gotowe panele ogrodzeniowe, montaż do słupów, kantówki i wkręty. Listewki w płocie mogą być ruchome lub nieruchome. Można wybierać spośród dostępnych gotowych paneli o określonych wymiarach lub zamawiać odpowiadające dokładnie wymiarom, których potrzebujemy. Drewno jest już zaimpregnowane i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów oprócz montażu.

Jak zbudować płot ze sztachet?

Płot ze sztachet to inaczej płot z desek pionowych lub tzw. lamelowy. Deski mogą być ścięte na prosto, w domek lub na skos. Można zakupić je już docięte lub przyciąć samodzielnie wyrzynarką, a w późniejszym czasie oszlifować. Oprócz desek do wykonania płotu potrzebne będą słupki, impregnat, wkrętarka, pędzel, dwie listwy poziome na każdy moduł ogrodzenia, przekładka (deseczka lub kij do odmierzania przerw), miarka.
Jak zrobić płot lamelowy? Rozpoczynamy zawsze od pomalowania desek impregnatem oraz ich wymierzenia. Teraz układamy deski pionowe w równych od siebie odległościach na płaskim i równym podłożu. Pomiędzy nimi pozostawiamy 1–3 cm luzu. W dalszej kolejności sięgamy po dwie listwy poziome, które będą łącznikami. Nawiercamy je na identycznej wysokości z każdej strony (podwójnie). Kiedy elementy ogrodzeniowe są gotowe, poszczególne moduły można zamontować do słupków drewnianych przy pomocy kątowników.

Jak zbudować płot z palet?

Żeby zbudować płot z palet, konieczne jest rozebranie ich podstawy, niezależnie od tego, czy decydujemy się układać je w pionie, czy w poziomie. Pomocny będzie zatem wyciągacz do gwoździ. Z wyjętych desek będzie można zrobić w późniejszym czasie słupki, jednak większość osób preferuje wykorzystanie bardziej solidnych elementów do tego celu. Mimo wszystko nie warto ich wyrzucać. Jeżeli chcemy uformować górną część palety w deski ścięte na skos lub tzw. domki, potrzebna będzie wyrzynarka. Wówczas należy odciąć najwyższą poprzeczną deseczkę wraz z kawałkiem górnych części poszczególnych lameli. Palety warto przeszlifować szlifierką lub alternatywnie papierem ściernym, by były gładkie. W następnej kolejności należy je pomalować i zaimpregnować. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, każdy moduł mocujemy do kantówek zamontowanych na dystansach do słupków i gotowe.

Zalety drewnianego płotu

Większość z drewnianych płotów jest łatwa do samodzielnego wykonania. Wystarczy jedynie wszystko dokładnie wymierzyć, a z pewnością płot będzie prezentował się nienagannie. Koszty wykonania są niskie, ponieważ niejednokrotnie możemy przygotować ten element architektury z rzeczy, które już posiadamy w domu. Alternatywnie koszt pojedynczej sztachety wyniesie zapewne nie więcej niż 15 zł. Drewno można pomalować na dowolny kolor oraz przytwierdzić do różnego rodzaju słupków, co decyduje o finalnym efekcie estetycznym.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!