Data publikacji:

Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać?

Agregaty prądotwórcze przydają się głównie w ekstremalnych sytuacjach, takich jak katastrofy naturalne lub przedłużające się awarie linii energetycznych. Chociaż przypadki takie należą do rzadkości, ich częstotliwość wzrasta wówczas, gdy mieszkamy pod miastem lub na wsi. Z tego też powodu wielu właścicieli domów decyduje się na zakup własnego urządzenia, które zapobiegnie wielu poważnym problemom. Radzimy, jaki agregat prądotwórczy kupić do indywidualnego użytku.
jaki agregat prądotwórczy do domu

Agregat prądotwórczy do domu – jak działa i jak jest skonstruowany?

Agregaty są względnie nieskomplikowanymi urządzeniami elektromechanicznymi. Ich zadaniem jest wytwarzanie prądu, który może być używany przez różnego rodzaju maszyny i sprzęt elektroniczny, w tym oświetlenie oraz ogrzewanie. Energię wytwarza tutaj silnik spalinowy, zużywający benzynę, olej napędowy lub skroplony gaz. Agregaty wyposażone są też w rozdzielnicę elektryczną oraz wiele dodatkowych komponentów pozwalających użytkownikowi na kontrolowanie pracy silnika. Ich liczba rośnie zazwyczaj wraz z ilością generowanej mocy.
Agregaty należą do niezwykle wytrzymałych urządzeń. Nawet najmniejsze modele radzą sobie z działaniem w trudnych warunkach, takich jak niskie lub wysokie temperatury, a także podwyższona wilgotność powietrza.
Urządzenia przyjmują najczęściej formę sześciennych skrzynek. Sprzęt możemy podzielić na modele przenośne oraz stacjonarne. Te pierwsze są znacznie popularniejsze i to właśnie je spotkamy w zwykłych domach czy garażach. Ich konstrukcja pozwala na ich przenoszenie z miejsca na miejsce. Zazwyczaj będą wyposażone w uchwyty lub kółka ułatwiające przenoszenie i przesuwanie sprzętu. Największe egzemplarze mogą być wbudowane w wózki, które przypniemy np. do auta. Ze względu na wielkość i ciężar agregaty stacjonarne zazwyczaj spotkamy w budynkach użyteczności publicznej, np. w szpitalach, a także w zakładach przemysłowych lub na dużych budowach.
Generatory prądu podzielimy także ze względu na sposób ich odpalania. Modele z rozruchem ręcznym uruchamiamy podobnie jak silniki spalinowe łodzi lub kosiarki, pociągając kilka razy za linkę. Alternatywą dla nich stanowią łatwe w odpaleniu generatory automatyczne, w których silnik włączamy, przekręcając kluczyk w stacyjce. Rozwiązanie to jest bezpieczniejsze w domowych warunkach, zwłaszcza kiedy w rodzinie mamy bardzo ciekawskie dzieci.

Agregat prądotwórczy do domu – modele dwufazowe i jednofazowe

Najważniejszą kwestią, którą rozważamy przy wyborze agregatu prądotwórczego do domu, będzie to, czy zdecydujemy się na model dwu- lub trójfazowy, które dostarczają prąd o różnym napięciu

Agregaty jednofazowe

Generatory jednofazowe generują prąd w stałym napięciu 230 V. Zaznaczmy, że jest to napięcie, które znajduje się w zwykłych gniazdkach elektrycznych. Wykorzystują je wszystkie urządzenia w naszym domu, takie jak odkurzacze, telewizory, pralki, lodówkach oraz bojlery elektryczne. Jedyny wyjątek stanowią tutaj niektóre typy piekarników oraz płyt grzewczych.
Z tego też powodu urządzenia jednofazowe są idealnym rozwiązaniem dla większości gospodarstw domowych. Korzystając z nich, nie odczujemy żadnej różnicy w działaniu sprzętu elektrycznego i nie narazimy go na przepięcia lub awarie.
Nieco inaczej sprawa wygląda jednak, gdy np. prowadzimy przydomowy warsztat lub prowadzimy prace budowlane, gdzie korzystamy z urządzeń i elektronarzędzi wymagających prądu o większym napięciu. W takim wypadku znacznie rozsądniejszy jest drugi typ agregatów.
Ceny agregatów jednofazowych zaczynają się już od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach. Koszt zakupu urządzenia zależy tutaj bezpośrednio od mocy silnika, ilości wytwarzanego prądu, a także zewnętrznej budowy i dodatkowych opcji konfiguracyjnych.

Agregaty trójfazowe

Generatory trójfazowe wytwarzają prąd o napięciu 400 V i dzielą wytwarzaną energię na trzy części, tzw. fazy. Sprzęt wyposażony jest w specjalne czteropinowe gniazdka. Teoretycznie podłączymy do niego zwykłe urządzenia AGD i RTV, a także oświetlenie, ale w takim wypadku uzyskamy jedynie 1/3 ogólnej mocy silnika. Będą one również narażone na przepięcia wywołane zjawiskiem asymetrycznego obciążenia sieci.
Bezpiecznie z agregatu korzystamy jednak z ciężkiego sprzętu i narzędzi elektromechanicznych. Czyni to z modeli tego typu niezastąpioną pomoc w warsztatach oraz na placach budowy. Na trójfazowy generator mogą zdecydować się posiadacze domów jednorodzinnych z trójfazowymi kuchenkami i piekarnikami, systemami ogrzewania, pompami wodnymi oraz hydroforami.
Agregaty trójfazowe są znacznie bardziej kompleksowym sprzętem, co świetnie odzwierciedla ich cena, zaczynająca się na poziomie około dwóch tysięcy złotych, a kończąca na ponad dziesięciu tysiącach.

Jaka moc agregatu do domu?

Moc agregatu podawana jest przez producenta w kW. W zależności o modelu, w specyfikacji technicznej znajdziemy informacje o maksymalnej generowanej mocy przy pełnym obciążeniu silnika lub podczas pracy na bezpieczniejszym poziomie.
Podczas zakupów wybieramy urządzenie o mocy wystarczającej do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych. W pierwszej kolejności powinniśmy więc ustalić zapotrzebowanie na energię w naszym gospodarstwie domowych, zwłaszcza jeżeli chcemy równocześnie podgrzewać wodę lub korzystać z elektrycznego systemu centralnego ogrzewania.
Dla bezpieczeństwa wybieramy urządzenie dostarczające napięcie rozruchowe minimalnie półtora raza większe od tego, jakie posiadają wszystkie urządzenia w domu. W wypadku gdy agregat zasila ciężki sprzęt budowlany i elektromechaniczny, napięcie rozruchowa powinno być trzykrotnie lub czterokrotnie większe.
Zdjęcie: Envato Elements