Data publikacji:

Jaka toaleta na działkę ROD?

Jeszcze jakiś czas temu działki typu ROD traktowane było jako wspomnienie epoki PRL. Takie tereny rekreacyjne cieszyły się zainteresowaniem osób starszych. Seniorzy cenili je za to, że mogli spędzać wolny czas na działce umiejscowionej blisko domu. Niektóre ogródki działkowe znajdują się w centrum miasta, inne na jego obrzeżach, a część z nich jest nieznacznie oddalona od miasta. Prawdziwy boom na działki ROD nastąpił w czasie epidemii koronawirusa. Sprawdź, czy toaleta na działce ROD jest legalna i jak ogólnie funkcjonować na mikrodziałce!
toaleta na działkę rod

Moda na działki ROD

Stan epidemii w Polsce spowodował, że ludzie masowo rzucili się na kupowanie działek ROD. Miało to związek z zamrożeniem branży turystycznej oraz obostrzeniami sanitarnymi typu zakaz korzystania z placów zabaw dla dzieci lub zakaz wchodzenia do lasu. Zainteresowania tego rodzaju działkami sprawiło, że ceny działek ROD mocno poszybowały w górę. W rzeczywistości nie nabywa się prawa do ziemi, ale kupuje się prawo do korzystania z działki. Co więcej, ponieważ nie jest to działka własnościowa, każdy musi dostosowywać się do ogólnych zasad obowiązujących na działce ROD (regulaminy, zakazy czy nakazy). Dotyczy to również rozwiązań takich jak toaleta na działkę ROD. Okazuje się, że nie można stawiać toalet wolnostojących (toi toi i sławojka niestety odpadają).

Jaka toaleta na działkę ROD?

Sprawa z budowaniem toalety na działce ROD nie jest taka prosta. Oczywiście będąc na takich działkach, można zauważyć, że na niektórych stoją stare drewniane WC, ale sprowadzanie ich na działkę może oznaczać wejście w konflikt z zarządem danego ROD. Chodzi o to, by nie stwarzać zagrożenia sanitarnego (nieczystości będą przenikać do gruntu, a przecież wiele osób korzysta z wody w działkowych kranach – i nie chodzi wyłącznie o podlewanie ogródka).
Najtańszym i najmniej uciążliwym sposobem na posiadanie własnego WC jest zakup toalety turystycznej wraz z zestawem niezbędnych płynów, które między innymi usuwają nieprzyjemne zapachy. Toaletę można oczyszczać w toaletach przeznaczonych dla ogółu działkowiczów. Toaletę przenośną najlepiej ustawić w pomieszczeniu przeznaczonym na łazienkę. Jeśli domek jest zbyt mały, można zdecydować się na namiot, który dodatkowo może służyć jako turystyczna osłona pod prysznic.
Najbardziej komfortowym rozwiązaniem są toalety kasetowe do zabudowy. Ten rodzaj toalet jest najczęściej stosowany w przyczepach kempingowych, ale nadaje się również na działki ROD. Im bardziej zaawansowany model toalety kasetowej, tym wyższy komfort jej użytkowania.
Można również pokusić się o stworzenie łazienki w altance (takiej jak w domu), ale do tego celu trzeba zbudować szambo. Trzeba je zgłosić do zarządu ROD, gdyż w przeciwnym razie można się narazić na sytuacje związane z nakazem rozebrania szamba. Najlepiej jest wybrać szambo ekologiczne, które jest neutralne dla otoczenia, a poza tym nie trzeba go często opróżniać (co jest konieczne przy szambie tradycyjnym). Decydując się na szambo, warto sprawdzić, czy pojazd odbierający nieczystości z szamba będzie miał możliwość wjazdu na działkę.

Co w sytuacji, gdy nie ma środków na zakup toalety?

Na terenie ROD znajduje się toaleta, z której mogą korzystać wszyscy działkowcy. Niestety, nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie, gdyż taka toaleta może być ulokowana z dala od działki, a poza tym pozostaje problem z wątpliwą higieną toalet publicznych. W czasach epidemii lepiej jest jednak korzystać z własnej toalety, gdyż nie ma się żadnej gwarancji, że w toalecie wspólnej będzie perfekcyjnie czysto.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.