Data publikacji:

Jaką kłódkę na zewnątrz wybrać?

Chociaż wiele osób wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy, to prawdą jest, że tylko odpowiednie zabezpieczenie mienia może dać gwarancję bezpieczeństwa. We współczesnym świecie niemal ciągle można być narażonym na większe lub mniejsze kradzieże, jednak z pewnością żadna z nich nie jest przyjemnym doświadczeniem.
jaką kłódkę na zewnątrz wybrać
Jak ochronić siebie, swoją rodzinę i mienie przed przykrym doświadczeniem kradzieży? Drzwi z zamkiem często nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa, dlatego coraz więcej osób sięga po dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest kłódka.
Kłódki były znane z pewnością już w poprzednich pokoleniach, jednak wraz z biegiem czasu zmieniły nieco swoją formułę, budowę oraz system zabezpieczeń. Chociaż sam sposób montowania oraz działanie nie uległy zmianie, to wiele elementów budowy kłódki oraz mechanizm działania został udoskonalony i przystosowany do obecnych wymagań.
Jaką kłódkę wybrać, aby skutecznie zabezpieczyć swój dobytek? To pytanie pada niezwykle często ze strony osób, które chcą mieć pewność, że ważne dla nich przedmioty nie zostaną stracone. Chociaż na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, to poniższy artykuł z pewnością podpowie, jaka kłódka na zewnątrz będzie najlepszym wyborem. Zawarte poniżej informacje o rodzajach kłódek oraz materiałach, z których są zrobione, z pewnością pomogą w wyborze.

Kłódka na zewnątrz – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Bezpieczeństwo oraz ochrona mienia to dla wielu osób najważniejsze wartości i zasady, którymi kierują się w swoim życiu. Takie podejście nie powinno nikogo dziwić, ponieważ z pewnością utrata swojej własności wskutek kradzieży to przykre doświadczenie, którego praktycznie każdy wolałby uniknąć. Aby zabezpieczyć cenne dla siebie rzeczy, warto korzystać z różnego rodzaju form zabezpieczeń.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które wciąż świetnie się sprawdza, jest zamontowanie kłódki. Kłódka zamontowana na zewnątrz to nie tylko wysoce skuteczny sposób na ochronę przed kradzieżą, ale także ochrana przed przypadkowym otwarciem drzwi.

Jaka kłódka najlepsza – rodzaje kłódek

Wiele osób decyduje się na zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia dla swojego mienia, dlatego poszukują idealnej dla siebie kłódki na zewnątrz. Aby wiedzieć, jaką kłódkę wybrać, warto znać podstawowe rodzaje kłódek.
Kłódki można podzielić na trzy podstawowe typy: kłódki pałąkowe, czyli tak zwane kłódki z uchem, kłódki trzpieniowe oraz bardziej zaawansowane modele, czyli kłódki szyfrowe. Czym wyróżnia się każdy z modeli? Kłódka z uchem to niewątpliwie najpopularniejsza konstrukcja. Jej potoczna nazwa pochodzi od charakterystycznego ucha, które łączy ze sobą zamknięte powierzchnie. Taki rodzaj kłódki sprawdza się najlepiej do łączenia ze sobą nieprzywierających elementów. Kłódki pałąkowe zazwyczaj są znacznie tańsze od kłódek trzpieniowych, ale są także mniej wytrzymałe i zapewniają mniejsze bezpieczeństwo.
Kłódki trzpieniowe mają nieco bardziej zaawansowaną konstrukcję, przez co są znacznie bezpieczniejsze i pewne. Od kłódki pałąkowej odróżnia ją kształt ucha, które jest proste, a nie tak jak w przypadku kłódek z uchem – zaokrąglone. Kłódka trzpieniowa ma sztywną konstrukcję, przez co jest znacznie trwalsza, ale jednocześnie nie nadaje się do spięcia ze sobą nieprzywierających elementów. Kłódka trzpieniowa to idealna opcja do zamykania bram, drzwi garażu lub innych tego typu powierzchni.
Kłódki szyfrowe, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych typów, nie są otwierane za pomocą pasującego klucza. Do otwarcia takiej kłódki niezbędna jest znajomość ustalonego szyfru. Takie zabezpieczenie świetnie się sprawdza do zamykania szafek, drzwi oraz innych, niewielkich przedmiotów.
Stosunkowo nowym rozwiązaniem, które szybko zyskuje grono zadowolonych użytkowników, są kłódki z wbudowanym alarmem. Alarm to zazwyczaj funkcja dodatkowa, która uruchamia się w sytuacji awaryjnej, takiej jak przecięcie ucha lub inne uszkodzenia, które mogą zmniejszyć poziom zabezpieczenia.

Jaka kłódka na zewnątrz? Z jakich materiałów robione są kłódki?

Oczywiste jest, że do stworzenia takich elementów jak kłódki zabezpieczające, wykorzystuje się tylko trwałe materiały, które są odporne na wiele czynników. Zatem do produkcji kłódek wykorzystuje się materiały takie jak stal, mosiądz lub aluminium.
Dobre kłódki, których zadaniem jest zapewnienie jak najwyższej ochrony, powinny być stworzone z materiałów odpornych na działania czynników zewnętrznych, a także na trudne warunki atmosferyczne. Często kłódki montowane na zewnątrz są dodatkowo wzmocnione poprzez zabezpieczenie z tworzywa sztucznego, które ochrania przed szkodliwymi czynnikami oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak przypadkowe zarysowania kluczem podczas otwierania kłódki.
Jaka kłódka na zewnątrz? Z pewnością najlepszym wyborem będą te kłódki, które wykazują dużą odporność i tolerancję na czynniki atmosferyczne, takie jak wysoki poziom wilgoci, wysokie i niskie temperatury, które mogą spadać do kilkunastu stopni poniżej zera, silny wiatr oraz słońce.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kłódek?

Jaką kłódkę wybrać i na co warto zwrócić uwagę, aby uzyskany efekt był zadowalający? Niezwykle ważny jest rozmiar kłódki, ponieważ im większa kłódka, tym trudniej jest ją pokonać. Mniejsze kłódki nie zapewnią tak dobrej ochrony, dlatego dla zabezpieczenia wartościowych rzeczy należy zdecydować się na dużą kłódkę.
Istotna jest także długość ucha oraz jego zasięg, czyli szerokość. Tu z kolei warto zdecydować się na możliwie jak najmniejszy rozmiar, ponieważ małe ucho kłódki trudniej uszkodzić. Ta zasada dotyczy głównie kłódek pałąkowych, które mają zaokrąglone ucho, ponieważ w przypadku kłódek trzpieniowych rzadko spotyka się modele z długim trzpieniem.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!