Data publikacji:

Jaką umywalkę kupić? Rodzaje umywalek - wady i zalety

To nieodłączny element wyposażenia łazienki, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić wygodne korzystanie z pomieszczenia. Jaką umywalkę wybrać? Umywalkę z szafką a może nablatową? Które rozwiązanie będzie najlepszą opcją? Jeśli chcesz dokonać świadomego wyboru i dobrze dobrać umywalkę do swojej łazienki, poznaj wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań.
jaka umywalka
Urządzanie swojego wymarzonego gniazdka to nie tylko czas przyjemnej dekoracji i dobierania dodatków, ale też moment, kiedy stajemy w obliczu wielu ważnych wyborów. Tak też jest w aranżacji łazienki – do wyboru masz wiele rozwiązań, które mają swoje mocne i słabsze strony. Które z nich będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie? W odpowiedzi na to pytanie pomoże ci poniższy poradnik zakupowy.

Umywalka wisząca

Jeszcze do niedawna to było najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w naszych łazienkach. Umywalka wisząca przykręcana do ściany to klasyczny element wystroju, który niestety nie jest wolny od wad. Przede wszystkim umywalka tego typu może przysporzyć nieco trudności, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni pod nią.

Aby całość prezentowała się dobrze, syfon należy zabezpieczyć za pomocą ceramicznego postumentu. W rezultacie miejsce pod umywalką pozostaje niewykorzystane i tak naprawdę niewiele można z nim zrobić. Dodatkowo woda z umywalki jest rozchlapywana bezpośrednio na podłogę, co oznacza konieczność częstszego śmigania z mopem.

Umywalka nablatowa

Umywalka osadzona na blacie to z kolei sprawdzony sposób na modną łazienkę. Umywalka nablatowa prezentuje się elegancko, a syfon oraz pozostałe elementy przyłączeniowe pozostają ukryte pod blatem lub wewnątrz szafki. To korzystne rozwiązanie nie tylko z dekoracyjnego punktu widzenia. Przy odpowiednio dobranej wielkości umywalki nablatowej, woda nie chlapie dookoła, więc łatwo utrzymać blat w czystości. Co więcej, taki krok aranżacyjny zapewni ci wygodę, ponieważ zyskasz znacznie więcej miejsca do przechowywania. Kubek ze szczoteczkami czy pastą oraz mydło i inne przybory możesz ustawić na blacie, a nie jedynie na rancie umywalki, jak to jest w przypadku wiszących modeli.

Umywalka półblatowa

A jeśli szukasz niebanalnych rozwiązań aranżacyjnych lub miejsce na blat czy szafkę umywalkową jest w twojej łazience bardzo wąskie, dobrym pomysłem może być montaż umywalki półblatowej. W tym przypadku umywalka jedynie częściowo jest osadzona na blacie lub szafce, a jej reszta wstaje poza krawędź. Umywalka tego typu prezentuje się szalenie ciekawie, ponieważ nie jest typowym rozwiązaniem aranżacyjnym. Niestety umywalka w takim wydaniu ogranicza nieco przestrzeń do przechowywania, ponieważ dla zachowania wygodnych odległości, szafka lub blat znajdujące się pod nią, muszą być dość wąskie.

Umywalka z szafką

To bardzo praktyczne rozwiązanie, które zaoszczędzi ci wiele zachodu przy dopasowywaniu umywalki do blatu czy szafki. Ich montaż jest szalenie prosty a syfon i elementy przyłączeniowe pozostają niewidoczne. Umywalki z szafkami szczególnie dobrze sprawdzają się w niewielkich łazienkach, gdzie ważny jest każdy skrawek przestrzeni – w szafce zyskasz bowiem miejsce do przechowywania kosmetyków i akcesoriów kąpielowych. Dodatkowym atutem jest dobry wygląd takiego zestawu – całość jest idealnie dopasowana, a szafki dostępne są w najróżniejszych wydaniach.

Umywalka wpuszczana i podblatowa

Te dwa rodzaje umywalek znalazły się w jednej grupie nie bez przyczyny – są do siebie bardzo podobne, dlatego mają zbliżone mocne i słabe strony. Model podblatowy to rodzaj umywalki, której ranty znajdują się poniżej płaszczyzny blatu. Z kolei w przypadku umywalki wpuszczanej jej krawędzie znajdują się nieznacznie powyżej blatu. Umywalki wpuszczane i nablatowe wyróżniają się przede wszystkim minimalistyczny efektem dekoracyjnym – umywalka pozostaje praktycznie niewidoczna na tle blatu czy szafki łazienkowej, dlatego jest dobrym pomysłem, jeśli hołdujesz nieskomplikowanym rozwiązaniom aranżacyjnym. Ponadto syfon również jest niewidoczny.

Niestety, umywalki wpuszczane i podblatowe mają swoje wady. Problemem jest przede wszystkim rozchlapywanie wody – krawędzie umywalki nie ograniczają bowiem jej rozpryskiwania się. Ten efekt może być wyjątkowo kłopotliwy, jeśli zdecydujesz się na modną baterię sztorcową, z której woda spływać będzie z większej wysokości. W rezultacie może się okazać, że po każdym myciu rąk blat dookoła umywalki jest ochlapany. Kolejną rzeczą, jaką możemy zapisać na niekorzyść umywalek tego typu jest fakt, że zajmują cenne miejsce w szafce oraz uniemożliwiają montaż szuflady bezpośrednio pod blatem.

Umywalka stojąca

Na koniec zostaje nam umywalka stojąca. Przytwierdza się ją do ściany za pomocą wkrętów, a elementy montażowe i syfon zasłania stojący postument. To nowoczesne i bardzo designerskie rozwiązanie, które z pewnością stanie się jedną z najważniejszych dekoracji w łazience.

Jakie wady ma taka umywalka? Przede wszystkim przestrzeń wokół niej trudno zagospodarować – postument uniemożliwia montaż szafki, więc miejsce to z reguły pozostaje niewykorzystane. To z kolei oznacza konieczność zamontowania dodatkowych mebli łazienkowych. Umywalki stojące są zatem najlepszym rozwiązaniem do naprawdę dużych łazienek.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Wnętrz ze Smakiem