Data modyfikacji:

Jaka lampa do kuchni będzie idealna?

Podczas urządzania kuchni godzinami zastanawiamy się nad wyborem sprzętu AGD, kolorem płytek czy blatów. W końcu jednak przychodzi moment, że trzeba zadecydować, jaka lampa do kuchni będzie tą idealną. Wybór lampy do kuchni nie musi być udręką. Sprawdź, jaka lampa do kuchni będzie najlepszym wyborem.
oświetlenie w kuchni

Jaka lampa sprawdzi się najlepiej w kuchni?

Rozpoczynając poszukiwania idealnej lampy do kuchni, warto zadać sobie pytanie o wszelkie źródła światła, które umieszczone zostaną w tym pomieszczeniu. Najczęściej w kuchni będzie to okno (źródło światła naturalnego) i lampa wbudowana w okap. Następnie lampa centralna, najczęściej umieszczona na suficie. Coraz częściej pada decyzja umieszczenia dodatkowego, górnego oświetlenia szafek. W przypadku, gdy kuchnia jest pomieszczeniem łączonym z salonem (również w przypadku salonu z aneksem kuchennym), należy wyszczególnić również planowane oświetlenie drugiego pomieszczenia. Nie zapominajmy również o tym, że część osób planuje wyspy w kuchni. Warto zapewnić odpowiednie oświetlenie nad wyspą, by ta część kuchni nie była zbyt zaciemniona.

Jaka lampa do kuchni?

Gdy ustaliliśmy już najbardziej newralgiczne, potrzebujące doświetlenia miejsca, czas na wybór odpowiedniej lampy do kuchni. Z pewnością lampy wiszące będą tu dobrym rozwiązaniem. Często też dużo lepszy efekt daje tzw. światło rozproszone, czyli pochodzące z większej ilości żarówek. Światło punktowe natomiast sprawdzi się, jeśli zależy nam na doświetleniu konkretnego obszaru, jak na przykład wcześniej wspomniana wyspa kuchenna. Lampa do kuchni jest również estetycznym dodatkiem, stanowiącym dekorację wnętrza. Wyszczególnienie estetyki, w kierunku której zmierzamy w danym wnętrzu, pozwoli na zaprojektowanie spójnej wizji stylu naszej kuchni. Wszechstronnymi lampami są te w stylu loft, czyli lampy w stylu industrialnym. Nie posiadają one wielu ozdobników, za to ich design sprawia, że są coraz bardziej pożądanym dodatkiem nie tylko w salonie, ale właśnie w kuchni. Lampy w stylu loft przywodzą na myśl praktyczne oświetlenie, ale również retro sznyt, który dodaje charakteru całemu pomieszczeniu.

Jaka lampa do małej kuchni?

Lampy umieszczone na listwie są doskonałym przykładem lamp o punktowym źródle światła. Jeśli zastanawiasz się, jaka lampa jest najlepszym pomysłem do małej kuchni, lampy punktowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie są one zbyt ciężkie i przytłaczające – stanowią delikatny dodatek do wnętrza, zapewniając odpowiednie doświetlenie przestrzeni. Tego typu lampy uznawane są za najlepsze źródło światła w przypadku małej kuchni.
Ciekawym rozwiązaniem jest również doświetlenie szafek kuchennych dodatkowymi źródłami światła, na przykład lampami LED bądź taśmą LED. Istnieją róże kolory taśm LED. Jeśli jesteś osobą, która lubi klasyczne rozwiązania – wybierz tę, która daje wyłącznie światło białe. Jeśli natomiast lubisz zaszaleć, a kolory są twoim sprzymierzeńcem – kolorowa taśma LED, która pozwala na zmianę barw według upodobań, będzie dobrym rozwiązaniem. Coraz częściej lampy w kuchni w postaci takich taśm umieszczone są wewnątrz szafek. Zapewniają one perfekcyjne doświetlenie wnętrza mebli.

Jaka lampa do kuchni klasycznej będzie najlepsza?

Dla osób, które najlepiej czują się w klasycznych wnętrzach i wybierają aranżacje tego typu, polecamy lampy z kloszem. Są one odpowiednim dodatkiem każdego wyważonego wnętrza. Lampy z abażurem są eleganckie i stonowane. Z pewnością pasują do stylowych kuchni, które wyróżniają się klasycznymi meblami i dodatkami.
Klasyczna kuchnia może również wyróżniać się minimalistycznym wnętrzem. Wówczas zamiast lamp z abażurem wybierzmy coś stonowanego, bardziej wpasowującego się w minimalistyczny klimat.

Jaka lampa do kuchni nowoczesnej będzie najlepsza?

Zastanawiając się, jaka lampa będzie najbardziej odpowiednia do nowoczesnej kuchni, nie sposób nie zachwycić się futurystycznymi, geometrycznymi formami. Lampy w kształcie cienkich okręgów wyróżniają się nowoczesnym stylem. Pomimo swojej prostoty, przywodzą na myśl ekskluzywne wnętrze. Z pewnością taki rodzaj oświetlenia w kuchni jest ciekawym dodatkiem. Osoby wybierające niestandardowe rozwiązania, mogą zdecydować się nawet na… oświetlenie między płytkami, w fudze. Tak właściwie w wyborze kuchennego oświetlenia ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Pamiętajmy, że zbyt zacieniona kuchnia nie jest dobrym pomysłem. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe panujące w naszym kraju, przez pół roku byłoby w niej zwyczajnie ciemno. Dlatego tak ważne jest, by oświetlenie zostało dobrane odpowiednio do pomieszczenia. Wiele źródeł światła zapewnia komfort przebywania w kuchni, ograniczenie się więc do jednej lampy z jedną żarówką może być nieco ryzykowne. Kuchnia jest bardzo praktycznym pomieszczeniem – wymaga więc praktycznych rozwiązań. Na szczęście w obecnych czasach nie musimy iść na kompromis, jeśli chodzi o wrażenia estetyczne. Dzięki mnogości form i rozwiązań, każdy może dobrać lampy do kuchni według własnych upodobań. Jeśli więc zastanawiasz się, jaka lampa do kuchni będzie najlepsza, postaw na ustalenie ilości źródeł światła i dobierz kształt lamp do stylu pomieszczenia. Wówczas efekt będzie satysfakcjonujący, a przebywanie w kuchni będzie przyjemnym doświadczeniem dla całej rodziny.
Zdjęcie: Envato Elements