Data modyfikacji:

Zwykły prysznic czy deszczownica?

Deszczownica zapewnia doznania porównywalne do kąpieli pod wodospadem, ale pod względem praktycznym prym wiedzie zwykła słuchawka prysznicowa. Co wybrać?

Kąpiel to dużo więcej niż tylko codzienna czynność czy obowiązek – jej zadaniem jest relaksacja i dawanie jak najwięcej przyjemności. Właśnie dlatego tradycyjna słuchawka prysznicowa przestaje być wystarczającym elementem wyposażenia domowego natrysku. Pragniemy odczuć choć odrobinę luksusu i w zaciszu własnej łazienki poczuć się jak w salonie SPA. Stąd coraz bardziej popularne są deszczownice prysznicowe, które  bardzo często można znaleźć także w przygotowanych zestawach prysznicowych. Co warto o nich wiedzieć?

Deszczownica- czy to dobry wybór?

Deszczownica jako alternatywa dla klasycznego prysznica zdobywa coraz większą popularność. Kąpiel pod drobnymi strugami wody imitującymi deszcz pozwala się zrelaksować, a dzięki opcji regulacji strumienia (w najbardziej zaawansowanych modelach może ich być nawet 100), można dobrać jego intensywność do swoich preferencji. Ponadto jest bardzo wygodna, ponieważ nie trzeba trzymać jej w ręce, imituje naturalny masaż skóry.

Deszczownica jest również bardzo estetycznym rozwiązaniem i występuje w rozmaitych stylach, dzięki czemu można ją dopasować do każdego wystroju. Zwykle instaluje się ją pod prysznicem, ale dobrym pomysłem jest także umieszczenie głowicy nad wanną.

Dla kogo deszczownica?

Deszczownica jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy rozwarzamy drugą łazienkę w swoim mieszkaniu. Wówczas brak praktycznych funkcji nie będzie aż tak dotkliwy, jako że ze słuchawki będziemy mogli skorzystać w innym pomieszczeniu.

Jest jednak możliwość połączenia obu propozycji – w sprzedaży są istnieją panele łączące deszczownicę ze słuchawką prysznicową. To sprawia, że stwarzamy sobie możliwość zrelaksowania się pod strumieniami wody wypuszczanymi przez niewielkie dysze, ale jednocześnie możemy skorzystać z tradycyjnej słuchawki na długim wężu.

Pod względem estetycznym deszczownica bije prysznic na głowę, ale klasyczna słuchawka jest zdecydowanie bardziej funkcjonalna. Przede wszystkim, tradycyjny prysznic zużywa znacznie mniej wody i umożliwia umycie wybranych partii ciała, np. głowy czy nóg, co w przypadku deszczownicy jest praktycznie niemożliwe.

Rodzaje deszczownicy:

 • Deszczownica do baterii natynkowych lub paneli prysznicowych, jest ona mocowana do rury, która jest jednocześnie uchwytem. Jest to jednocześnie najprostsze i najtańsze rozwiązanie.

 • Deszczownica podtynkowa – zamiast węża ma ona sztywną rurę, która pełni także funkcję uchwytu. Cała instalacja wodna jest ukryta w ścianie, a na widoku pozostają jedynie deszczownica oraz uchwyt.

 • Deszczownica sufitowa – montuje się je na podwieszanym suficie lub na tynku, co wygląda  bardzo estetycznie . Jednak warto zdecydować się na to rozwiązanie przed tynkowaniem, ponieważ do deszczownic sufitowych należy doprowadzić specjalne rury pod strop.
 • Prysznic jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem również ze względu na kąpiel dzieci - trudno sobie wyobrazić, by kilkuletni maluch czuł się komfortowo pod strugą wody z deszczownicy. Słuchawka sprawdza się znacznie lepiej również, gdy chcemy nalać wody do wiadra czy miski oraz podczas mycia wnętrza prysznica.

  Większość argumentów przemawia więc za zwykłą słuchawką, ale każdy, kto choć raz spróbował kąpieli pod deszczownicą przyzna, że dla tak przyjemnych doznań warto przymknąć oko na względy praktyczne. Optymalnym wyjściem będzie połączenie obu rozwiązań, tzn. instalacja deszczowni lub panelu z taką głowicą, która ma dodatkowo mniejszą słuchawkę prysznicową.

  Deszczownica może zostać zainstalowana na suficie, a słuchawka standardowo będzie wychodzić ze ściany.

  Wybór domowego natrysku należy przede wszystkim od Ciebie, powinieneś kierować się zarówno wygodą jak i funkcjonalnością.

  Chcesz dowiedzieć się czegoś o kabinach z brodzikiem? Zobacz więcej.

  Autor: Kasia Szulik