Data modyfikacji:

Jaka zmywarka do zabudowy będzie najlepsza?

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie w pełni wyposażoną kuchnię, w której brakuje takiego sprzętu jak zmywarka. Chociaż to urządzenie jest obecne na rynku już od wielu lat, to niegdyś było kojarzone wyłącznie z luksusem i wysokim standardem aranżacji wnętrz.
jaka zmywarka do zabudowy będzie najlepsza
Obecnie zmywarka to jeden z podstawowych sprzętów, które umieszczane są w znacznej większości kuchni. Takie urządzenie jest nieocenione w kuchni osób, które dużo gotują i jednocześnie nie przepadają za zmywaniem pobrudzonych naczyń.
Dbanie o czystość w kuchni jest znacznie łatwiejsze, jeśli większość brudnych naczyń może umyć się sama przy pomocy zmywarki, dlatego tego typu sprzęt cieszy się tak dużą popularnością. Korzystanie ze zmywarki we własnym domu pozwala na dużą oszczędność czasu, pieniędzy oraz wody.        
Wiele osób, które planują remont lub budowę domu, stoi przed trudną decyzją, jaką zmywarkę dla siebie wybrać? Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ale obecny rynek sprzętów oferuje klientom szeroki asortyment zmywarek w różnych konfiguracjach.                

Zmywarka – dlaczego warto w nią zainwestować?

Ręczne zmywanie naczyń to jedna z tych domowych czynności, która wykonywana jest niechętnie przez domowników. Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom wyszli producenci sprzętu kuchennego, tworząc funkcyjne zmywarki.        
Obecnie zmywarka to jeden z podstawowych sprzętów, jakie znaleźć można w kuchniach w wielu domach i mieszkaniach. Posiadanie zmywarki wiąże się z oszczędnością czasu, który należałoby przeznaczyć na ręczne zmywanie zabrudzonych naczyń i innych kuchennych gadżetów.                 
Istotnym plusem zmywarki jest także to, że umyte przez nią naczynia są idealnie czyste. Użycie zmywarki pozwala zaoszczędzić czas i energię, ponieważ taki sprzęt świetnie radzi sobie z nawet najtrudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami.
Zmywarka to idealne rozwiązanie przy dużej rodzinie lub częstych wizytach gości, ale równie dobrze sprawdza się w mniejszych gospodarstwach domowych. Wystarczy załadować brudne naczynia i zaoszczędzony czas wykorzystać na przeczytanie książki, rozmowę z partnerem czy pomoc dziecku w lekcjach. Warto zastanowić się, jakiego sprzętu potrzebujemy i dokonać najlepszego wyboru. Przydatny z pewnością będzie ranking zmywarek do zabudowy.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca? Które rozwiązanie lepiej czy sprawdza?

Zmywarki, jakie obecnie dostać można na rynku, występują w dwóch podstawowych wersjach: jako zmywarki wolnostojące lub urządzenia przeznaczone do zabudowy kuchennej. Jaki rodzaj wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy użytkownik powinien dopasować rodzaj zmywarki do swoich potrzeb oraz możliwości.       
Najwyższy wpływ na to kryterium mają nie upodobania właścicieli, ale możliwości danej kuchni. Może się bowiem okazać, że w ciągu szafek nie będzie miejsca na ulokowanie zmywarki lub podłączenie jej nie będzie możliwe. W takim wypadku rozwiązaniem będzie zmywarka wolnostojąca. Najczęściej dostępne są w uniwersalnych kolorach – białym, srebrnym, stalowym, a także czarnym lub czerwonym. Panel kontrolny jest zazwyczaj widoczny i znajduje się na froncie u góry.
Posiadanie zmywarki warto określić już na etapie planowania kuchni i rozkładu urządzeń, ponieważ nawet najmniejsza zmywarka zajmuje jednak określoną powierzchnię. Zaplanowanie umieszczenia zmywarki w kuchni pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń, a co więcej, w wielu przypadkach późniejsze dostawienie zmywarki wiąże się z wieloma problemami organizacyjnymi, szczególnie u właścicieli kuchni o małym metrażu.               
Zmywarka to urządzenie, które pozwoli także na oszczędność finansową. Osoby, które w swojej kuchni regularnie korzystają ze zmywarki, co automatycznie zmniejsza ilość naczyń mytych ręcznie, mogą zaoszczędzić nawet połowę kosztów związanych z podgrzewaniem i ogólnym zużyciem wody.                  
Zmywarki do zabudowy to idealne rozwiązanie dla osób, które planują swoją nową kuchnię i chcą, aby każdy sprzęt, w tym także zmywarka, pasował do wnętrza i nie zaburzał jego wystroju. Zmywarki przystosowane do zabudowy meblowej nie wpływają negatywnie na wystrój i estetykę kuchni, co dla wielu użytkowników jest bardzo kluczową cechą. Zmywarki do zabudowy mogą być niemal całkowicie schowane za płytą mebli, dlatego na takie rozwiązanie decyduje się obecnie coraz więcej osób.
Użytkownicy, którzy chcą umieścić zmywarkę w swojej kuchennej zabudowie meblowej, muszą zaplanować jej rozmieszczenie oraz zdecydować się na konkretny rozmiar, ponieważ zazwyczaj meble kuchenne są przygotowywane pod konkretny wymiar sprzętu, jaki mają ukrywać w swoim wnętrzu. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku wymiany zmywarki, ponieważ nowy model tego typu urządzenia musi być dopasowany do wielkości i wymiarów poprzedniego urządzenia. W przypadku zmywarek do zabudowy występują dwa typy paneli sterowania: odkryty, czyli widoczny i dostępny przez cały czas lub panel zintegrowany, który znajduje się na górnej krawędzi opuszczanej klapy.

Jakie wymiary może mieć zmywarka?

Zmywarki dostępne na rynku można znaleźć w konkretnych rozmiarach. Istnieją zmywarki w rozmiarze 45 cm oraz 60 cm. Wybór jednego z tych rozmiarów powinien być uzależniony od kilku czynników. Rozmiar zmywarki przede wszystkim należy dostosować do liczby domowników, dlatego większe rodziny powinny zdecydować się na zmywarkę w większym rozmiarze. Istotnym czynnikiem jest także dostępna powierzchnia oraz wielkość całej kuchni. W niektórych przypadkach zmywarka w największym rozmiarze nie zmieści się w kuchni lub zajmie zbyt dużo miejsca i konieczny jest wybór modelu w mniejszym rozmiarze.

Najczęściej produkowane do użytku w gospodarstwach domowych są zmywarki o szerokościach 45 i 60 cm. Mieszczą się one w większości standardowych zabudów. W węższych można jednorazowo umyć osiem-dziewięć kompletów nakryć stołowych (plus naczynia do serwowania potraw), w szerszych – 12. W niewielkich kuchniach doskonale sprawdzi się mniejsza wersja zmywarki o wymiarach: wysokość 46, szerokość 55 i głębokość 46 cm. Mieści najwyżej pięć kompletów nakryć. Wyglądem przypomina ona mikrofalówkę, możemy ustawić ją na blacie kuchennym lub zabudować. Duże zmywarki zwykle montuje się w ciągu szafek kuchennych i zostają ukryte w zabudowie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę? Najważniejsze parametry

Podczas wyboru odpowiedniej zmywarki, tak jak w przypadku innych sprzętów elektrycznych do kuchni, niezwykle ważne jest zapoznanie się z informacjami o parametrach, które określają dany model urządzenia. Na jakie cechy i parametry zmywarki należy zwrócić szczególną uwagę?
Wybierając dla siebie nową zmywarkę, warto zapoznać się z poniższymi parametrami:
  • zużycie prądu – ten parametr zazwyczaj podawany jest przez producentów w kW/h, czyli kilowatach na godzinę. Producenci zmywarek najczęściej podają w tym przypadku dwie zmienne: jedna dotyczy pojedynczego cyklu, a druga zużycia rocznego, zakładając, że zmywarka będzie wykorzystywana w standardowy dla siebie sposób. Pełne umycie 12 kompletów naczyń to zużycie prądu na poziomie 1,1-1,6 kWh. Zmywarki o mniejszym zużyciu prądu uznawane są za znacznie bardziej ekologiczne, dlatego warto zdecydować się na model o małym poborze prądu;
  • zużycie wody – nie jest tajemnicą, że korzystając ze zmywarki, zużywa się znacznie mniej wody niż w przypadku zmywania ręcznego takiej samej ilości brudnych naczyń. Tak jak w przypadku określania zużycia prądu, tak i tu producent urządzenia podaje dwie informacje: o zużyciu wody na jeden cykl oraz o rocznym zużyciu wody przy standardowym użytkowaniu. Duże sprzęty, mieszczące 12 kompletów naczyń, w normalnym cyklu, czyli mycie wstępne, zmywanie i płukanie, wykorzystują ok. 20 l wody.
  • Najlepsze zmywarki cechują się zużyciem wody na poziomie 6–7 litrów na jeden cykl mycia, co po przeliczeniu daje 1960 litrów wody w ciągu roku;
  • hałas, jaki generuje sprzęt – nie da się ukryć, że nawet najcichsza zmywarka generuje podczas pracy hałas, który dla wielu osób może być bardzo uciążliwy. Wybierając zmywarkę dla siebie, warto wziąć pod uwagę hałas, jaki towarzyszy jej podczas pracy. Znaczna większość zmywarek, jakie obecnie dostać można na rynku, charakteryzuje się hałasem na poziomie 40–45 decybeli;
  • klasa zmywania – klasy zmywania oznaczane są literami od A do G, z czego A oznacza klasę najwyższą. Klasa zmywania to parametr, który jest bezpośrednim wyznacznikiem efektywnego mycia oraz szybkości suszenia umytych naczyń;
  • programy – to niezwykle ważna kwestia, którą wielu użytkowników pomija podczas wyboru dla siebie nowej zmywarki do zabudowy. Ilość programów oraz długość każdego z nich pozwala na oszacowanie czasu, jaki potrzebuje zmywarka. Wybór programu pozwala także na dostosowanie temperatury wody;
  • układ szuflad i półek – obecnie najpopularniejsze zmywarki pozbawione są klasycznego koszyczka na sztućce, który został zastąpiony specjalnie dostosowaną szufladą. Producenci zmywarek niemal cały czas wprowadzają na rynek coraz więcej rozwiązań, dzięki temu każdy użytkownik może wybrać zmywarkę idealną dla siebie.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!