Data publikacji:

Jaka choinka na święta? Jaką choinkę wybrać?

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Świąteczne drzewko dodaje niepowtarzalnego uroku. Tradycja strojenia choinki przywędrowała do Polski z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku, ale ma w sobie korzenie pogańskie. Wierzono, że jodła i świerk mają wyjątkowo silne moce ochronne i ocalą ludzi przed złem. Z tego powodu Kościół katolicki długo nie chciał zaakceptować „niemieckiej mody”. Z czasem jednak choinka zyskała chrześcijańską symbolikę, przez co do tej pory przed świętami ludzie zastanawiają się, jaką choinkę wybrać do domu. Sprawdź, jaka choinka na święta może być dla Ciebie idealna!
jaka choinka na święta

Jaką choinkę kupić na święta?

Wybieranie drzewka świątecznego zawsze budzi wiele emocji. Każdy chce mieć najpiękniejszą choinkę w domu. Jeszcze pod koniec XX wieku w domach dominowały choinki żywe. Nie da się zaprzeczyć, że takie drzewka prezentują się najlepiej i zapewniają piękny zapach przez dłuższy czas. 
Sztuczne choinki z czasów PRL były po prostu niezbyt efektowne, wręcz brzydkie. Obecnie producenci sztucznych choinek prezentują doskonałe imitacje drzewek naturalnych. Najwspanialsze modele choinek sztucznych wyglądają jak żywe choinki. Można je kupić w różnych rozmiarach – do ogromnych salonów i niewielkich pokoików.

Jaka choinka najlepsza na święta?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką choinkę kupić na święta. Są osoby, które od lat preferują choinki żywe. Są też osoby, które wolą choinki sztuczne. Preferencje mogą mieć związek z rodzinnymi tradycjami. Można powiedzieć, że w domu będzie taka choinka, jaka była u rodziców lub u dziadków, ale tradycje nie zawsze są wyznacznikiem aktualnych trendów konsumenckich.
Osoby gustujące w naturalnych drzewkach świątecznych zastanawiają się, jaką żywą choinkę kupić – świerk czy jodłę. Rekomendowany jest świerk w odmianie pospolitej, gdyż dłużej utrzymuje zapach i nie jest drogi w zakupie. Przepięknie ubrany świerk wytwarza magiczny klimat świąteczny. 
Minusem żywej choinki jest to, że dość szybko traci igliwie i jeśli nie ma bryły korzennej, nadaje się do wyrzucenia. Jeśli posiada korzenie, można spróbować wsadzić drzewko wczesną wiosną do gleby, ale w praktyce mało która choinka się przyjmuje. Wadą tego wyboru jest smutny widok uschniętych drzewek przy śmietnikach. Nie można zatem powiedzieć, że takie drzewko na święta jest ekologiczne.
W przypadku sztucznej choinki drzewko kupuje się raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Trzeba mieć świadomość, że taka choinka nie ma związku z ekologią, gdyż wytwarzana jest z plastiku. Moda na choinki też się zmienia, przez co stare produkty lądują na wysypisku śmieci. 
Plusem takiego wyboru jest fakt, że jest to jednorazowy wydatek, drzewko nie jest wynoszone na śmietnik zaraz po świętach, może postać w domu dłużej. W stosownym momencie wystarczy rozebrać choinkę, następnie ją złożyć i umieścić w szafie lub zanieść do piwnicy. Kupowanie sztucznej choinki może ratować żywe drzewka przed masową wycinką.
Jak widać, żadna opcja nie jest w 100% ekologiczna – trzeba po prostu wybrać taki rodzaj drzewka, który jest zgodny z życiową filozofią czy podejściem do tematu eko. Dom bez choinki w święta może być smutny. Oczywiście są osoby, które w ogóle nie chcą mieć choinki, ale najczyściej ma to związek z tym, że wyjeżdżają na całe święta lub w ogóle nie obchodzą świąt.

Jaką choinkę wybrać na święta?

Każdy może mieć zupełnie inne wyobrażenie o swojej świątecznej choince. Bez względu na to, czy jest żywa, czy sztuczna, trzeba jej wielkość dopasować do przestrzeni, w której ma stanąć. Gigantyczne drzewko zdominuje kawalerkę w blokach, a minichoinka przepadnie w dużym salonie. Jeśli drzewko jest wielosezonowe, trzeba mieć miejsce do jego przechowywania. Taka choinka nie powinna zagracać mieszkania lub domu po świętach. Z łatwością musi się dać umieścić w schowku.
Wybór choinki może też być dostosowywany do możliwości finansowych danego gospodarstwa domowego. Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się bardzo dużo wydatków, więc warto ocenić, ile można przeznaczyć środków na ozdoby świąteczne. Bombki i lampki na choinkę to podstawowe dekoracje świątecznego drzewka.
Jeśli chodzi o oświetlenie świąteczne, ludzie lubią dekorować balkony, elewacje i przydomowe tereny zielone za pomocą kolorowych lub jednolitych kolorystycznie lampek. Dekorują nimi również prześwity bramowe, świerki i jodły rosnące w ogrodzie (a nawet inne drzewa). Przy takim dekorowaniu dobrze jest wybierać produkty energooszczędne.

Jaka choinka na święta Bożego Narodzenia?

Najlepsza choinka to taka, jaka się danej osobie podoba. Chociaż choinka w czasie świąt Bożego Narodzenia jest bardzo ważna, to najważniejsza jest atmosfera przy świątecznym stole. O ile dekoracje świąteczne potrafią wykreować wspaniały klimat, to żadne święta nie będą udane bez odpowiedniego nastawienia członków rodziny i zaproszonych gości, którzy spotykają się ze sobą w Wigilię w lub inne świąteczne dni.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.