Data publikacji:

Jaka głowica termostatyczna to najlepszy wybór?

Budowa lub remont domu czy mieszkania niemal zawsze wiąże się z podejmowaniem decyzji, które często bywają trudne. Szczególnie problematyczne są te wybory, które dotyczą specjalistycznego sprzętu lub części, ponieważ niewiele osób jest zaznajomionych z działaniem wszystkich mechanizmów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania domu.
najlepsza głowica termostatyczna
Nie inaczej jest także z montowaniem grzejników, które do sprawnego działania potrzebują głowic termostatycznych. Dlaczego głowica termostatyczna jest tak ważna, jak działa oraz jak prawidłowo jej używać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, który podpowie także, jaką głowicę termostatyczną wybrać, aby dobrze się sprawdzała przez wiele lat.

Głowica termostatyczna – czym jest i jak działa?

Głowica termostatyczna, która bywa nazywana także regulatorem dopływu ciepła, to nic innego jak sprzęt umożliwiający dostosowywanie i regulację temperatury zgodną z potrzebami domowników. Dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaka głowica termostatyczna do grzejnika jest najlepsza. Złe dobranie głowicy niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji, jednak najpoważniejsze z nich wiążą się ze źle domykanym przepływem czynnika gazowego, a to sprawia, że grzejnik nie działa sprawnie i nie zapewnia oczekiwanego komfortu cieplnego.
Aby poznać działanie głowicy termostatycznej, warto wiedzieć, z czego składa się ten element. Termostat grzejnikowy składa się z:
  • czujnika gazowego lub cieczowego,
  • obudowy,
  • mieszka sprężystego,
  • trzpienia głowicy.
  • Działanie głowicy termostatycznej polega na otwieraniu lub zamykaniu zaworu, przez co regulowany jest dopływ cieczy grzewczej do grzejnika. System ten jest możliwy dzięki umieszczonemu w środku głowicy mieszkowi o dużej rozszerzalności. Podczas pracy trzpień głowicy zostaje pobudzony do reakcji i dzięki temu odpowiednio ustawia zawór głowicy.

    Jaka głowica termostatyczna? Rodzaje głowic

    Jaką głowicę termostatyczną wybrać z dostępnych na rynku modeli? Dostępne są dwa rodzaje głowic termostatycznych: głowice elektroniczne oraz głowice mechaniczne.
    Głowice termostatyczne elektroniczne, zwane także programowalnymi, składają się z programatora umożliwiającego ustalane odpowiednich programów, silnika do regulowania dopływu cieczy grzewczej do grzejnika oraz termistora lub termopary. Głowice elektroniczne można dodatkowo podzielić na:
  • głowice termostatyczne Wi-Fi wyposażone w zdalny system sterowania poprzez moduł Wi-Fi;
  • głowice radiowe, którymi można sterować dzięki komunikacji radiowej;
  • głowice Bluetooth, podobnie jak głowice termostatyczne Wi-Fi, mają możliwość sterowania dzięki specjalnemu modułowi Bluetooth.
  • Głowice mechaniczne działają dzięki wykorzystaniu klasycznego mechanizmu do sterowania zaworem. Te rodzaje głowic można podzielić na:
  • głowice z wbudowanym czujnikiem, które sprawdzą się w pomieszczeniu z dobrą rejestracją temperatury;
  • głowice z czujnikiem zdalnym, zwane także głowicami z czujnikiem wyniesionym, mają czujnik połączony bezpośrednio z pokrętłem. Taki czujnik może być umieszczony w miejscach, które nie są zasłonięte zasłonami lub innymi czynnikami mogącymi zaburzyć rejestrację temperatury.
  • Jaka głowica termostatyczna elektroniczna?

    Obecnie w sklepach znaleźć można wiele różnych modeli głowic termostatycznych, jednak wiele osób nie wie, którą z nich wybrać. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru głowicy termostatycznej dla siebie? Najważniejszą cechą, na którą należy zwracać szczególną uwagę, jest funkcjonalność głowicy. Do regulowania temperatury w środku pomieszczenia z całą pewnością wystarczą głowice standardowe, bez elektronicznego wyświetlacza. Ale aby cieszyć się dodatkowymi funkcjami, warto wybrać elektroniczne głowice termostatyczne z kilkoma programami. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
    Dobra głowica termostatyczna powinna mieć funkcję uruchomienia programu otwartego okna. Włączenie tej funkcji sprawia, że zmniejsza się otwarcie zaworu grzejnikowego, przez co nie dochodzi do nadmiernego generowania i marnotrawienia ciepła. Dodatkowa, niezwykle ważna funkcja to także funkcja przeciwmrozowa. Włączenie tej opcji sprawia, że temperatura w kontrolowanym pomieszczeniu nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza.
    Aby cieszyć się niezwykle wydajną głowicą termostatyczną, warto zdecydować się na taką, która jest wyposażona w programy pozwalające na dostosowanie temperatury w pomieszczeniu do wybranego dnia tygodnia lub pory dnia. Wybierając głowicę termostatyczną, warto zwrócić uwagę także na zakres temperatur, dlatego szerszy zakres temperatur pozwala na większą dowolność w wyborze temperatury.

    Głowica termostatyczna – jaką wybrać? Głowica a model grzejnika

    W trakcie analizy tego, jaką głowicę termostatyczną wybrać, wiele osób zastanawia się, czy rodzaj posiadanego grzejnika ma znaczenie. Aby móc cieszyć się skuteczną pracą głowicy termostatycznej, warto dopasować ją do rodzaju grzejnika, z którym ma być połączona, oraz do zaworu, który łączy grzejnik z głowicą. Tylko wówczas liczyć można na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Jakie grzejniki można obecnie znaleźć na rynku oraz jaką głowicę termostatyczną wybrać, aby dobrze do nich pasowała?
    Grzejniki bocznozasilane to modele, które w większości przypadków nie są wyposażone w zawory. Zawory należy dokupić razem z głowicą termostatyczną. Z kolei grzejniki dolnozasilane zazwyczaj posiadają wbudowany zawór, do którego ma być przymocowana głowica. Inny rodzaj grzejników, czyli grzejniki podłączane od dołu, nie posiada standardowego, wbudowanego zaworu, ponieważ kontrola przepływu odbywa się dzięki zaworowi 3 w 1, umieszczonemu na dole grzejnika.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!