Data publikacji:

Jaka wełna na poddasze?

Wełna na poddasze zapewnia solidną izolację termiczną i akustyczną, dlatego jej montaż to punkt obowiązkowy podczas wykańczania strychu. Jeśli zastanawiasz się, jaka wełna na poddasze będzie najlepsza, zobacz, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz jaki typ materiału sprawdza się w różnych warunkach.

jaka wełna na poddasze

Naturalny obieg powietrza w budynkach sprawia, że nagrzane powietrze kieruje się ku górze i ucieka przez dach. To może prowadzić do sporych strat ciepła. Sposobem na uniknięcie tego zjawiska jest montaż wełny na poddaszu, czyli wykonanie warstwy izolacyjnej.

Materiał osadza się między elementami więźby dachowej, wciskając i układając go między krokwiami i belkami. Całość następnie przykrywa się warstwą folii, a na to osadza deskowanie lub konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych. 

Wełna mineralna jest sprężysta, dzięki czemu można ją łatwo dostosować do przestrzeni między elementami konstrukcyjnymi dachu. To z kolei przekłada się na szczelność izolacji. W sprzedaży znajdziesz różne typy wełny na poddasze – jaka będzie najlepsza?

Sprawdź również, jak urządzić sypialnię na poddaszu.

Wełna na poddasze – jakie pełni funkcje?

Wełna na poddaszu spełnia kilka bardzo ważnych zadań:

Izolacja termiczna

To najważniejsza funkcja, jaką pełni wełna mineralna na poddaszu. Dzięki niej dach jest izolowany przed stratami ciepła, co pozwala na efektywne ogrzewanie domu, a to z kolei bezpośrednio przekłada się na oszczędności w sezonie grzewczym.

Co więcej, dobrze izolowany dach nie nagrzewa się w tak dużym stopniu w czasie letnich upałów, co mogłoby być szczególnie kłopotliwe, jeśli na użytkowym poddaszu planujesz zaaranżować sypialnię.

Izolacja akustyczna

Wełna mineralna cechuje się tzw. dużą chłonnością akustyczną, dzięki czemu do pomieszczeń izolowanych za jej pomocą dociera mniej dźwięków. To szczególnie istotne podczas wykańczania poddasza użytkowego – deszcz czy grad uderzający o połacie dachu może być szczególnie kłopotliwy, jeśli na strychu urządzisz sypialnię. Co więcej, wełnę mineralną stosuje się także w celu wykonania izolacji akustycznej ścian działowych.

Paroprzepuszczalność

Bardzo ważną cechą wełny mineralnej jest to, że zapewnia możliwość przenikania pary wodnej. W efekcie wilgoć może swobodnie odparować, co zmniejsza ryzyko zawilgocenia poddasza, pojawiania się grzybów i pleśni, a w najgorszym wypadku uszkodzenia elementów konstrukcji dachu. Ponadto materiał nie wykazuje właściwości higroskopijnych, czyli nie absorbuje wilgoci.

Wełna mineralna na poddasze ma jeszcze jedną szalenie ważną zaletę, jakiej nie sposób nie wymienić. Materiał jest odporny na ogień, co ma szczególne znacznie w razie ewentualnego pożaru.

Rodzaje wełny na poddasze

Materiał możemy zasadniczo podzielić na dwie grupy w zależności od składników użytych do jego wykonania.

Wełna mineralna skalna

W jej produkcji stosuje się różne rodzaje kruszywa skalnego, np. dolomit, bazalt czy gabro. Wełna skalna dostępna jest na rynku w różnych odmianach w zależności od stopnia gęstości – im współczynnik ten jest wyższy, tym materiał gwarantuje lepszą izolację. Wełna na poddasze tego typu wyróżnia się dużą stabilnością i odpornością na silny nacisk, dlatego jest polecana przede wszystkim do izolacji dużych i ciężkich dachów, gdzie może działać na nią duża siła.

Wełna szklana

Do wykonania tego rodzaju wełny izolacyjnej stosuje się przede wszystkim piasek kwarcowy oraz materiał pochodzący z recyklingu, czyli tzw. stłuczkę szklaną. Poza wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, wełna mineralna szklana charakteryzuje się wyższym stopniem tłumienia dźwięków, niż jej skalny odpowiednik. Dlatego ten materiał będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli podczas wykańczania strychu użytkowego zależy ci na maksymalnym ograniczeniu docierających do wnętrza dźwięków. 

Wełna mineralna na poddasze dostępna jest w sprzedaży w różnych formach. Bardzo popularne są maty i płyty, które pozwalają na szybki i dokładny montaż materiału. Na rynku znajdziesz także otuliny z wełny mineralnej.

Jaka grubość wełny na poddasze?

W tradycyjnym budownictwie z reguły stosuje się wełnę mineralną o grubości 10 centymetrów, co zapewnia optymalną izolację termiczną i akustyczną. Natomiast jeśli chcesz maksymalnie ograniczyć straty ciepła lub chcesz wykończyć poddasze zgodne z ideą domów energooszczędnych, należy sięgnąć po materiał o grubości od 25 do 30 cm. W sprzedaży znajdziesz także jeszcze grubszą wełnę mineralną na poddasze, np. o grubości 40 cm, która gwarantuje jeszcze lepszą izolację. 

Jaka lambda wełny na poddasze?

To bardzo ważny parametr, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaka wełna na poddasze będzie najlepsza. Za pomocą lambdy wyrażany jest współczynnik przewodzenia ciepła. Poszukując materiału do wykonania izolacji termicznej dachu, należy pamiętać o zasadzie – im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym lepsze właściwości izolacyjne uzyskamy.

Jak widzisz, dobierając materiał do izolacji poddasza, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że wełnę na poddasze można zamontować na kilka sposobów. Najprostsza metoda to ręczne osadzanie mat w docelowym miejscu – wystarczy dokładnie zmierzyć i przyciąć materiał.

Niestety nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w najdalszych zakamarkach strychu. W  takim wypadku najlepiej sięgnąć po tzw. metodę wdmuchiwania. Dzięki temu możliwe jest dokładne rozprowadzenie warstwy izolacyjnej na poddaszu oraz uzyskanie maksymalnej szczelności.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny